• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 04/2002

Internet — masowy środek informacji i łączności — postanowiono wykorzystać także w ochronie roślin. Między innymi Duńczycy chcą w ten sposób ułatwić rolnikom i ogrodnikom podejmowanie decyzji o rozpoczęciu (bądź zaniechaniu) zabiegów ochronnych.
Więcej »
Ze wzrostem konkurencji na rynku ogrodniczym szczególnego znaczenia nabiera jakość. Stała się ona, obok ceny, czynnikiem decydującym o zakupach. Konsument kupuje tam, gdzie za swoje pieniądze otrzyma najbardziej wartościowy produkt. Ponadto lepsza jakość oznacza również możliwość uzyskania wyższej ceny. Ważne jest jednak, aby jakość była rozumiana jednakowo przez wszystkich uczestników obrotu, w czym pomocne jest ustanawianie standardów jakościowych produktów. Normy stwarzają warunki uczciwej wymiany handlowej, ułatwiają obrót, obniżają koszty transakcji, pozwalają na rozwój handlu bez fizycznej obecności produktów. Znaczenie norm spotęgowała rosnąca globalizacja rynku oraz koncentracja popytu w rękach coraz większych odbiorców (eksporterów, sieci super- i hipermarketów). Z korzyści płynących ze stosowania norm powinni zdać sobie sprawę polscy producenci. Przy rozdrobnionej strukturze produkcji nie można współpracować z dużym odbiorcą bez stosowania wspólnych norm. Znane są przykłady utraty szansy eksportu jabłek tylko dlatego, iż nasi producenci nie byli w stanie zgromadzić dużych partii jednorodnego towaru.
Więcej »
Francuskie przetwórstwo owocowe zajmuje trzecie (w niektórych latach czwarte) miejsce w UE pod względem wielkości produkcji purée owocowego, musów, dżemów oraz konfitur (bez soków i koncentratów owocowych). Rocznie wytwarza 450 000 ton tych przetworów. Branża ta jest we Francji silnie skoncentrowana, na przykład 75% konfitur pochodzi z pięciu przedsiębiorstw (także z 5 — około 70% innych produktów). Od wielu lat spożycie przetworów owocowych w przeliczeniu na statystycznego Francuza prawie się nie zmienia. Najnowszym produktem są musy owocowe (w małych, detalicznych opakowaniach), których produkcja i konsumpcja dynamicznie rośnie. Sektor warzywniczy francuskiego przemysłu przetwórczego jest największy w UE (roczna średnia produkcja to około 1,2 mln ton) i jeszcze bardziej skoncentrowany niż branża owocowej — pięć firm wytwarza 96% produkcji.
Więcej »
Ogólne zasady przyznawania i wypłaty renty strukturalnej określono w ustawie z 26 kwietnia 2001 r. o rentach strukturalnych w rolnictwie (Dz. U. nr 52, poz. 539), która weszła w życie od 1 stycznia 2002 r. (czytaj HO 2/2002). Poniżej przedstawione są szczegółowe zasady postępowania wynikające z rozporządzenia z 19 grudnia 2001 r. (w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawie przyznawania i wypłaty rent strukturalnych — Dz. U. nr 153, poz.1769), które weszło w życie równocześnie ze wspomnianą ustawą.
Więcej »
Więcej »
Takie lub podobne stwierdzenia coraz częściej przewijają się w rozmowach z sadownikami. Powodów do złego nastroju nie brakuje. Komornik w gospodarstwie sadowniczym to wydarzenie bez precedensu. Takich gości producenci owoców nie mieli od dziesięcioleci. Ale drugi rok kiepskich cen robi swoje. Charakterystyczne jest też, że wielu ogrodników nie narzeka już na ceny, ale zadowoleni są z samego faktu, że owoce udaje się sprzedać.
Więcej »
W poprzednim numerze (HO 2/2002) zapoznałem Czytelników z pracami na temat odmian i podkładek, prezentowanymi w Stanach Zjednoczonych na IV międzynarodowym sympozjum poświęconym uprawie czereśni i wiśni. Poniżej przedstawiam doniesienia dotyczące systemów uprawy, pękania owoców i sposobów przeciwdziałania temu niekorzystnemu zjawisku oraz metod przechowywania czereśni.
