PROGRAM POPRAWY JAKOŚCI OWOCÓW

    Polskie sadownictwo ma największe w Europie możliwości rozwoju, ale żeby dobrze je wykorzystać należy zmienić podejście do produkcji owoców. Przede wszystkim, trzeba więcej uwagi zwracać na jakość owoców, a nie jak do tej pory — na ilość. Sadownicy, którzy sprostają nowym wymaganiom w produkcji owoców deserowych, skorzystają w pierwszych kilku latach po integracji z relatywnie wyższych cen zbytu owoców. Wielokrotnie słyszy się jednak o odrzuceniu partii przygotowanych do eksportu owoców, ze względu na niespełnienie wymagań jakościowych. Niestety, najczęściej dyskwalifikowane parametry niełatwo jest poprawić tradycyjnymi metodami agrotechnicznymi. Arysta Agro Polska wychodzi na przeciw oczekiwaniom wielu sadowników dostarczając nowoczesne "narzędzie", wspomagające uzyskanie pożądanej jakości owoców. Wprowadzany Program Poprawy Jakości Owoców kompleksowo rozwiązuje problemy związane z wielkością owoców, zdolnością i jakością przechowalniczą, ordzawieniami i pękaniem owoców.

    Jakość owoców kształtuje się już od wczesnej wios­ny, jeszcze przed kwitnieniem. Dlatego podstawowym założeniem Programu Poprawy Jakości Owoców jest zapewnienie optymalnych warunków wzrostu i rozwoju owoców od okresu przed kwitnieniem aż do samego zbioru. Posługując się PROGRAMEM wpływamy na stopień zawiązania kwiatów, poprawę wielkości owoców, ograniczamy ordzawienia oraz pękanie owoców pestkowych, poprawiamy jakość i zdolność przechowalniczą poprzez dostarczenie owocom odpowiednio dobranych składników mineralnych.


    Podstawą funkcjonowania Programu Poprawy Jakości Owoców jest zebranie jak największej liczby rzetelnych wyników doświadczeń polowych z różnych rejonów Polski z kilku sezonów wegetacyjnych. Dysponując 3-letnimi wynikami doświadczeń chcemy szeroko upowszechnić wiedzę na temat tego PROGRAMU. Doświadczenia realizowaliśmy we współpracy z najlepszymi specjalistami pracującymi w czołowych placówkach naukowych w Polsce, ze służbami doradczymi, dystrybutorami środków ochrony roślin i sadownikami. Doświadczenia te prowadzono również w Czechach, na Słowacji, w Niemczech i na Węgrzech.


    Program adresowany jest do wszystkich producentów owoców. Najpowszechniej stosowany jest w produkcji jabłek, dla których szczegółowo dopracowano zalecenia z podziałem na grupy odmian. Kolejną najlepiej poznaną jest technologia poprawy jakości owoców w uprawie truskawek i czereśni. Zastosowanie PROGRAMU w uprawie pozostałych gatunków — grusz, śliw, malin, porzeczek, wiśni, borówki wysokiej — jest przedmiotem wielu badań, których szczegółowe wyniki będziemy prezentowali na łamach „Hasła Ogrodniczego”.


    Program Poprawy Jakości Owoców jest unikatowy na skalę europejską, ze względu na dobór produktów, które w innych krajach oferowane są przez różne, często konkurujące ze sobą firmy. Arysta Agro Polska ma w swojej ofercie następujące produkty wpływające na poprawę jakości owoców:


    Gomar BM86 wpływa na intensywność podziałów komórkowych zachodzących w kwiatach i zawiązkach, co skutkuje znacznym wzrostem liczby komórek w zawiązkach owoców. Widocznym efektem działania preparatu jest zwiększenie średnicy owoców.


    Pollinus wabi pszczoły i inne owady zapylające do kwiatów mało atrakcyjnych. Wyższy stopień zapylenia to wzrost liczby nasion w owocach ziarnkowych, co prowadzi do zwiększenia wielkości i poprawy jakości plonu.


    Fruton Kombi jest przeznaczony do pozakorzeniowego dokarmiania owoców wapniem oraz najpotrzebniejszymi makro- i mikroelementami. Specjalna formulacja zawierająca azot w dwóch formach i schelatowane pozostałe pierwiastki zapewnia efektywne wykorzystanie wszystkich składników.


    Fruton to płynny chlorek wapnia nieskażony pozostałościami metali ciężkich. Specjalna formulacja, zapewniająca jednolite pokrycie powierzchni opryskanej, zwiększa ilość pobranego wapnia przez owoce oraz ogranicza ryzyko poparzenia liści i owoców. Środek ten można mieszać z fungicydami stosowanymi przed zbiorem owoców.


    Protek jest przeznaczony do ograniczania ordzawiania się i pękania owoców. Po zastosowaniu tworzy cienką, elas­tyczną błonkę do 2 tygodni zabezpieczającą roślinę przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Po upływie 1 godziny środek polimeryzuje i na opryskanych zawiązkach oraz owocach błonka osiąga pełną odporność na zmywanie przez deszcz. W miarę wzrostu owoców elas­tyczna błonka łatwo się rozciąga i pozostaje na roślinie.


    Większości produktów zalecanych w Programie Poprawy Jakości Owoców używa się łącznie ze środkami ochrony roślin. Jedynie Pollinus i Protek, ze względu na specyficzny sposób działania, należy stosować samodzielnie. Jak wykazały dotychczasowe badania, najlepsze efekty wykorzystania PROGRAMU uzyskiwano w sadach, w których pozostałe zabiegi agrotechniczne, takie jak przerzedzanie, ochrona, nawożenie i nawadnianie, formowanie i cięcie są na wysokim poziomie.
    Program nie jest ratunkiem dla zaniedbanych sadów.


    W ciągu całego sezonu w kolejnych numerach „Hasła Ogrodniczego” będziemy prezentować aktualne informacje na temat PROGRAMU. Ponadto opis produktów i PROGRAMU można znaleźć w tegorocznym wydaniu Programu ochrony roślin sadowniczych (HO 1/2005).

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułRADY „STARSZYCH” KOLEGÓW
    Następny artykułROLNICTWO TO SZTUKA. PRZYJDŹ I ZOBACZ

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.