• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 05/2005

PROGRAM OCHRONY JAKOŚCI OWOCÓW - OWOCE PESTKOWE I JAGODOWE

Głównym założeniem Programu Poprawy Jakości Owoców (PPJO) jest dopasowanie środków poprawiających jakość do uprawianego gatunku (jabłonie, grusze, truskawki, czereśnie i inne), technologii produkcji, jak również do przebiegu pogody i innych ważnych parametrów.

Zalecenia Programu Poprawy Jakości Owoców powstały na podstawie 4-letnich obserwacji uzyskanych w wielu doświadczeniach polowych przeprowadzonych w różnych regionach Polski. Doświadczenia realizowaliśmy we współpracy ze służbami doradczymi, dystrybutorami środków ochrony roślin i właścicielami wielu gospodarstw sadowniczych. Obecnie dysponując wynikami doświadczeń pragniemy szeroko upowszechnić technologie, w których uzyskaliśmy najlepsze rezultaty.

Pestkowe (program intensywny). Przeznaczony głównie dla czereśni, w których uprawie jakość owoców w dużej mierze decyduje o uzyskiwanych cenach. Największymi problemami, z jakimi spotykamy się w uprawie tego gatunku, są: przymrozki, zbyt słabe zawiązanie owoców i/lub zbyt duży opad zawiązków oraz pękanie owoców.

Pestkowe (program podstawowy). Przeznaczony dla mniej intensywnych upraw czereśni, jak również dla śliw, moreli, brzoskwiń i wiśni. Zapewnia otrzymanie owoców w wyższych klasach wielkości i lepsze zawiązywanie owoców.

Truskawki deserowe (uprawa tradycyjna i frigo) oraz maliny (uprawa tradycyjna). Sukces w produkcji trus­kawek deserowych i malin można osiągnąć, kiedy wzrost roślin jest intensywny oraz zawiązywanie i rozwój owoców przebiegają w optymalnych warunkach. Dodatkowo zastosowanie nawozów wapniowych powoduje zwiększenie trwałości owoców podczas obrotu handlowego.

W uprawach truskawek pod osłonami (np. niskie tunele) zaleca się na początku i w pełni kwitnienia zastosować Pollinus (1 l/ha) na rośliny odsłonięte wczesnym przedpołudniem w ciepły, bezdeszczowy i bezwietrzny dzień — przy przewidywanej wysokiej aktywności owadów zapylających. W razie wystąpienia przymrozków zastosować interwencyjnie w celu regeneracji roślin Asahi SL w dawce 2 0,5 l/ha — przed spodziewanym przymrozkiem i po nim — lub 1 l/ha po przymrozku.

Maliny — uprawa odmian powtarzających (jesienna). Bardzo ważnym czynnikiem plonotwórczym w uprawie malin na zbiór jesienny jest intensywny wzrost roślin, dzięki któremu powstanie więcej kwiatostanów.

Asahi SL, Gomear BM 86 i Fruton Kombi nie posiadają okresu karencji, dlatego można je stosować w okresie zbiorów.

Porzeczki i agrest (program intensywny). Program przeznaczony do intensywnej produkcji owoców deserowych. W razie wystąpienia przymrozków zastosować interwencyjnie w celu regeneracji roślin Asahi SL w dawce 2 0,5 l/ha — przed spodziewanym przymrozkiem i po nim — lub 1 l/ha po przymrozku.

Porzeczki i agrest (program ograniczony). Program szeroko poznany i wdrożony do praktyki w uprawie porzeczek przeznaczonych do przetwórstwa opierający się na stosowaniu biostymulatora Asahi SL. Widocznymi efektami są równomierne wypełnienie gron i wyróżniająca się kondycja plantacji.

Zapraszam Wszystkich do odwiedzenia strony www.ppjo.pl lub www.jakoscowocow.pl gdzie można dowiedzieć się wszystkiego nt. PPJO, jak również zadać pytania ekspertom. Ponadto szczegółowe informacje dotyczące PPJO wraz z opisem produktów można znaleźć w "Programie ochrony roślin sadowniczych na lata 2005–2006" wydanym przez Wydawnictwo Plantpress (a także wszystkich numerach "Hasła Ogrodniczego" wydanych w 2005 roku).