• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 05/2005

WAŻNE MIEJSCE PROMOCJI (CZ. II)

W I części relacji, która ukazała się w poprzednim numerze "Hasła", opisałam udział polskich wystawców w tegorocznych międzynarodowych targach IPM oraz nowości cyklamenowe. Tym razem — kolejne ciekawostki odmianowe, jakie zwracały uwagę w Essen.

Inne doniczkowe

Stoisko grupy Neon, która po raz pierwszy pojawiła się na IPM, było oblegane przez zwiedzających targi. Utworzyło ją 3 lata temu pięciu producentów storczyków doniczkowych z: Niemiec (trzech z różnych części kraju), Danii i Szwajcarii. Jak mówi przedstawiciel grupy Jan Klusmann, przyczyną nawiązania ścisłej współpracy i zbudowania formalnych struktur była nieudana próba jednej ze wspomnianych firm przyłączenia się do podobnej grupy producentów holenderskich. W efekcie, poszukano innych partnerów i przedsięwzięcie szybko zaczęło przynosić korzyści. Po pierwsze, realizowany jest podstawowy cel istnienia grupy — wymiana wiedzy i doświadczeń (członkowie Neona regularnie się spotykają). Po drugie, nawiązano owocne kontakty z hodowcami storczyków doniczkowych, chętniej pertraktującymi z grupą niż z pojedynczymi producentami. Po trzecie — choć sprzedaż pozostaje domeną każdego z członków grupy Neon — wymieniają się oni wyprodukowanymi roślinami tak, by poszerzyć ofertę w swoim rejonie (dobór gatunków uwzględnia warunki świetlne w miejscach, gdzie zlokalizowane są poszczególne gospodarstwa i jest różny). W wyniku 3-letniej działalności uzyskano wzrost produkcji storczyków u członków grupy oraz uatrakcyjnienie oferty o ciekawe kreacje hodowlane z Dalekiego Wschodu. Na przykład, jak podaje J. Klusmann, Phalae­nopsis 'Sexy Pink' (fot. 1), na którego produkcję Neon ma wyłączność w Europie, był w ubiegłym roku ogłoszony w Azji najlepszą nową odmianą storczyka doniczkowego. Interesującymi propozycjami — z tej samej, co 'Sexy Pink' stajni hodowlanej — były też pokazane na IPM '05 mieszańce Phalaenopsis sp. o niewielkich rozmiarach, szczególnie przydatne do dekoracji wnętrz: tak zwane Office Orchids ("biurowe storczyki") oraz Little Lady Orchids (fot. 2). Członkowie grupy płacą składki, które wykorzystywane są na cele promocyjne (m.in. etykiety z logo Neon, w jakie zaopatrywane są partie roślin), czy udział w targach. Jak podkreśla J. Klusmann, wspólne przedsięwzięcie pozwala, przy stosunkowo niewielkich dodatkowych nakładach, skutecznie konkurować z producentami holenderskimi, którzy — oferując towar masowy — wygrywają na rynku europejskim niższą ceną, ale mogą być pokonani nietuzinkowym asortymentem.


Fot. 1. Phalaenopsis 'Sexy Pink'


Fot. 2. Storczyki o niewielkich rozmiarach oferowane jako "Little Lady Orchids"

Na niemieckim rynku dość ważną rolę odgrywają ciemierniki. Tamtejsi hodowcy odmian Helleborus sp. (jak firma Heuger) oraz producenci materiałów wyjściowych zawsze pojawiają się na targach IPM. Ostatnio do grona takich wystawców dołączyła firma Selecta, która wprowadziła do swojej oferty 3 odmiany ciemiernika: 'Ice Princess' (biało kwitnąca — fot. 3), 'Caspar' (kremowozielonkawa) i 'Balthasar' (różowo-biała). Jak mówi przedstawicielka Selecty Maja Vonk, kreacje te nie wymagają okresu spoczynku, by zakwitnąć. Dodaje, że reprezentowana przez nią firma oferuje ciemierniki, by pomóc uzupełnić swoim klientom asortyment kwitnących roślin doniczkowych sprzedawanych w sezonie zimowym (dotychczas dysponowała jedynie poinsecjami). Selecta dostarcza ogrodnikom materiałów wyjściowych, które kupowane są przede wszystkim w kwietniu, na kwitnienie w okresie Bożego Narodzenia.


