• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 05/2005

JABŁKA, KTÓRE WARTO PRZECHOWYWAĆ

,
Nadprodukcja owoców, trudności ze zbytem i rosnąca konkurencja zmuszają sadowników do coraz większej dbałości o jakość produkowanych jabłek. Wynik ekonomiczny gospodarstwa sadowniczego zależy obecnie nie tylko od możliwości wyprodukowania owoców wysokiej jakości, ale przede wszystkim od utrzymania tej jakości podczas długotrwałego przechowywania. Nowoczesne obiekty umożliwiają przechowywanie jabłek przez wiele miesięcy po zbiorze, ale straty powodowane w tym czasie chorobami grzybowymi i fizjologicznymi dodatkowo zwiększają koszty. Należy zatem pamiętać, że jakość i przydatność przechowalnicza jabłek zależy w dużym stopniu od warunków, w jakich wykształcają się owoce. Mają w tym udział warunki pogody i zabiegi agrotechniczne, które wpływają na odżywienie i wielkość owoców oraz ich stan fizjologiczny.

Fizjologiczna rola wapnia

Przydatność przechowalnicza jabłek zależy w dużym stopniu od zawartości składników mineralnych, zwłaszcza wapnia. Warto zatem zwrócić uwagę na jego fizjologiczną rolę w rozwoju roślin. Wiadomo, że obecność kationów Ca2+ po zewnętrznej stronie błony komórkowej jest warunkiem utrzymania jej półprzepuszczalnych właściwości. Przy długotrwałym deficycie Ca2+ w środowisku zewnątrzkomórkowym zachodzi całkowita utrata właściwości półprzepuszczalnych błony komórkowej, co w konsekwencji prowadzi do śmierci komórki. W doświadczeniach wykazano także, że jony wapnia stanowią wtórny przekaźnik informac­ji w komórkach roślin, ponieważ niewielkie zmiany stężenia jonów tego pierwiastka w cytoplazmie (około 10–6 mola) zachodzące pod wpływem bodźca środowis­kowego lub hormonu mogą być "odczytane" przez komórkę i spowodować zasadnicze zmiany w jej metabolizmie i funkcjonowaniu.

Niedobór wapnia powoduje, między innymi, rozpad plazmolemmy oraz mitochondriów i plastydów. Należy wyjaśnić, że około 60% ogólnego wapnia w komórce znajduje się w ścianach komórkowych w postaci soli węglanowych i szczawianowych oraz połączeń z polisacharydami. Związki wapnia z pektynami tworzą blaszkę środkową spajającą ściany sąsiadujących ze sobą komórek. Dlatego przy jego niedoborze w blaszce środkowej owoce szybciej miękną. W wielu doświadczeniach wykazano także, że wapń odgrywa ważną rolę w procesie oddychania oraz starzenia się komórek. Wiadomo, że jabłka o niższej zawartości wapnia dojrzewają wcześniej niż owoce zawierające więcej tego składnika. Wapń hamuje bowiem antagonistyczne działanie enzymów zależnych, między innymi, od potasu. W ten sposób wpływa na przemiany energetyczne, dając w efekcie spadek oddychania owoców oraz mniejsze wydzielanie etylenu.

Czynniki wpływające na zawartość wapnia

Wapń jest transportowany do owoców praktycznie przez cały okres wegetacji. Zdarza się jednak, że wapń bywa wycofywany z owoców do liści, np. podczas suszy. Dlatego przyjmuje się, że faza wzrostu owoców, w której następuje akumulacja wapnia w jabłkach, ma większy wpływ na występowanie gorzkiej plamistości podskórnej niż zawartość tego składnika podczas zbioru owoców. Na podstawie krzywej akumulacji wapnia można wnioskować o natężeniu wystąpienia gorzkiej plamistoś­ci podskórnej (fot.).


