BOGACTWO DONICZKOWYCH

    Krajowa produkcja roślin ozdobnych pod osłonami bardziej kojarzy się z kwiatami ciętymi i gatunkami balkonowo-rabatowymi niż z doniczkowymi. Co więcej, rodzima oferta tych ostatnich jest dość uboga. Zachętą do jej poszerzenia lub unowocześnienia może być prezentacja ciekawych nowości, których co roku na międzynarodowym rynku pojawia się bez liku.

    Powrót begonii o ozdobnych liściach


    Popularność tych roślin zdecydowanie wzrosła na Zachodzie w ciągu ostatnich kilku lat. Szczególny skok sprzedaży na giełdach holenderskich zanotowano w 1999 r. (+58% w porównaniu z notowaniami poprzedniego roku). Nie są to tylko odmiany begonii królewskiej (Begonia rex 'Red Baron’, 'Emerald Princess’, 'Silver Queen’, itd.) — którą kiedyś powszechnie dekorowano domy — ale także inne gatunki. Wśród tych ostatnich znajdują się: B. boweri (fot. 1), B. erythrophylla, B. masoniana.



    FOT. 1. BEGONIA BOWERI 'TIGER’


    Figowce na stół


    Ficus benjamina kojarzy się głównie z roślinami osiągającymi duże rozmiary. Aby jednak poszerzyć możliwości użycia tego figowca do dekoracji wnętrz, wprowadza się na rynek coraz więcej niewielkich odmian, dorastających najwyżej do wysokości 50 cm. Najmniejsze są karłowate formy, określane jako „typ bonsai”, które produkuje się w płytkich pojemnikach o średnicy 21 cm. Przedstawicielkami tej grupy odmian są 'Wiandi’ (fot. 2) oraz 'Rianne’. Silniej rosnące, ale również zaliczane do niskich, to: 'Bushy Prince’, 'Esther’, 'Secret Difference’, 'Compact Difference’, 'Judi’.



    FOT. 2. FICUS BENJAMINA 'WIANDI’


    Kordyliny na patio


    Krewna draceny, kordylina, należy do tradycyjnych roślin pokojowych ozdobnych z liści. Podstawowy gatunek — Cordyline fruticosa — reprezentowany jest przez kilka ciekawych odmian, na przykład 'Red Edge’, o czerwono obrzeżonych liściach. Ostatnio jednak jego znaczenie wyraźnie maleje na europejskim rynku kosztem innych gatunków, zwłaszcza C. australis (jej wartość sprzedaży na holenderskich aukcjach wzrosła w ostatnich pięciu latach o 130%). Atrakcyjne odmiany tej ostatniej, jak 'Red Star’ (fot. 3), 'Sun Dance’, 'Variegata’, są szczególnie chętnie kupowane w Anglii i wykorzystywane jako sezonowa ozdoba balkonów, tarasów czy ogródków patiowych. Do tego celu w pojemnikach 6–32-centymetrowych oferowane są rośliny wysokości 25–150 cm.



    FOT. 3. CORDYLINE AUSTRALIS 'RED STAR’


    Alokazja — egzotyczna ozdoba


    Z roku na rok wzmacnia się na holenderskich giełdach pozycja gatunków z rodzaju Alocasia. W 2001 roku wartość sprzedaży tych roślin wynosiła tam 3,7 mln (przyrost o 2,8 mln w porównaniu z notowaniami 2000 r.), a ich sumaryczna liczba przekroczyła 1,85 mln szt. Średnia cena aukcyjna osiągnęła 1,99 , ale w przypadku gatunku Alocasia wentii (fot. 4), który pojawił się na rynku w 2001 r., była wyższa niż 2,65 . Przyczyną rosnącego zainteresowania alokazją jest jej egzotyczny wygląd (dzięki kształtowi liści i dobrze widocznym ich nerwom bywa nazywana „uszami słonia”) oraz pokaźne rozmiary — w pomieszczeniach dorasta do wysokości 1,5 m. Wymaga jednak stosunkowo wysokiej temperatury (18–22°C), dość wilgotnego powietrza (co najmniej 60% wilgotności wzgl.) i nie znosi przesuszania podłoża w doniczce.



    FOT. 4. ALOCASIA WENTII


    „Orientalne” syngonium


    Orientals to nazwa nowej w ubiegłym roku serii 6 odmian syngonium, charakteryzującej się ciekawymi barwami liści. Na przykład, u najbardziej obiecującej odmiany 'Orientals Shanghai’ są one czerwonawo-kremowe (fot. 5), u 'O. Bangkok’ — jasnozielone z czerwonymi nerwami, a u 'O. Singapore’ — zielono-białe z białymi nerwami. Rośliny sprzedawane są na holenderskich giełdach w doniczkach 12- i 13-centymetrowych, przede wszystkim w mieszanych zestawach.



    FOT. 5. SYNGONIUM 'ORIENTALS SHANGHAI’


    Hoja z Chin


    Hoya longifolia 'China Beans’ to nowość na rynku roślin doniczkowych, pochodząca z górzystych lasów pogranicza Chin i Indii. Od dotychczas uprawianych hoi różni się przede wszystkim tym, że jej ozdobą są jedynie liście, a nie piękne „woskowe” kwiaty, charakterystyczne — na przykład — dla H. carnosa czy H. bella (kwiaty u H. longifolia są niepozorne i pojawiają się dopiero po kilku latach uprawy). Liście te są jednak bardzo oryginalne i przypominają otwarte strąki fasoli  (fot. 6) — stąd nazwa odmiany. Pierwsze egzemplarze nowej hoi sprzedano na aukcjach w 2001 roku uzyskując średnią cenę 4,25 /szt. Rośliny te produkuje się w pojemnikach o średnicy 14 lub 21 cm. Kierowane do handlu okazy mają pędy długości 50 albo 75 cm.



    FOT. 6. HOYA LONGIFOLIA ’CHINA BEANS’


    Sit w doniczce


    Sit (Juncus sp.) coraz częściej polecany jest do ozdoby wnętrz. Odmiana 'Pencil Grass’ („ołówkowa trawa” — fot. 7), która pojawiła się na rynku w ubiegłym roku, pobudziła zainteresowanie tym gatunkiem jako rośliną doniczkową. Nazwa odmiany pochodzi stąd, że liście mają ciemniejsze wierzchołki, przypominające końcówki grafitu w ołówku. Poprzednim przebojem z tego samego rodzaju była odmiana 'Liebenslocken’, o spiralnie poskręcanych liściach, która w 2002 roku uzyskiwała dobre ceny na holenderskich giełdach (śr. 1,46 za roślinę w 13-centymetrowym pojemniku). Sit polecany jest jako wytrzymała roślina, która w mieszkaniu może przetrwać kilka lat.



    FOT. 7. JUNCUS 'PENCIL GRASS’


    Na podstawie materiałów Bloemenbureau Holland

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułOCHRONA BLUSZCZU PRZED CHOROBAMI
    Następny artykułMACFRUIT 2003

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.