• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 12/2004

XX WYSTAWA OGRODNICTWA W KRAKOWIE

Corocznie, wiosną i jesienią, Centrum Targowe CHEMOBUDOWA w Krakowie oddaje swoje tereny wystawowe przy ul. Klimeckiego ogrodnikom i miłośnikom ogrodnictwa z całej Polski. Od początku, a więc już od dziesięciu lat, patronat honorowy nad odbywającymi się tu wystawami sprawuje powstałe w 1893 r.
Towarzystwo Ogrodnicze wielokrotnie prezentując na nich kolekcje odmian warzyw i owoców, organizując ich degustacje — ucząc, że znajomość odmian pomaga w kupowaniu właściwego towaru. Na krakowskich wystawach pokazywano też nowości spośród gatunków oraz odmian roślin rabatowych i doniczkowych, uczono zasad uprawy i pielęgnacji roślin, tworzenia bukietów z kwiatów żywych i suchych, udzielano porad oraz promowano książki i czasopisma ogrodnicze. Tej jesieni — od 1 do 3 października — atrakcją był (już po raz trzeci) "Ogród storczykowy" — dzieło Klubu TO "Orchidea", który na powierzchni 40 m pokazał 120 gatunków i odmian z rodziny Orchidaceae. Były wśród nich ponadmet­rowe olbrzymy i kilkucentymetrowe maleństwa. Szokowała rozmaitość kształtów w tej, jakże bogatej, rodzinie. Klub "Orchidea", choć działa od niedawna, spopularyzował storczyki tak skutecznie, że już kilkudziesięciu jego członków uprawia te rośliny z powodzeniem w swoich domach i mieszkaniach, a następne kilkaset osób zaczęło próby z ich uprawą.


Fot. 1. Eurochone rotschildiana — storczyk z pokazów Klubu "Orchidea"

Duże zainteresowanie i wiele wzruszeń estetycznych (a także kontrowersji) budziły I Regionalne Mistrzostwa Florystyczne Małopolski zorganizowane przez Klub Florys­tyczny TO oraz redakcję KWIATY. Zadaniem uczestniczek było wykonanie trzech prac: głównej, wyrażającej ideę "Kraków — miasto królów" oraz bukietu ślubnego i bukietu okolicznoś­ciowego z przesłaniem pisemnym dla osoby, dla której był przeznaczony. Prace oceniało jury pod przewodnictwem Anny Nizińskiej, według kryteriów ustalonych przez Europejską Federację Florystyczną. Tytuł Mistrzyni we Florystyce zdobyła Agnieszka Bogusz, między innymi za królewską suknię ozdobioną pasmem utkanym z kwiatów, niczym z klejnotów. Wicemistrzynią została Joanna Kongstad, której "bukiet Wandy" (co to nie chciała Niemca) był niezwykle skromny — z białych lilii, czerwonych róż i dodatków z polnych kwiatów, umieszczony w glinianym siwaku — replice ceramiki wykopywanej przez archeologów w niedalekim sąsiedztwie kopca Wandy. Trzecie miejsce zajęła Beata Stępień, która na poduszce z czerwonych goździków położyła królewskie berło i jabłko — zrobione z róż. Jak to zwykle bywa, opinie zwiedzających pokonkursową wystawę często nie zgadzały się z oceną jury. Florystyczne kryteria międzynarodowe punktują bowiem wysoko technikę, trwałość kompozycji i zabezpieczenie roślin przed więdnięciem. Bogactwo (liczba i cena kwiatów) mają, według nich, mniejsze znaczenie. Wystawę florystyczną uzupełniały kwiatowe dekoracje zaduszkowe. W scenerii bukietów i kompozycji — prelekcję o sadzeniu i pielęgnacji roślin cebulowych w ogrodach, na balkonach i tarasach wygłosił przedstawiciel Międzynarodowego Centrum Cebulek Kwiatowych. Z zainteresowaniem słuchało go ponad 50 osób.


Fot. 2. Bukiet wykonany przez Agnieszkę Bogusz tegoroczną zwyciężczynię
I Regionalnych Mistrzostw Florystycznych Małopolski

Licznie też było odwiedzane stoisko z książkami i prasą, na którym również udzielano fachowych porad. Prawdziwą furorę zrobił jednak pokaz i degustacja pomidorów (fot. 3) szklarniowych dostarczonych w tym celu z Zakładu w Ostrołęce, należącego do Prywatnego Gospodarstwa Ogrodniczego Sp. z o.o. w Białymstoku. W zakładzie tym co roku w warunkach uprawowych testowane jest kilkadziesiąt odmian warzyw szklarniowych. Na potrzeby testu konsumenckiego wybrane zostało sześć już obecnych na naszym rynku lub dopiero wchodzących do uprawy w polskich szklarniach odmian o średniej wielkości owoców z różnych firm hodowlanych. Wszystkie one rosły w takich samych warunkach i były zasilane taką samą pożywką. Były to (w kolejności od najbardziej smakującej krakowianom — w nawiasie liczba wskazań): Rambo F1 (68), Admiro F1 (54), Cunero F1 (40), Camry F1 (26), Emotion F1 (14), Source F1 (7). Zwycięska odmiana została wyhodowana w PHRO Krzeszowice.

 
Fot. 3. Testowi konsumenckiemu poddano sześć odmian pomidorów wyprodukowanych
w Zakładzie w Ostrołęce