• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2004

BADANIA NAD 1-MCP PROWADZONE W INSTYTUCIE SADOWNICTWA I KWIACIARSTWA

Badania nad stosowaniem 1-MCP w Polsce prowadzone są, między innymi, w Pracowni Przechowalnictwa ISiK w Skierniewicach. Doświadczenia te rozpoczęto w roku 2000. Obejmują przede wszystkim możliwość przedłużenia trwałości jabłek, ale podjęto również próby traktowania tym gazem śliwek, truskawek, gruszek i bananów. Dotychczas badaniami objęto następujące odmiany jabłek: 'Cortland', 'Jonagold', 'Gala', 'Lobo', 'Melrose', 'Gloster', 'Idared', 'McIntosh', 'Golden Delicious', 'Sampion' i 'Elise', uzyskane wyniki są obiecujące.

Jabłka przechowywane w atmosferze zawierającej 1ezpośrednio po zbiorze były one traktowane 1-MCP w temperaturze pokojowej (20°C) przez 12 godzin lub po wstępnym schłodzeniu do około 0°C — przez 24 godziny. Zastosowanie 1się wyrównywały. Różnice w wartościach parametrów jakościowych jabłek nietraktowanych i traktowanych 1- metylocyklopropenem utrzymywały się również po okresie 7 dni przechowywania w temperaturze pokojowej, a nawet się zwiększały — owoce traktowane tym związkiem zachowywały lepszą jakość po okresie symulowanego obrotu towarowego.

Efektywność działania 1MCP zależy od odmiany oraz od terminu zbioru jabłek, który nie powinien być prowadzony zbyt późno. Jabłka po wejściu w stadium klimakteryki (tj. pojawienia się etylenu i wzrostu tempa oddychania, co jest związane z fazą intensywnego dojrzewania) są już zbyt dojrzałe, aby pozytywnie zareagować na blokadę receptorów etylenu przez 1-metylocyklopropen.

W sezonie, w którym występuje prawdopodobieństwo pojawienia się wewnętrznych chorób fizjologicznych, zastosowanie 1-MCP po zbiorze jabłek może powodować zwiększenie nasilenia ich objawów w czasie przechowywania owoców.