Więcej »
Rośliny należy nawozić racjonalnie, na podstawie wyników analizy zasobności ich części wskaźnikowych oraz owoców w składniki pokarmowe. Najczęściej roślinom dostarcza się makroelementów (N, P, K, Ca), nie wolno zapominać jednak o mikroelementach, także oddziałujących na kondycję drzew i jakość plonu.
Więcej »
Tegoroczne XXII Międzynarodowe Seminarium Sadownicze w Limanowej (13–14 marca), odbywało się pod hasłem "Drogi wyjścia z kryzysu ekonomicznego w polskim sadownictwie".
Więcej »
Jeszcze do niedawna największym zainteresowaniem polskich konsumentów cieszyły się jabłka duże, bardzo dobrze wybarwione. Wśród odmian dominowały te, które miały intensywnie czerwony, rumieniec. W dalszym ciągu są one w przewadze. Coraz częściej jednak poszukiwane są jabłka żółte i zielone. Odmian z tej pierwszej grupy jest kilka natomiast rzadkością są jabłka zielonkawe.
Więcej »
Roztocze to najliczniejsza grupa szkodników występujących corocznie w wielu uprawach sadowniczych. Konieczność prowadzenia zabiegów ochronnych przeciwko nim uzależniona jest przede wszystkim od przebiegu pogody, przyjętego systemu ochrony oraz agrotechniki. Obfite deszcze i chłody hamują rozwój populacji roztoczy, natomiast długotrwałe susze i wysoka temperatura sprzyjają ich rozwojowi. Łagodne zimy i ciepłe wiosny przyczyniają się do wczesnego wychodzenia z kryjówek i szybkiego rozwoju kolejnych pokoleń.
Więcej »
Więcej »
Podczas Ogólnopolskiej Naukowej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych odbywającej się w Skierniewicach (20–21 lutego) przedstawiono prognozy dotyczące możliwości wystąpienia w tym roku chorób i szkodników (HO 3/02). Poprzedni rok sprzyjał rozwojowi patogenów. Dodatkowo pomimo dużej oferty coraz lepszych środków ochrony roślin producenci popełniali wiele błędów. Możliwości ich wyeliminowania były poruszane w większości wystąpień
Więcej »
Więcej »
Z krajową produkcją w granicach 600–700 tysięcy ton tego warzywa na powierzchni około 35 tysięcy hektarów zajmujemy drugie, po Hiszpanii miejsce w Europie. Przeciętnie około 50% cebuli trafia na krajowy rynek warzyw świeżych, 10% zużywa przemysł przetwórczy, a resztę możemy wyeksportować. Warunkiem eksportu jest jakość tego produktu, która w dużej mierze zależy od wysianej odmiany, warunków glebowych i klimatycznych, wiedzy oraz umiejętności producenta.
Więcej »
W krajach zachodniej i południowej Europy cukinia jest od dawna jednym z kilkunastu najważniejszych warzyw. Na naszym rynku od kilku lat staje się coraz bardziej popularna. Częścią jadalną są całe młode owoce lub mięsiste ściany starszych. Owoce można zbierać w różnych fazach dojrzałości i spożywać na wiele sposobów — na surowo, po ugotowaniu, pieczeniu lub marynowane (do tego celu nadają się najmniejsze, długości 10–13 cm).
Więcej »
W Polsce raka bakteryjnego pomidorów po raz pierwszy stwierdzono w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Przez czterdzieści lat choroba pojawiała się sporadycznie, w rejonach zakładów przetwarzających owoce i warzywa, wskutek powtórnego — bez dezynfekcji — wykorzystywania skrzynek po warzywach importowanych głównie z Bułgarii i Rumunii, gdzie obserwowano duże nasilenie tej choroby. W latach dziewięćdziesiątych (w okresie w dużej mierze niekontrolowanego importu nasion i rozsady z krajów zachodnich) choroba rozpowszechniła się i występuje obecnie na wielu hektarach pól, tuneli i szklarni. Częste występowanie na pomidorach objawów typowych dla raka bakteryjnego wskazuje, iż jest to jedna z częstszych bakteryjnych ich chorób. Jakkolwiek należy zaznaczyć, że nie zawsze jest możliwe jednoznaczne jej zdiagnozowanie i potwierdzenie metodami naukowymi. Rak bakteryjny to dziś nie tylko problem kwarantannowy ale i gospodarczy.
