• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 05/2005

CHRYZANTEMY Z GRUPY SANTINI W TUNELU FOLIOWYM

Gałązkowe odmiany chryzantem o małych koszyczkach kwiatowych, średnicy 2–5 cm, cieszą się rosnącym zainteresowaniem florystów (czyt. też HO 11 i 12/2002). Służą bowiem jako cenne dodatki do kompozycji. Oferta firm zajmujących się sprzedażą sadzonek chryzantem z grupy Santini (nazwa obejmuje wszystkie odmiany o miniaturowych kwiatostanach, do uprawy na kwiaty cięte) z roku na rok jest coraz większa.
Odmiany te charakteryzują się nie tylko bogactwem barw kwiatów, ale i krótką reakcją fotoperiodyczną oraz dają możliwość uzyskania większego plonu z metra kwadratowego plantacji niż typowe odmiany gałązkowe. Nadają się do uprawy zarówno w szklarniach, jak i w tunelach foliowych. Produkcja ta może trwać zaledwie 2,5 miesiąca w okresie wiosenno-letnim, dzięki skróceniu fazy wegetatywnej z zalecanych 4 do 2 tygodni.

W doświadczeniu przeprowadzonym w Katedrze Roślin Ozdobnych AR w Poznaniu badano przydatność 10 odmian do uprawy w tunelach foliowych (tab. 1). Uprawę rozpoczęto 1 maja, a zakończono w połowie lipca, przez pierwsze 2 tygodnie chryzantemy rosły w warunkach naturalnie długiego dnia. Plantację zaciemniano od 16 maja, w godzinach 1800–800.

Tabela 1. Odmiany chryzantem z grupy Santini użyte w doświadczeniu

Okazało się, że 2-tygodniowy okres wzrostu wegetatywnego pozwolił na uzyskanie roślin zadowalającej jakości, która odpowiada normie dla chryzantem o kwiatach miniaturowych uprawianych gałązkowo. Przy takiej długości fazy wegetatywnej otrzymano u wszystkich odmian wystarczające parametry niezbędne przed okresem zaciemniania (odpowiednią wysokość i liczbę liści — tab. 2), przy czym rośliny dorastały nawet do ponad 23 cm ('Ford' — fot. 1) i wytworzyły u odmiany 'Lima' średnio aż 15 liści.

Tabela 2. Wysokość roślin i liczba liści wytworzonych przez rośliny odmian chryzantem z grupy Santini po 2 tygodniach uprawy w warunkach dnia długiego


Fot. 1. Odmiana 'Ford' — rośliny wytworzyły dużo liści i stosunkowo długie pędy kwiatostanowe

Wszystkie z badanych odmian wytworzyły zwięzłe i sztywne pędy kwiatostanowe (fot. 2). ,,Gałązki" miały długość odpowiadającą normie, która wynosi dla I wyboru 50 cm, a dla II wyboru — 40 cm. Najkrótsze stwierdzono u odmiany 'Puma' (51 cm), natomiast najdłuższe — u odmiany 'Ford' (66,7 cm). Szerokość tych pędów wahała się od 8,5 cm u odmiany 'Edge' do 12,4 cm u odmiany 'Ford'.


Fot. 2. "Gałązki' były sztywne i zwarte (tu: odmiana 'Rocky')

Większość odmian zawiązała dużo kwiatostanów, których najwięcej było u odmiany 'Breeze' (33 szt./roślinę), jedynie odmiana 'Edge' wytworzyła mniej niż 10 koszyczków (średnio 8,8 szt./roślinę). U pozostałych odmian przypadało od 18 do 25 koszyczków kwiatowych na roślinę. Średnica kwiatostanów z reguły przekraczała 3 cm (wyjątek: odmiana 'Breeze' — 2,7 cm).

Na podstawie tych wyników można zakładać, że skrócenie uprawy w warunkach dnia długiego do dwóch tygodni pozwala osiągnąć rośliny, a także kwiaty cięte, wymaganej jakości. Tym bardziej że w przypadku miniaturowych odmian gałązkowych nie są potrzebne bardzo długie pędy. Mimo większej wilgotności powietrza w tunelu foliowym niż w uprawach szklarniowych, rośliny nie były przy tym szczególnie podatne na choroby grzybowe.