• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 12/2004

ŚWIĘTO WARZYW W NOWYCH SKALMIERZYCACH...

...4 i 5 września w gospodarstwie Jana Chlasty Święto Warzyw zorganizowała firma Syngenta Seeds oraz Syngenta Crop Protection.

 J. Chlasta na 6 hektarach uprawia kapustę białą późną, co 5 lub 6 lat w zmianowaniu z pszenicą, która jest dominującą uprawą w jego 30-hektarowym gospodarstwie. Oprócz tego prowadzi sklep ogrodniczy Rologród. Miniony sezon dla producentów kapusty nie był dobry — kapustę po przechowaniu sprzedawał on najdrożej po 20–25 gr/kg, najtaniej po 5 gr/kg. Poza tym były trudnoś­ci ze zbytem — ostatnie 12 ton kapusty z chłodni udało mu się sprzedać dopiero przed końcem sierpnia — po uwzględnieniu kosztów przechowania trudno mówić o zysku z takiej transakcji. Nadal jednak na części powierzchni będzie uprawiać kapustę — jak mówi — między innymi dlatego, żeby wykorzystać zaplecze przechowalnicze — 4 komory z agregatami chłodniczymi.

Zestaw odmian w jego gospodarstwie jest dosyć bogaty, z oferty Syngenta Seeds zwracał uwagę, między innymi, na Cilion F1 i Kingston F1 — obie do długiego przechowywania, właśnie te dwie przechowały się u niego w tym roku do końca sierpnia. Na kolekcji zaprezentowano także kilkanaście innych kapust białych, z których zwracano uwagę na nowości — Novator F1 i Bloktor F1 — obie o 140-dniowym okresie wegetacji i wysokiej odporności na wciornastki, Quisor F1 (fot. 1) nowszą "wersję" znanej Quisto F1, wyhodowaną metodą CMS (cytoplazmatycznej męskiej sterylności), a więc charakteryzującą się większym wyrównaniem, Izidor F1 — o 140 dniach wegetacji i dużej zdrowotności oraz czerwoną Regilius F1 — wersja CMS starszej odmiany Reliant F1 o 160 dniach wegetacji, dobrze się przechowującą. Pokazano także grupę odmian odpornych na kiłę kapusty.


Fot. 1. Qiusor F1, odmiana o około 100 dniach wegetacji

W czasie Święta Warzyw zaprezentowano również kilka odmian kalafiorów i brokułów, cebuli (czyt. HO 11/2004) oraz nowe pory, które sadzono w drugiej połowie czerwca, przez co przy suchym i chłodnym lecie do początku września nie zdążyły one dorosnąć. Były wśród nich odmiany jesienne: Herkules F1, Dionysos F1, Anthiope F1 i Zethos F1 oraz zimowe — Artemis F1, Pallas F1 i ustalona, plenna Cordoba. Na kolekcji pokazano także kilka różnobarwnych sałat liściowych i masłowych. Jako ciekawszą z nowości Tomasz Krasowski z Syngenta Seeds wskazywał masłową Korigan (fot. 2), w typie Hermana, lecz o nieco gładszych liściach, polecaną do upraw polowych od wiosny do jesieni. W zestawie rzodkiewek polecanych do uprawy polowej nową propozycją jest Kas­par F1 (fot. 3).


Fot. 2. Korigan — nowa sałata masłowa do uprawy polowej


Fot. 3. Polowa rzodkiewka Kaspar F1

Największym prob­lemem uprawowym w tym roku ponownie była susza utrzymująca się przez większą część okresu wegetacji. W takich warunkach dobrą kon­dycję roślin J. Chlasta utrzymywał nawożąc je dolistne od 3–4 tygodni po posadzeniu rozsady.
Dokarmianie prowadzone było co około 10 dni, głównie nawozem potasowym Suplo Mo­no K oraz wapniowym Suplo Ca+Mik­ro. W ochronie najwięcej uwagi trzeba było poświęcić zwalczaniu szkodników, głównie wciornastków (używany był Basudin 600 EW, Orthene 75 SP, Karate Zeon 050 CS oraz Nurelle 550 EC), w tym roku nie było natomiast dużego zagrożenia ze strony chorób. Pod koniec wegetacji kapusty przeznaczonej do przechowania wykonano profilaktyczne zabiegi preparatami Amistar 250 SC i Bravo 500 SC, każdorazowo z dodatkiem Atpolanu 80 EC.