Więcej »
"Cytrusy północy" — to dość popularne określenie bulw topinamburu jest wprawdzie tylko przenośnią, ale w pełni oddaje właściwości tej niezwykłej rośliny. Plasterek topinamburu z gorącą herbatą — zdaniem entuzjastów tego warzywa — przewyższa efekty smakowe cytryny. Również jej nazwa łacińska — Helianthus tuberosus (dosłownie: słoneczna bulwa) celnie oddaje jej wygląd zewnętrzny i obiecująco sugeruje właściwości.
Więcej »
W poprzednim numerze opublikowana została pierwsza część opracowanych przez Zakład Metod Prognozowania i Rejestracji Agrofagów IORoślin w Poznaniu informacji dotyczących nasilenia w ostatnim sezonie wegetacyjnym i prognoz na bieżący sezon: zarazy ziemniaka na pomidorze, kanciastej plamistości ogórka, mączniaka rzekomego ogórka i cebuli oraz piętnówki kapustnicy. Część zagrożeń przedstawianych w bieżącym numerze nie jest opatrzonych prognozą, publikujemy je, gdyż od jakiegoś czasu, zdaniem wielu praktyków i naukowców, te szkodniki i choroby stanowią w niektórych rejonach duże zagrożenie i, choć bez kilkuletnich informacji na ten temat trudno o prognozy, mamy nadzieję, że przedstawione informacje będą dla Państwa także pomocne — red.
Więcej »
Dwudzieste, jubileuszowe targi IPM (Internationale Pflanzen Messe), poświęcone branży roślin ozdobnych (od produktów, poprzez środki produkcji po florystykę i sposoby sprzedaży detalicznej) okazały się organizacyjnym sukcesem. Ta, odbywająca się na przełomie stycznia i lutego w niemieckim Essen, impreza przyciągnęła bowiem rekordową liczbę wystawców (1350 z 37 krajów). Także zwiedzających było więcej niż kiedykolwiek w przeszłości — w ciągu czterech dni pojawiło się ich 61 200.
Więcej »
Chiny to kraj, gdzie w ubiegłym roku zanotowano prawie 8-procentowy wzrost dochodu narodowego. Wraz z rozwojem ekonomicznym i otwarciem się na świat (ChRL przyjęto niedawno do Światowej Organizacji Handlu — WTO) państwo to sta je się ważnym ośrodkiem produkcji roślin ozdobnych. Do najbardziej liczących się regionów kwiaciarskich należą Yunnan, Szanghaj, Syczuan i Kanton (red.).
Więcej »
Relacja z międzynarodowej wystawy kwiaciarskiej w Amsterdamie
Więcej »
Coraz częściej w dużych kompozycjach roślinnych wykorzystuje się kwiatostany tojadów, które na pierwszy rzut oka kojarzą się z ostróżkami. Pojedynczy kwiat tojadu ma jednak górny płatek w kształcie hełmu (fot. 1). Jest to cecha rozpoznawcza tego rodzaju (Aconitum), do którego należy około 350 gatunków. Są to byliny, które dotychczas znajdowały zastosowanie przede wszystkim na rabatach — w parkach i ogrodach. Za granicą (m. in. w Holandii, Izraelu) coraz częściej wykorzystuje się tojady w produkcji na kwiat cięty — polowej lub pod osłonami — w której znaczenie mają zaledwie kilka gatunków i ich odmian. Na giełdach holenderskich są to jedne z najwyżej notowanych bylin w tej kategorii — po astrze, nawłoci, ostróżce, mikołajku, przetaczniku (tojad zajmuje ogólnie 38. pozycję w aukcyjnym rankingu kwiatów ciętych, wyprzedzając m.in. lewkonię czy wyżlin zwany lwią paszczą). Ostatnio sprzedawano tam rocznie ponad 20 mln kwiatów z rodzaju Aconitum, za prawie 12 mln NLG (ok. 19,2 mln zł).
Więcej »
Problemy te wynikają głównie z niewłaściwych warunków uprawy we wczesnych stadiach rozwoju pąków kwiatowych. Zaburzenia występują z różnym nasileniem u poszczególnych odmian — z reguły najwrażliwsze są czerwone.
Więcej »