SAMOZAOPATRZENIE W OWOCE I WARZYWA W POLSCE

    Jedną z możliwości zwiększenia sprzedaży warzyw i owoców w naszym kraju jest zmniejszenie samozaopatrzenia Polaków w te produkty. O znaczeniu udziału owoców i warzyw pozyskiwanych z ogródków działkowych, przydomowych oraz własnych gospodarstw rolnych świadczą dane statystyczne. W latach 1993–2003 aż 22,8% owoców i 34% warzyw spożywanych w naszym kraju pochodziło z tych źródeł. W omawianych latach udział samozaopatrzenia jednak spadał — owoców obniżał się średnio o 3,5% rocznie, warzyw — o 3,8% rocznie. Należy zwrócić uwagę, że samozaopatrzenie dotyczy tylko owoców i warzyw, które można produkować w Polsce, a łączne spożycie — także importowanych. Gdyby więc uwzględnić w obliczeniach tylko krajowe owoce i warzywa, samozaopatrzenie miałoby jeszcze większy udział.

    Owoce


    Udział plonów z działek i gospodarstw rolnych w łącznym spożyciu owoców i ich przetworów w gospodarstwach domowych wynosił w latach 1993–2003 średnio 10,7 kg rocznie w przeliczeniu na osobę. Odpowiada to 22,8% wszystkich owoców spożywanych przez Polaków w tym okresie. Najwięcej owoców i ich przetworów włas­nej produkcji konsumowano w (tab. 1) gospodarstwach domowych rolników (60,5%) oraz w rodzinach użytkujących gospodarstwa rolne (52,6%), następnie w gospodarstwach emerytów i rencistów (22,1%) oraz rodzin utrzymujących się z niezarobkowych źródeł (19,1%). Najniższy poziom dotyczył gospodarstw domowych pracowników (11,8%) oraz osób pracujących na własny rachunek (12,6%).


    Tabela 1. Udział samozaopatrzenia w spożyciu owoców i przetworów w gospodarstwach domowych

    Źródło: obliczenia własne na podstawie danych GUS


    W omawianych latach samozaopatrzenie w owoce stale spadało we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych — średnio rocznie o 3,5% (wykres 1), a udział ten w ogólnym spożyciu owoców był wyższy w latach 1993–1999 niż w latach 2000–2003. Najbardziej spadał w gospodarstwach domowych pracowników (w latach 1993–2003 spadek o 7,3% średnio rocznie) i osób pracujących na własny rachunek (–3,8%). Najmniej — w gospodarstwach domowych rolników i osób użytkujących gos­podarstwa rolne (spadek o odpowiednio o 1,6% i 2,3%).


    Wykres 1. Udział samozaopatrzenia w spożyciu owoców


    Warzywa


    Samozaopatrzenie w spożyciu warzyw i ich przetworów w gospodarstwach domowych (tab. 2) wynosiło w latach 1993–2003 średnio 34% rocznie (22,6 kg/osobę). Podobnie jak w przypadku owoców, najwięcej warzyw i ich przetworów włas­nej produkcji konsumowano w gospodarstwach domowych rolników (74,5%), rodzinach użytkujących gospodarstwa rolne (67,6%), gospodarstwach domowych emerytów i rencistów (29,8%) oraz rodzin utrzymujących się z niezarobkowych źródeł (28,6%). Najmniejszy udział samozaopatrzenia dotyczył gospodarstw domowych pracowników (19,6%) i osób pracujących na własny rachunek (20,6%).


    Tabela 2. Udział samozaopatrzenia w spożyciu warzyw i przetworów
    w gospodarstwach domowych

    Źródło: obliczenia własne na podstawie danych GUS


    Podobnie jak w przypadku owoców, również samozaopatrzenie w spożyciu warzyw spadało we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych — średnio o 3,8% rocznie (wykres 2). Udział ten w latach 1993–1999 wynosił 36,6%, a w latach 2000–2003 — 29,4%. Samozaopatrzenie w warzywa najbardziej zmniejszało się w gospodarstwach domowych pracowników (w latach 1993–2003 spadek średnio o 8% rocznie) oraz osób pracujących na własny rachunek (–4,9%), najmniej w gos­podarstwach domowych rolników i osób użytkujących gospodarstwa rolne (spadek odpowiednio o 0,1% i 2,2% rocznie).


    Wykres 2. Udział samozaopatrzenia w spożyciu warzyw

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułRADY „STARSZYCH” KOLEGÓW
    Następny artykułROLNICTWO TO SZTUKA. PRZYJDŹ I ZOBACZ

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.