• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2004

TRUSKAWKI W SZKLARNIACH

Gospodarstwo ogrodnicze Top-Plant ze Szczecina specjalizuje się w produkcji sadzonek i owoców truskawek oraz roślin rabatowych. Truskawki uprawia się w starych szklarniach bułgarskiej konstrukcji, na powierzchni ponad 4 hektarów. Według Krzysztofa Worocha, współwłaściciela gospodarstwa, pod osłonami nie opłaca się uprawiać truskawek na niewielkich powierzchniach – opłacalność gwarantuje minimum hektar, który umożliwia nawiązywanie kontraktów handlowych z większymi odbiorcami.

Mateczniki na stelażach

Mateczniki truskawek zlokalizowane w szklarni pozwalają na wcześniejsze — w porównaniu z polowymi — pobranie rozetek liściowych truskawek i ich ukorzenienie. Rośliny mateczne w stopniu elity sadzone są do worków wypełnionych odkwaszonym torfem (10 sztuk na metr bieżący) i układane na drewnianych stelażach (fot. 1).
Do każdej rośliny w worku doprowadzone są kapilary, za których pomocą prowadzi się nawadnianie oraz fertygację. Umieszczenie roślin na stelażach pozwala znacznie zwiększyć wydajność sadzonek z roślin matecznych — do końca lipca pobiera się średnio nawet do 50 rozetek z jednej rośliny — i poprawić jakość uzyskiwanych roślin. Rozetki są pobierane stopniowo, co dodatkowo stymuluje truskawki do wykształcania kolejnych rozłogów (fot. 2). W gospodarstwie rozmnaża się głównie odmiany 'Senga Sengana', 'Elsanta' i 'Kent', a tylko niewiele 'Dukata' i 'Kamy'.


Fot. 1. Mateczniki na stelażach są bardzo wydajne


Fot. 2. Według Krzysztofa Worocha, częste pobieranie rozetek stymuluje truskawki do wykształcania większej liczby rozłogów

Pobrane rozetki ukorzeniane są w multiplatach z komórkami o średnicy 55 mm i 60 mm, substratem jest torf z niewielkim dodatkiem nawozów typu Kristalon. Multiplaty po zapikowaniu w nich rozetek są okrywane włókniną w celu ograniczenia transpiracji (fot. 3). Osłona ta po ukorzenieniu się roślin jest zdejmowana i od tego okresu rozpoczyna się nawożenie dolistne. Do podlewania roślin w multiplatach używa się systemu Sumi-sansui — są to plastikowe węże z otworkami na całej długości, z których cienkimi strumieniami wytryskuje woda.


Fot. 3. Pobrane rozetki umieszcza się w multiplatach i przykrywa agrowłókniną do momentu ich ukorzenienia się

Rozmnażanie truskawek w szklarni pozwala na uzyskiwanie w pełni ukorzenionych sadzonek zielonych już na początku lipca (fot. 4). Założone w lipcu plantacje z takich sadzonek umożliwiają uzyskanie dużych plonów już w pierwszym roku po posadzeniu.


Fot. 4. Sadzonki ukorzeniane w szklarni nadają się do zakładania plantacji owocujących już na początku lipca

Jak podaje K. Woroch, zarówno w kraju, jak i za granicą stale zwiększa się popyt na sadzonki frigo do sterowanej uprawy i dlatego od tego roku planuje rozpocząć produkcję wielokoronowych sadzonek frigo. Będą do tego służyły własnej produkcji sadzonki doniczkowane, które w połowie lipca posadzi się na polu z lekką glebą, gdzie pozostaną do jesieni. Po zakończeniu wegetacji zostaną wykopane i umieszczone w chłodni.

Zbiór owoców

W gospodarstwie znaczącą gałęzią jest produkcja owoców truskawek (fot. 5). Rośliny, w zależności od przyjętego systemu, sadzi się w szklarni na wałach lub "na płask". Na hektar przypada średnio około 90 tys. sadzonek. Jak podaje właściciel, uprawa w szklarni umożliwia bardzo wczesne rozpoczęcie zbioru owoców — w ubiegłym roku pierwsze zbierano już 29 kwietnia, a zbiór zakończono 30 maja. W tym roku długa, zimna wiosna były przyczyną opóźnienia początku zbiorów do 5, 6 maja. Początkowo ceny były bardzo dobre, jednak już w połowie maja na rynek trafiły duże ilości truskawek produkowanych pod włókninami w najcieplejszych rejonach kraju, co siłą rzeczy przyczyniło się do spadku cen.


Fot. 5. W firmie Top-Plant uprawę owocujących truskawek prowadzi się w szklarniach

Pomimo bliskości rynku niemieckiego, większość tych najwcześniejszych truskawek sprzedaje się w kraju. Owoce te są u nas najczęściej droższe od truskawek z Hiszpanii. Niemcy kupujący natomiast w gospodarstwie rośliny rabatowe zaopatrują się również w truskawki, które uważają za smaczniejsze niż te z południa Europy. Bardzo dobrym terminem sprzedaży owoców tego gatunku jest początek maja — okres ten zbiega się z zakończeniem zbiorów tych owoców spod osłon w południowej Europie, a poprzedza zbiory truskawek z pola.

Od przyszłego roku planuje się także zakładanie plantacji owocujących z wielokoronowych sadzonek frigo. Rośliny z chłodni będą sadzone na miejsce stałe późną wiosną — przez około miesiąc — co pozwoli wydłużyć możliwość sprzedaży owoców. Dodatkowo w rejonie Szczecina łagodny klimat umożliwi roślinom wystarczające wzmocnienie się jesienią, aby w następnym roku wiosną dały zadowalający plon. Po zbiorze uprawa będzie likwidowana, a na jej miejsce — po odkażeniu gleby w szklarni Nemazinem 97 FG lub Basamidem 97 GR — posadzone zostaną kolejne sadzonki frigo.