• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 01/2004

ZROZUMIEĆ JAKOŚĆ

,
W Wageningen w Holandii odbyła się (6–9 lipca 2003 r.) trzecia międzynarodowa, konferencja "Quality in Chains" (w tłumaczeniu — "Jakość w łańcuchach"). Jej podtytuł — "Zintegrowane spojrzenie na jakość owoców i warzyw" — wyjaśnia, że celem spotkania była próba znalezienia wspólnej płaszczyzny w postrzeganiu jakości przez reprezentantów różnych specjalizacji. Dyskutowali genetycy, szkółkarze, agrotechnicy, specjaliś-ci zajmujący się nawożeniem, przechowalnictwem, przetwórcy, żywieniowcy, ekonomiści, eksperci do spraw marketingu i kontroli jakości oraz oczywiście przedstawiciele organizacji konsumenckich.

O jakości produktów ogrodniczych decydują, między innymi: dobór odmian, agrotechnika, wybór terminu zbioru, sposobu przechowywania, transportu, rodzaj opakowania oraz warunki w czasie obrotu handlowego. Czynniki te stanowią łańcuch, którego ogniwa muszą być kontrolowane na każdym etapie produkcji czy przetwarzania. Już w latach 90. ub. wieku zachodni eksperci zauważyli, że naukowcy, producenci czy handlowcy mają własne definicje jakości, różne poglądy na temat czynników wpływających na jakość produktów oraz możliwości zapobiegania jej niekorzystnym zmianom. Konieczne jest więc wypracowanie i powszechne wprowadzenie jednolitej koncepcji jakości. Musi ona być tak zdefiniowana, aby można ją wdrożyć na wszystkich etapach produkcji owoców i warzyw, w ich przetwórstwie i obrocie, aż do spożycia, ponieważ ostateczna ocena jakości produktu następuje dopiero podczas konsumpcji.

Te spostrzeżenia zaowocowały zorganizowaniem pierwszej konferencji z serii "Zintegrowane spojrzenie na jakość owoców i warzyw" w 1997 roku w Poczdamie (w Niemczech), kolejnej w 2000 roku w Atlancie (w USA), a trzeciej właśnie w Wageningen. Następna jest planowana w Tajlandii. Spotkania adresowane są do osób, które mogą przyczynić się do rozwoju poruszanej problematyki — przedstawicieli przemysłu, nauki oraz osób odpowiedzialnych za stan prawnych regulacji dotyczących jakości owoców i warzyw — hodowców odmian, ogrodników, przetwórców, przedstawicieli handlu, przedsiębiorstw transportowych, producentów opakowań lub sprzętu chłodniczego, organizacji konsumenckich bądź agencji reklamowych. Włączenie się w te działania przedstawicieli polskich grup producenckich jest niezbędne, aby dla naszych produktów ogrodniczych nie zabrakło miejsca na europejskich stołach.

Ubiegłoroczną konferencję poświęcono poszukiwaniu odpowiedzi na pięć pytań dotyczących jakości:

  • Czym ona jest i jak się zmienia w łańcuchu produkcyjno-dostawczym?
  • Jak można ją modelować?
  • Jak zmienia się poprzez sposób obchodzenia się z produktem?
  • Jakie są możliwości wpływania na nią?
  • Na co zwracać uwagę, aby ją "mierzyć"?

Pokłosiem spotkania w Wageningen jest, między innymi, propozycja zorganizowania międzynarodowej sieci wymiany informacji dotyczących prac nad jakością owoców pestkowych. Sieć obejmowałaby tematykę od hodowli nowych odmian po sprzedaż owoców
w sieciach handlowych. Propozycję zorganizowania centralnego punktu wymiany informacji złożono Instytutowi Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

Dr Dorota Konopacka i mgr Paweł Konopacki są pracownikami ISK w Skierniewicach