Fot. 3. Helleborus niger 'Ice Princess'

IPM jest zawsze miejscem obfitości pierwiosnków doniczkowych, które prezentuje — w pełni kwitnienia — kilkanaście firm. Wśród tegorocznych ciekawostek znalazła się grupa Belarina®, o pełnych i pachnących kwiatach, którą pokazały firmy Kientzler oraz Florensis. Nowość ta została wyhodowana w Anglii i reprezentowana jest przez 3 odmiany: 'Yellow' (żółta), 'Apricot' (morelowa — fot. 4) i 'Creme' (kremowa). Pierwiosnki te opisywane są jako wczesne.


Fot. 4. Pierwiosnek 'Belarina Apricot'

Do niszowych ciekawostek, ale mogących zainteresować polskich producentów, zaliczyć też można jedną z nowych odmian wilczomlecza pięknego, czyli poinsecji, wśród tych, jakie zaprezentowano tego roku w Essen. Otóż 'Cinnamon Star', o kremowopomarańczowych przykwiatkach (fot. 5), znalazła się wśród 4 poinsecjowych nowości oferowanych przez firmę Fischer. Jak jednak podkreśla Ulrich Eberchardt reprezentujący to przedsiębiorstwo, intensywny kolor przykwiatków tej odmiany można uzyskać tylko w niższej temperaturze — zaleca się 15°C. Podstawowy dobór kreacji tej rośliny Fischer uzupełnił natomiast o różową przedstawicielkę grupy Mars ('M. Pink'), którą zachwala się jako odporną na szarą pleśń, oraz o odmianę 'Novia' (późna, o czerwonych przykwiatkach i podobnym wzroście, jak 'Sonora').


Fot. 5. Poinsecja 'Cinnamon Star'

Na stoisku francuskiej firmy hodowlanej Challet-Herault uwagę zwracały chryzantemy prezentowane w wiszących plastikowych rękawach, które służą do dekorowania tymi roślinami domów na zewnątrz (fot. 6). Jak podaje Jean Pierre Challet, tego typu ozdoby z chryzantem pojawiły się we Francji 3 lata temu. Nadają się do takich dekoracji drobnokwiatowe odmiany o zwartym pokroju, na przykład 'Samba', 'Maya', 'Chara', 'Sympa', 'Karma', 'Melba'. Do rękawa o największych z dostępnych we Francji rozmiarach (jak na fot. 6) sadzi się — w otwory tego pojemnika znajdujące się w dwóch rzędach — 10 sadzonek, najczęściej nieukorzenionych. Następnie rękaw układa się w szklarni "na płask" i nawadnia kroplowo doprowadzając 2 emitery — po jednym do każdego rzędu otworów. W przypadku odmian silniej rosnących konieczne jest użycie retardantów, aby uzyskać prawidłowy pokrój kompozycji roślinnej.


Fot. 6. Chryzantemy 'Samba' i 'Chacha' (biała) w rękawach foliowych,
na stoisku firmy Challet-Herault

Holenderska firma New Variety, która zajmuje się ochroną, promocją i użytkowaniem nowych odmian roślin, z jednej strony poszukuje i wprowadza na rynek nowości, a z drugiej — dba o interesy (przestrzeganie wyłącznego prawa) właścicieli tych kreacji w Europie, USA oraz Japonii. Na stoisku tego przedsiębiorstwa pojawiło się kilka nieznanych wcześniej roślin doniczkowych: zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) 'Ocean' o szerokich, sztywnych, biało obrzeżonych liściach; Peperomia 'Smaragd' o dużych, eliptycznych i błyszczących liściach; Peperomia verticillata 'Belly Button' (fot. 7) czy Microsorium 'Curly Green' — paproć o jakby staśmionych, jasnozielonych liściach. Jak informuje Jos Buskermolen z New Variety, właścicielem wymienio-nych odmian jest holenderski ogrodnik O. Smit, dla którego nowe w uprawie doniczkowej na naszym kontynencie kreacje wyszukuje "łowca" roślin Robert Koning, podróżujący po świecie.


