WARZYWA MINI

    Zachodnie firmy nasienne starają się coraz lepiej zaspokajać oczekiwania konsumentów - stąd coraz szersza oferta luksusowych nowości odmianowych. Uważa się nawet, że w krajach zachodnich o umiarkowanym klimacie - na przykład w Holandii - nie opłaca się masowa produkcja podstawowych gatunków warzyw, gdyż tą, po znacznie niższych kosztach, na dużą skalę zaczyna prowadzić Hiszpania.

    Holendrzy powinni więc skoncentrować się na specjalistycznych uprawach, jak na przykład miniaturowe warzywa, zaspokajające oczekiwania najbardziej wybrednych odbiorców. Wprowadzanie nowych odmian tego typu poprzedzone było badaniami opinii konsumentów oraz konsultacjami z przedstawicielami sieci handlowych. W hodowli zwraca się uwagę głównie na smak, przydatność do modnej ostatnio na Zachodzie produkcji ekologicznej, wartości odżywcze i dekoracyjne. Warunki takie spełnia między innymi papryka Tinkerbell, o pomarańczowych owocach średniej wielkości (5 cm x 3 cm). Jej uprawa w szklarniach jest trudniejsza niż odmian tradycyjnych, ponieważ rośliny dorastają do 6 metrów – dlatego również nakłady robocizny na pielęgnację i zbiór są 2, 3 razy wyższe. Na początku zbiorów, gdy pędy roślin są jeszcze dosyć delikatne, trzeba owoce odcinać nożem, aby nie połamać roślin. Holenderscy ogrodnicy rozpoczynający produkcję odmiany Tinkerbell zawiązali grupę marketingową. W ubiegłym roku uprawiali tę odmianę łącznie na powierzchni 3500 m2, w tym roku zamierzają zwiększyć areał do 60 tys. m2. Wyprodukowana przez nich papryka wysyłana jest do Japonii, USA oraz do sieci ekskluzywnych, angielskich sklepów Marks & Spencers oraz Waitrose. Chociaż dystrybucja owoców nowej odmiany – poprzez Greenery – nie sprawiała problemów, firma handlując ogromnymi ilościami warzyw nie mogła już zapewnić promocji niewielkich ilości unikatowego produktu. Zajęli się tym sami producenci. W takich działaniach konieczne jest wykreowanie wizerunku produktu i firmującego go znaku. W punktach sprzedaży umieszczane są więc materiały promocyjne, również zawierające przepisy kulinarne na przyrządzenie tej papryki. Udało się przekonać konsumentów, że paprykę mini należy traktować jako przekąskę (tzw. snack food), którą można będzie oferować również w kinach, na pokładach samolotów, w szkołach, itp. Możliwości zwiększenia sprzedaży miniaturowych papryk stwarza bukieciarstwo (fot.), które ostatnio lansuje także modę na wykorzystywanie świeżych i suszonych warzyw w kompozycjach roślinnych. Za taką zasuszoną paprykę w Holandii można uzyskać kilkakrotnie wyższą cenę niż za świeże owoce. Miniaturowe gatunki warzyw bywają również sprzedawane jako rośliny doniczkowe. Tinkerbell w tej wersji dorasta tylko do 40 cm. Podobna do poprzedniej odmiany jest Sweet Bite, o pomarańczowych 8-centymetrowych owocach, z kolei papryka Ramiro tworzy żółte, wydłużone ”strąki”, które dorastają do około 22 cm długości i mają 4 cm średnicy. Kolejnym zmniejszanym gatunkiem jest oberżyna. Jej odmiana Bami produkowana jest jako roślina typowo dekoracyjna – najpierw dzięki liliowym kwiatom, później za sprawą okrągłych, liliowofioletowych owoców, osiągających około 7 cm średnicy. Na podstawie Grower, 10.12.98.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułOGLĄDAJĄC SIĘ WSTECZ
    Następny artykułZ NIEMIECKIM AKCENTEM

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.