• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 02/2004

OGRANICZAM KOSZTY PROWADZENIA SADU

W gospodarstwie Bartłomieja Rzymkowskiego z Żurawieńca koło Kutna drzewa nie są może — jak mówi właściciel — prowadzone według najnowszych technologii, a odmiany posadzone cztery lata temu — nie są najmodniejsze, co roku uzyskuje z nich jednak wysokie plony jabłek dobrej jakości, nie ma także większych problemów z chorobami.

Będzie więcej grusz

W tym 54-hekarowym gospodarstwie, które odwiedziliśmy podczas ubiegłorocznego XLII Ogólnopolskiego Zjazdu Sadowników w Skierniewicach (więcej w "Haśle Ogrodniczym" 10/2003) na 40 hektarach uprawia się jabłonie, na 10 ha wiśnie i na 2 ha grusze (fot. 1). Wiśnie i grusze to najmłodsze 2-, 3-letnie nasadzenia. W planach jest zwiększanie areału grusz, na których owoce B. Rzymkowski obserwuje duże zapotrzebowanie nie tylko w kraju, ale i na rynkach wschodnich. W przyszłości, przy gwałtownie zwiększających się nasadzeniach jabłoni, mogą wystąpić problemy ze sprzedażą jabłek. Otwierają się możliwości sprzedaży owoców na Zachód. W ostatnich dwóch sezonach brakowało w UE jabłek, dlatego wiele tamtejszych firm było zainteresowane ich importem. Jeśli zbiory owoców na Zachodzie będą wysokie, pomimo różnicy cen trudno będzie jednak sprzedać tam polskie jabłka.


FOT. 1. W GOSPODARSTWIE ZWIĘKSZA SIĘ NASADZENIA GRUSZ

Większość owoców z gospodarstwa przez pośredników zajmujących się sortowaniem i pakowaniem trafia do supermarketów. Dla spełnienia wymagań odbiorców, 1000 ton jabłek przechowuje się w chłodni z KA, z której jabłka sprzedaje się już w grudniu, aby do klienta trafiały jędrne owoce (fot. 2).


FOT. 2. O PRZECHOWYWANIU JABŁEK W WYBUDOWANYCH PIĘĆ LAT TEMU CHŁODNIACH Z KA O ŁĄCZNEJ POJEMNOŚCI 1000 ton OPOWIADA B. RZYMKOWSKI (OBOK ŻONA)

Dominuje 'Sampion' i 'Jonagored'

Najstarszy sad jabłoniowy w gospodarstwie B. Rzymkowskiego ma 14 lat, a najmłodszy — cztery. Większość starszych nasadzeń prowadzona jest na wstawkach, w młodszych drzewa rosną na podkładce 'M.9', na której będą też zakładane kolejne kwatery. W nasadzeniach znajdują się 'Sampion', 'Gloster', 'Idared', 'Cortland' oraz sporty 'Jonagolda', wśród których dominuje 'Jonagored'. Najwięcej uprawia się 'Sampiona', z którego właściciel jest bardzo zadowolony i w przyszłości nowe kwatery będą najprawdopodobniej zakładane również z tej odmiany. Do jej podstawowych zalet B. Rzymkowski zalicza niezawodne coroczne plonowanie i prostą produkcję. Jabłka te dobrze sprzedają się w supermarketach. Konieczne jest jednak przechowywanie ich w chłodni z KA i wysyłanie na rynek twardych owoców. Według gospodarza, 'Sampion' jest lepszą odmianą od 'Jonagoreda', który czasami bardzo słabo się wybarwia i jest wtedy niesmaczny. Dodatkowo drzewa 'Jonagoreda' trudniej się prowadzi i mają skłonność do przemiennego owocowania.

B. Rzymkowski jest także zadowolony z 'Glostera', którego owoce dobrze sprzedają się w kraju i coraz chętniej kupowane są przez kupców ze Wschodu. Nie wolno dopuścić do zbyt silnego wzrostu drzew tej odmiany w sadzie. Trzeba zmusić drzewa do jak najszybszego wejścia w okres owocowania — na przykład przez przyginanie gałęzi w młodych sadach — dzięki temu w kolejnych latach formowanie koron  nie jest już pracochłonne (fot. 3). W starszych kwaterach 'Glostera' i Jonagoldów w celu ograniczenia siły wzrostu drzew piłą motorową nacina się poprzecznie pnie. Podczas zimowego cięcia gałęzie usuwa się w całości — unika się ich skracania — a przewodniki tnie się dopiero w czerwcu.


FOT. 3. UMIEJĘTNIE FORMOWANY 'GLOSTER' NIE STWARZA W SADZIE PROBLEMÓW

Ochrona i nawożenie

W gospodarstwie tym nie ma problemów z parchem jabłoni. Ochronę opiera się głównie na Delanie 700 WG. W krytycznych okresach drzewa opryskuje się także fungicydami z grupy IBE, głównie Score 250 EC. W okresie kwitnienia chroni się Mythosem 300 SC. Przez jakiś czas problemem były zwójkówki, jednak wprowadzony do ochrony Insegar 25 WP doskonale się sprawdził.

Z racji wysokiego pH gleby drzewa wykazywały niedobory magnezu, które udało się uzupełnić dopiero po sześciokrotnym nawożeniu dolistnym tym składnikiem. Teraz profilaktycznie pierwiastka tego dodaje się dwa razy w sezonie podczas nawożenia dolistnego drzew. Do nawożenia wapniem używa się głównie oczyszczonego chlorku wapnia, który według B. Rzymkowskiego jest najtańszy — gorzka plamistość podskórna w tym sadzie jest rzadkością. Podczas kwitnienia oraz po zbiorze owoców drzewa opryskuje się nawozami zawierającymi bor.