• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 08/2001

W styczniu tego roku Komisja Europejska opublikowała, zapowiadany od kilku miesięcy, "Raport dla Rady", dotyczący skutków reform wspólnej organizacji rynku ogrodniczego zapoczątkowanych zmianami wprowadzonymi przez Rozporządzenie Rady nr 2200 z 1996 roku.
Więcej »
Już niedługo w supermarketach mogą pojawić się — obok gazowanych napojów — owoce wzbogacone dwutlenkiem węgla. Nowy pomysł amerykańskich naukowców ma zwiększyć atrakcyjność owoców, przede wszystkim dla dzieci i nastolatków.
Więcej »
W poprzednich artykułach omówiłem uregulowania ustawowe dotyczące grup producentów owoców i warzyw, chcących ubiegać się o wsparcie ze środków publicznych. Wszystkie grupy muszą być tak zorganizowane, zarządzane i finansowane, aby spełniały oczekiwania swoich członków. Powodzenie działalności gospodarczej zależy jednak od wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych, a osiągnięcie sukcesu wymaga dostosowania metod pracy, organizacji, zarządzania oraz rozmiarów grupy do wymagań rynku.
Więcej »
W majowym numerze "Hasła Ogrodniczego" Autorka przedstawiła świadczenia mające zabezpieczyć rodzinę zmarłego rolnika. Poniżej opisane zostały dodatki przysługujące do świadczeń rolniczych (emerytury, renty inwalidzkiej oraz rodzinnej), ich wysokość oraz warunki przyznawania — red.
Więcej »
Telewizja oraz inne media, które zwykle ogrodnictwem się nie zajmują, pełne były w sezonie truskawkowym materiałów poświęconych sytuacji na rynku tych owoców. Wielu audycjom i publikacjom można jednak zarzucić brak kompetencji oraz — z reguły — panikarski lub wręcz katastroficzny wydźwięk. Warto więc spokojnie zastanowić się nad przyszłością uprawy truskawek w Polsce, nad tym, czy warto je sadzić?
Więcej »
We Włoszech produkowane są jedne z najlepszych opryskiwaczy do ochrony roślin sadowniczych. Wprowadza się do produkcji wiele nowych konstrukcji, zmienia i usprawnia już istniejące modele.
Więcej »
Wiosną tego roku miałem okazję uczestniczyć w tygodniowym wyjeździe szkoleniowym, podczas którego odwiedziliśmy instytuty i stacje badawcze pracujące na rzecz sadownictwa oraz gospodarstwa indywidualne w Niemczech, Holandii i Belgii. W pierwszej części mojej relacji przekazuję wrażenia z niemieckich instytucji. Nasz wyjazd był zorganizowany i sponsorowany przez Bayer Polska Sp. z o.o.
Więcej »
Uprawa porzeczki czerwonej przez ostatnie trzy lata była bardzo opłacalna, średnia cena płacona przez przemysł producentom w tym okresie wynosiła około 3,83 zł/kg. Przyczyniło się to do powstania wielu dużych i małych plantacji. W Skierniewicach 6 czerwca odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona intensyfikacji produkcji porzeczek i agrestu. Spośród wielu wystąpień zajmujących się wdrażaniem i zastosowaniem nowoczesnych metod produkcji, kilka przedstawiam poniżej. Prowadzenie plantacji na najwyższym poziomie pozwoli w okresie wysokiej opłacalności doraźnie zwiększyć dochody, a w latach spadku koniunktury — przetrwać.
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Dotychczas Autorka omówiła nawożenie ogórków następującymi makroskładnikami: potasem (HO 4/2001), azotem (5/2001), fosforem (6/2001), wapniem (7/2001) — red.
Więcej »
Więcej »
Więcej »
9 i 10 czerwca odbyły się Dni Otwarte zakładu Produkcji i Hodowli Roślin Ogrodniczych w Krzeszowicach. Pierwsze takie spotkanie zakład organizował już na początku lat osiemdziesiątych. Zarówno przed laty, jak i w tym roku odwiedzający przybyli z całej Polski.
Więcej »
17 czerwca w Mściowie koło Sandomierza firma De Ruiter Seeds zorganizowała w gospodarstwie Mieczysława Łukawskiego Dzień Pomidorowy.
Więcej »
Więcej »
U roślin deficyt składników pokarmowych można dokładnie zdiagnozować przeprowadzając analizę chemiczną, co jednak wymaga specjalistycznego sprzętu i jest kosztowne. Niedobory można rozpoznać również na podstawie zewnętrznych objawów. Poszczególne gatunki warzyw wykazują bowiem specyficzne dla nich objawy braku danego składnika, ale częściej symptomy są podobne u różnych roślin.
Więcej »
...to tytuł Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbyła się 21 i 22 czerwca w Skierniewicach. Prof. A. Dobrzański przedstawił lansowaną w ostatnich latach koncepcję świadomego kierowania poziomem zachwaszczenia.
Więcej »
Więcej »
W poprzednim numerze Autorka przedstawiła rośliny o zielonych kwiatach i owocach wykorzystywane przez florystów jako dodatki do różnych kompozycji. Tym razem opisujemy gatunki używane jako "wypełniacze" bukietów, między innymi, w zastępstwie gipsówki. Odznaczają się — podobnie jak ona — delikatnymi, ażurowymi kwiatostanami, które dodają aranżacjom roślinnym lekkości (fot. 1).
Więcej »
O wprowadzeniu nowych odmian roślin ozdobnych do uprawy i obrotu bardzo często decyduje moda. Czynnik ten ma szczególne znaczenie wtedy, gdy dotyczy roślin bardzo popularnych, wśród których znajdują się tulipany. Miłośnicy tych ostatnich — często posiadający bardzo duże kolekcje — to dla producentów rzesze potencjalnych klientów, z którymi zawsze należy się liczyć i wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.
Więcej »
Więcej »
Na pelargoniach powszechnie występuje szereg bardzo groźnych chorób, które często prowadzą do masowego zamierania roślin. Są to zaraza bakteryjna (powodowana przez Xanthomonas hortorum pv. pelargonii), a także kilka chorób grzybowych: werticilioza (Verticillium albo-atrum), fytoftoroza (Phytophthora nicotianae), szara pleśń (Botrytis cinerea), rdza (Puccinia pelargonii-zonalis).
Więcej »
Tegorocznym, kwietniowym targom Horti Expo w Warszawie (czytaj HO 5/2001) towarzyszyło, zorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oraz ambasadę Holandii, seminarium "Nowe technologie w uprawie roślin rabatowych i balkonowych". Wśród prezentowanych wykładów znalazł się także dotyczący uprawy roślin rabatowych metodą zalewową. Przedstawiła go prof. dr hab. Joanna Nowak z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.
Więcej »
Tegoroczna pogoda sprawiła zawód organizatorom Dni Otwartych firmy Vitroflora, które odbyły się 15–17 czerwca w Łochowie koło Bydgoszczy. Wprawdzie w czasie pokazów było ciepło i słonecznie, ale utrzymująca się wcześniej niska temperatura nie pozwoliła w pełni pokazać walorów dekoracyjnych prezentowanych nowości (posadzone na zewnątrz rośliny przeżyły aż trzy noce z przymrozkami).
Więcej »
Więcej »