• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 06/2004

PLEWY RYŻOWE - NOWY SKŁADNIK PODŁOŻY

Doświadczenia amerykańskich naukowców wskazują, że używany powszechnie jako składnik podłoży perlit można by zastąpić znacznie tańszymi i przyjaźniejszymi dla pracowników (pył perlitowy może powodować alergie i choroby dróg oddechowych) plewami ryżowymi. Wykorzystywano je w ogrodnictwie od dawna, ale zwykle były wcześniej kompostowane. W zależności od długości i przebiegu tego procesu, uzyskiwano materiał znacznie różniący się właściwościami — głównie pojemnością wodną i powietrzną.


Podłoże z dodatkiem plew ryżowych

Świeże plewy to materiał o standardowych właściwościach, ale producenci boją się ich używać, przekonani, że plewy ulegają szybkiemu rozkładowi i pobierają przy tym znaczne ilości azotu. Dr Mike Evans z uniwersytetu stanowego w Arkansas uwodnił, że nie jest to prawda. W doświadczeniach okazało się, że plewy ryżowe użyte jako składnik podłoża (fot.) zwiększają jego pojemność wodną i powietrzną oraz prawie wcale nie zużywają azotu, gdyż składają się przede wszystkim z krzemionki, kutyny oraz ligniny — substancji bardzo wolno ulegających degradacji. Zaletą plew jest fakt, że są składnikiem neutralnym — nie zmieniają pH ani EC podłoża, można więc ich używać w ten sam sposób co perlitu.
W doświadczeniach porównywano wzrost i rozwój pomidorów oraz kilku gatunków roślin rabatowych, uprawianych w podłożach o zawartości 40–60% plew, a dla porównania — w podłożach o takiej samej zawartości perlitu (resztę w obu przypadkach stanowił torf wysoki). Po 6 tygodniach uprawy w szklarni rośliny produkowane w perlicie i w plewach nie wykazywały różnic (jedynie sucha masa korzeni pomidorów była nieznacznie wyższa w podłożu z domieszką plew). Pewnym problemem może być wielkość pojedynczych plew (6–8 mm długości), które mają większe rozmiary niż drobny perlit (1–2 mm), ale można temu zaradzić mieląc plewy na frakcje o odpowiednich rozmiarach.

Zdaniem naukowców, plewy ryżowe są tak obiecującym materiałem, że można już myśleć o podłożach składających się w 100% z tego produktu (po 16 tygodniach uprawy z nawożeniem płynnym plewy nie zmieniły swoich właściwości), a także wykorzystaniu go w uprawach hydroponicznych.

Na podstawie FlowerTECH 6/2003