Fot. 7. Peperomia verticillata 'Belly Button'

Rośliny balkonowo-rabatowe

W tej grupie nie zabrakło nowych odmian pelargonii, ale nie pojawiły się przełomowe premiery hodowlane. Na stoisku firmy Fischer wyróżniała się, między innymi, odmiana 'Tango Orange' Pelargonium x hortorum (syn. P. zonale) o kwiatach w intensywnym ciemnopomarańczowym kolorze (fot. 8).


Fot. 8. Pelargonia rabatowa 'Tango Orange'

Na ekspozycji przedsiębiorstw Prowen Winners i Kientzler zaprezentowano, rozmnażane wegetatywnie, niecierpki (Impatiens sp.) z grupy Double Up. Jak informuje Martin Simmons z PW, grupa ta składa się z ponad 10 odmian o pełnych kwiatach (fot. 9) i została wyhodowana w USA. Ma się wyróżniać bardziej zwartym pokrojem od podobnej grupy Fiesta.


Fot. 9. Impatiens 'Salmon Double Up' 

Przedsiębiorstwo Selecta Klemm poszerza od tego roku ofertę odmian roślin balkonowo-rabatowych o byliny — trawy, zioła i sukulenty.
Te ostatnie reprezentowane są przede wszystkim przez przedstawicielki rodzaju Sedum. Jak tłumaczy Maja Vonk, takie wzbogacenie oferty jest konsekwencją rosnącego zapotrzebowania europejskich producentów na rośliny potrzebne do wielogatunkowych kompozycji, w tym — oferowanych przez lato i jesień. Z typowego balkonowego asortymentu wyróżniała się na tym samym stoisku, między innymi, nowa grupa wyżlinu (Antirrhinum sp.), pod nazwą Concept. Rośliny charakteryzują się kaskadowym pokrojem (fot. 10) i — jak zapewnia M. Vonk — dużą odpornością na niską temperaturę, a zatem nadają się do wczesnej uprawy oraz sprzedaży.

 
Fot. 10. Antirrhinum 'Concept Creme Lemon'

Firma Grnewald lansowała podczas tegorocznego IPM przede wszystkim rośliny przyprawowe, ale zarazem ozdobne. A więc polecane do skrzynek i pojemników dekorujących kuchnię czy jadalnię albo taras. Szczególną ciekawostką była, nieodporna u nas na mróz, afrykańska bylina cebulowa Tulbaghia violacea, o biało obrzeżonych lancetowatych liściach (fot. 11). Są one — podobnie, jak fioletowe kwiaty — jadalne i mogą być używane zamiast czosnku (przy czym mają nie pozostawiać w ustach przykrego zapachu). Roślina ta działa również odstraszająco na gryzonie i krety, a zatem może być wykorzystywana w ogrodach jako naturalna bariera dla tych zwierząt. Ponadto Grnewald zaprezentował 9 odmian pelargonii o pachnących liściach, które nadają się na przyprawy. Promowano te produkty jako Gourme Geraniums® — źródło, między innymi, następujących smaków: mięty pieprzowej, gałki muszkatołowej, imbiru. Walorami ozdobnym wyróżniała się w tej kolekcji przede wszystkim Pelargonium x fragrans 'Variegatum' (fot. 12).


Fot. 11. Tulbaghia violacea — nowa propozycja z grupy roślin ozdobnych, a zarazem użytkowych


Fot. 12. Pelargonium x fragrans 'Variegatum' z kolekcji Gourme Geraniums®

Na tym samym stoisku uwagę przykuwały też begonie w wiszących pojemnikach, z grupy Apadana, charakteryzującej się kaskadowym pokrojem oraz pełnymi kwiatami (w sześciu różnych kolorach — fot. 13). Jak zapewnia reprezentująca firmę Grnewald Zsofia Angelika Angeli, rośliny te obficie kwitną, a także są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne.


Fot. 13. Begonia 'Apadana Creme'