Owoce z objawami gorzkiej plamistości podskórnej

Ważnym czynnikiem modyfikującym zawartość wapnia w jabłkach oraz występowanie chorób przechowalniczych jest intensywność plonowania drzew oraz rozmiary owoców. Ogólnie, jabłka z drzew słabo plonujących odznaczają się niższą zawartością wapnia niż z drzew silnie plonujących. Z jednej strony zjawisko to można tłumaczyć większymi rozmiarami owoców i występowaniem tak zwanego efektu rozcieńczenia, zaś z drugiej — konkurencją o wapń między pędami a zawiązkami. Intensywnie rosnące pędy wygrywają z owocami konkurencję o wapń, co znajduje odzwierciedlenie w większej podatności jabłek na gorzką plamistość podskórną i rozpad miąższu. Dzieje się tak dlatego, że transport wapnia jest kontrolowany, przynajmniej w części, przez hormony. O występowaniu takiej zależności może świadczyć zarówno niższa zawartość wapnia w owocach partenokarpicznych niż w owocach z nasionami, jak i niższy poziom bazypetalnego* transportu IAA przez owoce beznasienne w porównaniu z owocami zawierającymi nasiona. O biegunowym charakterze transportu Ca, który jest stymulowany przez IAA, świadczy również mniejsza zawartość wapnia w jabłkach oprys­­kiwanych roztworem kwasu trójjodobenzoesowego — znanym inhibitorem transportu auksyn. Zależność tę potwierdzono także w badaniach laboratoryjnych ze znakowanym wapniem, w których wykazano dodatnią korelacje między bazypetalnym transportem IAA z owoców do pożywki a akropetalnym** transportem wapnia pobranego przez owoce z pożywki. Wiedzę tę można wykorzystać w praktyce prowadząc cięcie letnie, zwłaszcza we wczesnych terminach, to jest przed zakończeniem wzrostu pędów. Ważna jest także troska o dobre zapylenie i zapłodnienie kwiatów. Wynika to stąd, że wraz ze wzrostem liczby nasion wzrasta zawartość wapnia w jabłkach, natomiast zmniejsza się ich podatność na rozpad. Naukowcy z Nowej Zelandii zwracają przy tym uwagę na odległość zapylacza od drzew odmiany zapylanej, ponieważ stwierdzili około 40% więcej wapnia w jabłkach z drzew uprawianych 7 m od zapylacza niż 43 m od zapylacza. Warto dodać, że niższa zawartość wapnia w jabłkach z drzew ros­nących 43 m od zapylacza znalazła odzwierciedlenie w 3-krotnie większym odsetku owoców opanowanych przez gorzką plamistość podskórną.

Program opryskiwania wapniem

Ważnym czynnikiem wpływającym na przydatność przechowalniczą owoców jest nawożenie. Z doświadczeń wazonowych i polowych wynika jednak, że nawet duży wzrost zawartości wapnia w glebie ma tylko niewielki wpływ na jego zawartość w owocach. Nie oznacza to jednak, że wapnowania gleby można zaniechać. Zabieg ten jest konieczny, ponieważ pozwala utrzymywać właś­ciwą kwasowość gleby, a korzystnym jej odczynem jest pH w zakresie od 5,5 do 6,5. Z drugiej strony, wapń neut­ralizuje toksyczne działanie metali ciężkich na rośliny. Należy podkreślić, że wapń — w porównaniu z innymi składnikami mineralnymi — słabo przemieszcza się w roślinie. Poza tym, w koronie drzewa występuje konkurencja o wapń między rozwijającymi się owocami a pędami. Wiadomo też, że jabłka ze szczytu korony zawierają mniej wapnia, natomiast te z jej środka zawierają więcej potasu. I jeszcze jedno — w jabłkach zawartość wapnia nie jest jednorodna. Miąższ koło komór nasiennych jest znacznie lepiej odżywiony tym składnikiem niż miąższ tuż pod skórką. Z drugiej strony, więcej wapnia jest w miąższu przy zagłębieniu szypułkowym niż w miąższu koło kielicha. Jest to związane z niezdolnoś­cią wapnia do swobodnej translokacji w miąższu jab­łek, a skutkiem tego zjawiska są lokalnie występujące jego niedobory. Przyjmuje się, że niedobór wapnia jest przyczyną ponad 20 różnych chorób fizjologicznych. Oto dlaczego w przypadku tego składnika zaleca się nawozić drzewa pozakorzeniowo.

