• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 01/2004

W KRAINIE POMIDORÓW

Do "Krainy Galindów" — położonej nad jeziorem Bełdany, jednej z oryginalniejszych mazurskich atrakcji turystycznych — pod koniec września firmy Syngenta Seeds i Hydro Poland zaprosiły największych naszych producentów pomidorów. Spotkanie to było równie ciekawe, jak sceneria, w której je zorganizowano, zabawa poprzedzona była jednak wykładami (fot. 1).


FOT. 1. NA SALI KONFERENCYJNEJ W GALINDII PORUSZANO TEMATY DOTYCZĄCE UPRAWY POMIDORÓW —
M. WYSOCKA-OWCZAREK I JACEK BURSZTYŃSKI

Dr Maria Wysocka-Owczarek omówiła najistotniejsze w minionym sezonie problemy uprawowe. Jednym z ważniejszych aspektów uprawy, na który ostatnio zaczęto zwracać większą uwagę, jest utrzymywanie optymalnej wilgotności podłoża. Coraz więcej producentów już zainstalowało lub planuje zakupienie urządzenia WCM (Water Content Meter), pozwalającego na dokładne jej kontrolowanie w ciągu całej doby. Umożliwia to zapobieganie wahaniom wilgotności mat. Zdaniem dr M. Wysockiej-Owczarek, następnym krokiem, który mógłby pozwolić na poprawienie kondycji roślin i zwiększenie plonów, jest zapewnienie odpowiedniej zawartości tlenu w podłożu. Pierwiastek ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania korzeni. Brak tlenu w podłożu prowadzi do spadku aktywności roślin i zmniejszenia ilości wytwarzanej przez nie energii, przy dłuższym niedotlenieniem następuje osłabienie pobierania składników pokarmowych z pożywki. Dlatego nie powinno się dopuszczać do zalewania mat, gdyż w wodzie rozpuszczona jest niewielka ilość tlenu i jest on znacznie wolniej pobierany przez korzenie niż tlen zawarty w powietrzu (przykładowo 1 m3 wody o temperaturze 20°C zawiera tylko 7 mg tlenu, w takiej samej objętości powietrza o tej samej temperaturze zawartość ta wynosi 300 mg).

Z zaburzeń fizjologicznych, jakie najczęściej występowały w tym roku, dr M. Wysocka-Owczarek wymieniała głównie suchą zgniliznę wierzchołkową, okresowe drobnienie owoców latem oraz zaburzenia wykształcania i wybarwiania owoców, a także trudności w zachowaniu równowagi wegetatywno-generatywnej roślin. Wiosną zdarzały się także przypadki nadmiernego drewnienia łodyg. Bardzo przypominały one objawy wywoływane przez raka bakteryjnego, miały jednak podłoże fizjologiczne. Zaburzenie to występowało przy zbyt szybkim zwiększeniu poziomu potasu w pożywce i nadmiernym stężeniu składników pokarmowych w podłożu.

Zagadnienia związane z handlem pomidorami w krajach Europy Zachodniej omówił dr Marcus Himken, przedstawiciel Norsk Hydro. Jego zdaniem, dla polskich producentów pomidorów dobrym rynkiem zbytu mogą być Niemcy, których własna produkcja w poprzednim sezonie wyniosła niecałe 44 tysiące ton, natomiast konsumpcja — ponad 1,53 mln ton. Zwracał on również uwagę na to, że w Holandii w ciągu ostatniej dekady nastąpiła redukcja powierzchni uprawy pomidorów szklarniowych z ponad 1600 ha w 1990 roku do nieco ponad 1220 ha w latach 2001 i 2002. Nastawiając się na eksport trzeba jednak pamiętać, że zachodni konsumenci coraz większą wagę przywiązują do jakości warzyw (z tych względów na Zachodzie nie najlepiej bywają oceniane na przykład pomidory z Hiszpanii, w której jest dosyć duże zużycie środków ochrony roślin).

Jarosław Barszczewski z Hydro Poland przedstawił przegląd produktów firmy polecanych do upraw warzyw szklarniowych. Obok znanych już ogrodnikom nawozów (takich jak Krista K — saletra potasowa, Krista MgS — siarczan magnezu, Krista MKP — monofosforan potasu, Krista Mag — saletra magnezowa, Kalisol — rozpuszczalny siarczan potasowy, CalCinit — saletra wapniowa, czy Tenso Fe — chelat żelaza stabilny w szerokim zakresie pH) w ofercie pojawiła się Amnitra — saletra amonowa do fertygacji, pozwalająca na bardzo szybkie obniżenie wartości pH pożywki, oraz Superba Mikromix — mikroelementowy nawóz w formie mikrogranulatu. Firma zamierza wkrótce wprowadzić na rynek także dwa preparaty, które zapobiegają zatykaniu się kapilar przez osady mineralne — Antibloc Mineral — lub organiczne — Antibloc Organic.

Ofertę firmy Syngenta Seeds omówił Jacek Bursztyński. Wśród propozycji na najbliższy sezon wymieniał on przede wszystkim odmianę Emotion F1, o 150–170-gramowych owocach, do przedłużonej uprawy w wełnie mineralnej, z wczesnych terminów siewu — mniej więcej od 10 listopada. Clotilde F1 (fot. 2) jest nową odmianą gronową, o 130–140-gramowych owocach, przeznaczoną do przedłużonej uprawy szklarniowej, o plonie zbliżonym do osiąganego przez standardowe odmiany. Macarena F1 to z kolei odmiana o dużych, 190–200-gramowych, mięsistych, lekko spłaszczonych i żebrowanych owocach, która od przyszłego sezonu polecana będzie do uprawy na wełnie mineralnej z wczesnych terminów siewu. Do tuneli nadal polecany jest Brooklyn F1, a do uprawy polowej przy palikach — Faustine F1.


FOT. 2. CAŁOGRONOWA ODMIANA CLOTILDE F1