LASEROWO STEROWANA SADZARKA DO DRZEW I KRZEWÓW

    Intensyfikacja upraw wymusza na producentach zastosowania nowoczesnych maszyn, które z jednej strony zmniejszają nakłady robocizny, a z drugiej zwiększają dokładność wykonania danej pracy. Dla pełnego wykorzystania tych rozwiązań ważne jest precyzyjnie posadzenia roślin w sadzie lub na plantacji. Dla sadowników posiadających większe powierzchnie przeznaczone pod założenie sadu, plantacji krzewów jagodowych czy tych należących do organizacji sadowniczych polecam specjalistyczne sadzarki z aparatem laserowym naprowadzającym maszynę na właściwy kierunek rzędu.

    Taką maszyną jest na przykład sadzarka firmy Wagner Pflanzen-Technik GmbH (fot. 1), która pracuje w gospodarstwie sadowniczym w miejscowości Krajenka koło Piły. Maszyna ta przeznaczona jest do sadzenia drzewek, krzewów oraz podkładek. Składa się z sekcji sadzącej, nadajnika laserowego i odbiornika oraz metalowej linki — drutu sterującego gęstością sadzenia drzewek w rzędzie. Sadzarka jest narzędziem montowanym na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Zbudowana jest z ramy stalowej wspartej na dwóch kołach. Do ramy przymocowana jest redlica i dwa zagarniacze gleby, siedzisko dla osoby sadzącej oraz zasobnik na drzewka. Do ramy sadzarki przymocowany jest odbiornik laserowy przekazujący impuls do hydrauliki co pozwala na zmianę położenia sadzarki względem osi ciągnika.



    Fot. 1. Sadzarki z aparatem laserowym naprowadzającym maszynę
    na właściwy kierunek rzędu



    Jak informuje Krzysztof Kociszewski kierownik sadu w Krajence, zasada działania całego zastawu urządzeń laserowych polega na ustawieniu na polu nadajnika o 1,5 metra dalej niż przewidywana odległość między rzędami. Nadajnik umieszczony w taki sposób wysyła sygnał na odległość 700 m. Przy długości rzędów powyżej tej wartości oraz w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych (duże zachmurzenie, mgła), zaleca się zakup dodatkowego odbiornika wiązki laserowej, który umieszcza się na końcu rzędu, w celu prawidłowego i dokładnego przesyłania sygnału. Tak ustawiony nadajnik, wysyłając nieprzerwanie sygnał do odbiornika na sadzarce, poprzez hydraulikę koryguje ustawienie maszyny, a przez to dokładność wyorania przez redlice szerokiej szczeliny, w której ręcznie umieszcza się drzewko. Zakres korygowania kierunku oraz odchylenie sadzarki względem ciągnika na siłownikach hydraulicznych wynosi 1 metr. Operator w kabinie ciągnika posiada również sygnalizator, który informuje o odchyleniu kierunku rzędu od planowanego. Zarówno dokładność, jak i gęstość sadzenia drzewek w rzędzie kontrolowana jest przez długość rozwiniętej metalowej linki, której początek wbijany jest przy pierwszym drzewku w rzędzie. Podczas sadzenia linka rozwija się i za pomocą przekładni steruje prędkością obrotu chwytaka (fot. 2). Po posadzeniu całego rzędu operator ciągnika poprzez urządzenie na podczerwień wysyła sygnał wysuwający trzpień, na którym zamocowany jest początek linek i nawija ją z powrotem na bęben. Sadzarka przystosowana jest, w zależności od liczby chwytaków, do sadzenia roślin w rozstawie od 25 cm do 700 cm w rzędzie.



    Fot. 2. Rozwijająca się podczas sadzenia linka za pomocą przekładni
    steruje prędkością obrotu chwytaka



    Opisywana sadzarka jest na pewno maszyną pomocną przy sadzeniu drzewek lub krzewów owocowych. Ze względu jednak na cenę — 35 000 euro (brutto), jej zakup jest ekonomicznie uzasadniony tylko przy zakładaniu dużych sadów lub plantacji. W Polsce na tego typu maszynę będą mogli pozwolić sobie tylko nieliczni sadownicy, a może tylko ich grupy, gdy zakup takiego urządzenia będą mogli sfinansować z funduszu operacyjnego grupy i dodatkowo liczyć na dotacje z UE.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułRADY „STARSZYCH” KOLEGÓW
    Następny artykułROLNICTWO TO SZTUKA. PRZYJDŹ I ZOBACZ

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.