• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 01/2004

VI KRAJOWY ZJAZD PLANTATORÓW...

obradował w Warszawie 15 grudnia ubiegłego roku. W czterdzieści lat po pierwszym zjeździe reprezentantów wszystkich kół plantatorów warzyw i owoców (patrz ramka obok) w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkali się delegaci trzynastu działających obecnie zrzeszeń skupionych w Krajowej Radzie Plantatorów Warzyw i Owoców dla Przemysłu.

Gość zjazdu, minister Wojciech Olejniczak udekorował grono ogrodników zasłużonych dla organizacji plantatorskich orderami państwowymi oraz odznaczeniami resortowymi: Antoniego Olejniczaka — Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; Wacława Meyera, Romana Falbę, Józefa Drożdża — Krzyżami Kawalerskimi OOP; Jerzego Zabosta i Zenona Grześkowiaka — srebrnymi Krzyżami Zasługi. Odznaczenia Zasłużony dla Rolnictwa otrzymało siedmioro plantatorów: Jan Górczyński, Bogdan Kosiorek, Leokadia Tokarska, Irena Pawłowicz, Anna Miziołek, Jerzy Zabost, Ireneusz Znyk.

W podsumowującym kadencję sprawozdaniu prezesa Ryszarda Szczukowskiego nie było nut triumfu i radości. Organizacja plantatorska trwa i przygotowuje się do integracji z Unią Europejską. Wejdziemy do Wspólnoty jako państwo dysponujące trzecim co do wielkości (po Francji i Hiszpanii) areałem ziemi uprawnej. Nasza wieś jednak systematycznie ubożeje — parytet dochodów ludności wiejskiej do dochodów uzyskiwanych przez mieszkańców miast spadł już do 40%. Równie ubogie w kapitał własny jest samo rolnictwo. Środki, jakimi może nas wesprzeć UE, są naszą wielką szansą. Tym niemniej najważniejsze kwestie musimy rozwiązać sami — zorganizować się, zdopingować kolegów z "uśpionych" zrzeszeń — czas wznowić działalność. Kontakty z wieloma zakładami przetwórczymi są jeszcze dalekie od oczekiwanych, choć coraz częściej właściciele przetwórni deklarują chęć powrotu do systemu kontraktacji. Tam, gdzie zrzeszenia zaczynają starania o status uznania wstępnego czy pełnego, zwykle spotykają się z życzliwością przemysłu. Popieranie przez dyrekcje zakładów kilku osłabiających się wzajemnie, równoczesnych inicjatyw jest na szczęście przypadkiem odosobnionym. Wiele pozostaje do zrobienia wewnątrz plantatorskiej organizacji. Borykające się z finansowymi trudnościami zrzeszenia nie zawsze wywiązują się ze statutowego obowiązku łożenia na Krajową Radę, nie rezygnując jednak z oczekiwań wobec niej — niespełnialnych z prozaicznej przyczyny braku środków na działalność. W ostatnich latach warszawska centrala organizacji plantatorskiej — biuro Rady — ograniczyła swoją obsadę do pracującego społecznie pełnomocnika Rady korzystającego z lokalu Federacji Związków Producentów Rolnych. Bez zasilenia wspólnej kasy przez zrzeszenia trudno myśleć o powrocie do analiz kosztów produkcji czy śledzenia bieżących notowań na rynkach owoców i warzyw.

W wyborach delegaci wyłonili prezydium Krajowej Rady w składzie: Ryszard Szczukowski (prezes), Jerzy Zabost i Alfred Kołodziejczak (wiceprezesi), Krzysztof Szyszka (sekretarz), Józef Drożdż (skarbnik). Komisję rewizyjną tworzą: Elżbieta Grzanko, Bogdan Kosiarek, Ireneusz Ratajczyk.