Ważne, by program opryskiwania drzew rozpoczynać wcześnie, kiedy wapń łatwiej przemieszcza się przez skórkę, a także jest łatwiej transportowany wewnątrz miąższu. Skuteczność opryskiwania drzew roztworami soli wapnia zależy od liczby wykonanych zabiegów. Ogólnie, zawartość tego składnika w owocach wzrasta wraz ze wzrostem dawki wapnia, chociaż zależność ta nie jest wprost proporcjonalna. Opryskiwanie drzew przy użyciu 500–1500 litrów cieczy użytkowej na 1 ha jest zabiegiem efektywniejszym niż mniejszą ilością cieczy. Młode jabłonie należy opryskiwać 5–7-krotnie. Efektywność dokarmiania owoców wapniem zależy, między innymi, od odmiany, rodzaju i dawki nawozu oraz warunków panujących podczas zabiegu i krótko po jego wykonaniu. W przypadku chlorku wapnia, w czerwcu, gdy liście są młode i wrażliwe, zaleca się opryskiwanie drzew w stężeniu 0,3%, następnie do połowy sierpnia — 0,5%, a później — 0,7%, w przeliczeniu na bezwodny CaCl2. Wyższe stężenia mogą uszkadzać liście, do defoliacji pędów włącznie. Dokarmianie wapniem innymi preparatami można rozpocząć bezpiecznie od stężenia 0,5%. Opryskiwanie należy wykonywać przed zmrokiem lub wcześnie rano, gdy temperatura powietrza wynosi 10–15oC, w okresie bezwietrznym, ponieważ drzewa w tym czasie mają zazwyczaj duży potencjał wodny, co dodatnio wpływa na pobieranie wapnia. Zabiegi te poprawiają odżywienie jabłek wapniem i jednocześnie zmniejszają występowanie chorób fizjologicznych. Wydatne zmniejszenie udziału jabłek opanowanych przez choroby fizjologiczne jest możliwe przy użyciu między innymi nawozu Kalcisal lub Rosacal. Do dokarmiania pozakorzeniowego wapniem na przełomie września i października można polecić chlorek wapnia w dawce 20–60 kg/ha. Zabieg ten polepsza przydatność przechowalniczą jabłek, choć należy się liczyć z nekrozami liści i wcześniejszą defoliacją pędów.

Przy ocenie zewnętrznej jakości jabłek duże znaczenie ma rumieniec. Jego obecność oraz intensywność, podobnie jak i większość cech owoców, jest uwarunkowana genetycznie. Cecha ta może być jednak w znacznym stopniu modyfikowana zabiegami agrotechnicznymi oraz czynnikami środowiska, w tym poprzez dostęp światła do owoców w okresie poprzedzającym ich zbiór. Wiadomo, że wraz z wiekiem drzew jabłka wykształcają rumieniec coraz mniej intensywny, co obniża ich wartość handlową. Dla uzyskania owoców lepiej wybarwionych, na 4 i 2 tygodnie przed zbiorem pożądane jest opryskiwanie drzew roztworami nawozów zawierających zarówno fosfor, jak i wapń, jak na przykład Seniphos, Kalcifos, Rosafos (0,5–1%). Może to mieć duże znaczenie choćby dla jabłek odmiany 'Jonagold', które wykształcają rumieniec mniej intensywny niż owoce innych odmian.

Udział jabłek opanowanych przez rozpad miąższu i gorzką plamis­tość podskórną (GPP), zależnie od rodzaju nawozu użytego do zasilania dolistnego drzew

Mimo że pozakorzeniowe nawożenie wapniem prawie zawsze ogranicza występowanie chorób fizjologicznych, to tylko w nielicznych przypadkach eliminuje je całkowicie. Efekty opryskiwania drzew zależą, przynajmniej w części, od odmiany oraz rodzaju użytego nawozu. Od kilku lat sadownicy mają w czym wybierać, gdyż asortyment nawozów wapniowych, a także wapniowo-fosforowych jest duży. Wyniki naszych badań nad wpływem różnych nawozów na występowanie chorób fizjologicznych przedstawiono na wykresie. Należy przy tym podkreślić, że jabłka lepiej odżywione wapniem były z reguły jędrniejsze podczas przechowywania i jednocześnie wydzielały mniej etylenu, nieco wolniej żółkły i wykazywały tendencję do wyższej kwasowoś­ci. Może to wpływać nie tylko na długość okresu ich przechowywania, ale także determinować ich ocenę przez konsumentów.