• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2004

W STRONĘ PRODUCENTÓW

Kolekcję warzyw oraz roś­­lin ozdobnych Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego "Polan" można było obejrzeć w Igołomi od 27 do 29 lipca.

Wśród nowości zaprezentowanych w Igołomi znalazła się między innymi heterozyjna cebula Kuba F1 do uprawy z siewu wiosennego, wczesna — zaczyna załamywać szczypior na przełomie lipca i sierpnia — nadająca się do siewu zagęszczonego — w rozstawie rzędów 7 cm i odległości roślin w rzędach 5 cm (zalecana norma wysiewu na hektar wynosi 1 mln nasion). Daje plon około 55 t/ha.

Oferta karłowej fasoli szparagowej powiększyła się o 3 nowe odmiany żółtostrąkowe. Goliatka (fot. 1) ma wśród nich najdłuższe i najszersze strąki, które dojrzewają równocześnie i dlatego nadaje się ona do jednorazowego zbioru mechanicznego. Strąki Mamutiny są z kolei wąskie (1,2–1,4 cm) i grube, wyróżniają się bardzo dobrym smakiem, dojrzewają stopniowo — ich zbiór prowadzi się 5- lub 6-krotnie. Tytania ma około 10-centymetrowe strąki, z zielonkawym odcieniem.


Fot. 1. Goliatka

W grupie odmian zielonostrąkowych Delfina i Syrenka są nowymi propozycjami do uprawy dla przetwórstwa. Ich strąki dojrzewają równocześnie — nadają się do zbioru mechanicznego — i nie mają tendencji do przerastania na grubość. U średnio późnej Syrenki są one ciemnozielone i dorastają do 13–16 cm, wczesna Delfina ma 12–13 cm i ciemnozielone strąki z połyskiem.

W grupie warzyw korzeniowych zwracano uwagę, między innymi, na burak Astar F1 (fot. 2),
o około 100 dniach wegetacji, kulistym korzeniu, łatwym do ogławiania, dający plon 55–60 t/ha. Nadaje się on na zaopatrzenie rynku świeżych warzyw i dla przetwórstwa, wyróżnia się małą skłonnością do kumulowania azotanów. Zaprezentowano dwie późne, przetwórcze odmiany marchwi znajdujące się jeszcze w trakcie badań rejestrowych — POL-D-303 F1 i POL-D-203 F1.


Fot. 2. Astar F1

W kolekcji kapust znalazła się, między innymi, włoska Roma Polana F1 o 85–95 dniach wegetacji, o kulistych główkach dorastających do 1,8 kg. Nefryt F1 to propozycja kapusty głowiastej białej o 135 dniach wegetacji. Ma ona dużą zawartość cukru, przeznaczona jest do kwaszenia, nadaje się również do krótkiego — 3–4-miesięcznego — przechowywania. Kalinę F1 (fot. 3) o 145 dniach wegetacji i około 2,5-kilogramowych głów­kach można przechowywać do około połowy kwietnia, 135–140-dniowa Ula F1 ma większe — 2,5–3-kilogramowe główki i można ją przechowywać do połowy marca. Obie te odmiany mogą być przeznaczone zarówno do bezpośredniej sprzedaży, jak i do kwaszenia. Nasiona kapust dostępne są również jako kalibrowane — nadające się do precyzyjnego siewu. Prowadzone są doświadczenia
z uprawą tych odmian z bezpośredniego siewu w pole.


Fot. 3. Kalina F1

W rejonie Igołomi od dawna popularnością cieszą się polowe papryki "Polanu" — Mira i Zorza. W tym roku ofertę odmian do uprawy w niskich tunelach (w której znajduje się m.in. Lena i Oliwia — czyt. też HO 10/2002) uzupełniła Gloria o owocach typu blok, wybarwiających się na czerwono, jej rośliny — o śred­niej sile wzrostu — mają dosyć zwarty pokrój, nie wymagają dużych nakładów pracy, wystarczy usuwanie pędów bocznych tylko do pierwszego rozgałęzienia.

Do uprawy w tunelach przeznaczone są także dwie partenokarpiczne odmiany ogórka — Barbakan F1 — sałatkowy, o delikatnym smaku — oraz Albion F1 — wczes­ny, o owocach pozbawionych goryczy, o uniwersalnym przeznaczeniu. W grupie ogórków polowych pokazano nową wczesną odmianę do konserwowania i kwaszenia — Forum F1 (fot. 4), o cylindrycznych owocach, zielonych, ze smugami sięgającymi do połowy długości, z małymi średnio licznymi brodawkami.


Fot. 4. Forum F1