• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 09/2004

POPULARNE NA UKRAINIE ODMIANY JABŁONI I GRUSZ

'Renet Symyrenko' jest odmianą jabłoni nieznanego pochodzenia, znalezioną w 1960 roku w okolicach Mlijewa w obwodzie Czerkaskim przez sadownika P. F. Symyrenko. Jej drzewo rośnie średnio silnie lub silnie. Tworzy szerokie, rozłożyste lub piramidalne korony. Kwitnie średnio późno. Pędy jednoroczne są średniej grubości, zielonkawożółte, liście średniej wielkości, jasnozielone, ze zgiętym wierzchołkiem. Wadą tej odmiany jest jej duża podatność na parcha jabłoni i mączniaka. Odporność tej odmiany na mróz jest średnia albo słaba. Jabłka na młodych drzewach są duże (około 200 g), kulisto-stożkowate, podobne do owoców odmiany 'Granny Smith' (fot. 1). Na zielonej, gładkiej skórce, z delikatnym tłustawym nalotem, jasnymi przetchlinkami, z ordzawieniem w zagłębieniu szypułkowym, w niektórych latach na części powierzchni występuje czerwony rumieniec. Szypułka jest krótka, gruba, kielich średniej wielkości, półzamknięty lub zamknięty. Owoce mają miąższ biały, jędrny, soczysty, aromatyczny, kwaskowaty, smaczny. Na centralnej Ukrainie owoce osiągają dojrzałość zbiorczą najczęściej pod koniec września lub na początku października. Do konsumpcji nadają się w grudniu. Przechowują się dobrze, ale mają bardzo krótki okres przydatności do spożycia po wyjęciu z chłodni.


Fot. 1. 'Renet Symyrenko' ma owoce przypominające jabłka odmiany 'Granny Smith'

'Renet Symyrenko' jest odmianą późnozimową. Do uprawy polecane są drzewa na podkładkach karłowych lub półkarłowych, na których wcześniej wchodzą w pełnię owocowania i lepiej plonują. Ceniona jest przede wszystkim za smak owoców i zielone zabarwienie skórki.

'Nojabrskaja' to grusza otrzymana przez K. K. Duszutinu w Instytucie Sadownictwa, Winorośli i Gorzelnictwa Mołdawii w roku 1962. Jest krzyżówką 'Triumf Wiednia' 'Nikolaj Kruger'. W 2000 roku została wpisana do Rejestru odmian na Ukrainie. Jej drzewo rośnie średnio silnie, tworzy bogato ulistnioną, piramidalną koronę. Pędy jednoroczne są grube, jasnobrunatne, zwisające, młode liście z dolnej strony — silnie omszone. Odmiana jest średnio wytrzymała na mróz, mało wrażliwa na parcha gruszy i zarazę ogniową. Dobrze zrasta się z pigwą. Kwitnie wcześnie. Owoce są duże lub bardzo duże (180–350 g), jajowatoowalne. Ma skórkę grubą, szorstką, zieloną, po dojrzeniu jasnożółtą, pokrytą rozmytym, jasnoczerwonym rumieńcem. Kielich jest półzamknięty, zagłębienie kielichowe szerokie, lekko ordzawione, szypułka średniej długości i grubości. Owoce mają miąższ biały, soczysty, masłowy, delikatny i smaczny. Dojrzałość zbiorczą osiągają w końcu września (w warunkach południowej Ukrainy). Do konsumpcji nadają się w listopadzie. W chłodni gruszki zachowują dobrą jakość do marca, kwietnia. 'Nojabrskaja' jest ciekawą odmianą zimową, wcześnie wchodzi w okres owocowania, ma bardzo atrakcyjne owoce. Drzewa są łatwe do prowadzenia w sadzie. Wymaga przerzedzania zawiązków.


Fot. 2. Owocujący sad odmiany 'Nojabrskaja' na Ukrainie

(Iryna Melnyk)