• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 06/2005

UPRAWA SZAFIRKÓW (CZ. II). POD OSŁONAMI

W poprzedniej części artykułu, którą opublikowaliśmy w "Haśle Ogrodniczym" 5/2005 Autorka przedstawiła najważniejsze gatunki szafirka wykorzystywane w towarowej produkcji ogrodniczej oraz opisała zasady uprawy tych roślin w polu (red.).

Dobór i traktowanie cebul

Do pędzenia nadają się cebule największe (fot. 1), gdyż tylko z takich otrzymuje się rośliny, które wytworzą kilka kwiatostanów (tab. 1). Cebule sadzi się w ściśle okreś­lonym terminie, w zależności od żądanego terminu kwitnienia. Przed rozpoczęciem chłodzenia przechowuje się je w pomieszczeniach z dobrą cyrkulac­ją powietrza i wietrzeniem, w temperaturze 23°C do 1 września, 20°C do 1 października, a następnie w temperaturze 17°C.


Fot. 1. Nadająca się do pędzenia cebula szafirka szerokolistnego

Tabela 1. Liczba kwiatostanów szafirków, w zależności od wielkości cebul użytych do pędzenia

Długość okresu chłodzenia cebul zależy od gatunku oraz odmiany, a także terminu pędzenia i wynosi 13–16 tygodni (tab. 2). Cebule szafirka armeńskiego (Muscari armeniacum — fot. 2) i groniastego (M. botryoides — fot. 3) przeznaczone do pędzenia lepiej chłodzić "na sucho" przez 11–14 tygodni i dopiero na ostatnie 2 tygodnie traktowania niską temperaturą posadzić do doniczek. Taki sposób przygotowania cebul wymaga utrzymania w chłodni temperatury 9°C
i wilgotności powietrza poniżej 65%; podczas ukorzeniania cebul podnosi się temperaturę do 11°C. Dzięki temu liście podczas pędzenia w szklarni nie będą się nadmiernie wydłużały. Jeżeli nie można kontrolować warunków ukorzeniania, to cebule chłodzi się po posadzeniu do doniczek.


Fot. 2. Muscari armeniacum 'Bahama Blue'

Tabela 2. Długość okresu chłodzenia (tygodnie) cebul do pędzenia w doniczkach,
w zależności od terminu pędzenia szafirków


Fot. 3. Muscari botryoides 'Alba'

Cebule szafirka Auchera (M. auche­ri) i szafirka szerokolistnego (M. la­tifolium — fot. 4) chłodzi się "na sucho" tylko przez 1–2 tygodni, a dal­sze traktowanie niską temperaturą odbywa się już po posadzeniu do doniczek i umieszczeniu w chłodni lub w dołowniku. Jeżeli po zakończeniu chłodzenia nie ma wolnego miejsca w szklarni, trzeba doniczki umieścić w chłodni, w temperaturze +1°C.


Fot. 4. Muscari latifolium

Podłoże

Powinno być świeżo przygotowane, o małej zawartości składników pokarmowych i odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6–7). Najczęściej jest to substrat torfowy z dodatkiem gruboziarnistego piasku (3 : 1). Cebule sadzi się tak, aby wierzchołki wystawały nad powierzchnię podłoża, obficie podlewa i przykrywa cienką warstwą piasku. Doniczki umieszczone w dołowniku przykrywa się 20–25-centymetrową warstwą przesianej ziemi. Przed głębokim przemarzaniem chroni się ziemię słomą, a w razie potrzeby — także folią pęcherzykową, na którą nakłada się drugą warstwę słomy.
W ten sposób ułatwi się wyjmowanie doniczek nawet w mroźne dni.

Pędzenie w doniczkach

Po ustawieniu doniczek w szklarni należy rośliny obficie podlewać, natomiast później — umiarkowanie (tak, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża). Trzeba zapewnić roślinom dobry dostęp światła i utrzymywać temperaturę 14–15°C. Tylko podczas bardzo wczesnego pędzenia, w grudniu i na początku stycznia, temperatura powinna wynosić 16–18°C, przy wilgotności powietrza 60–80%.

Wczesne pędzenie trwa 24–28 dni, a w lutym i marcu tylko 12–14 dni. Szafirki gotowe do sprzedaży powinny mieć rozwinięte dolne kwiaty w co najmniej jednym kwiatostanie (fot. 5).


Fot. 5. Szafirek armeński 'Blue Spike' — roślina z całkowicie rozwiniętym jednym kwiatostanem, czyli w stadium kwalifikującym ją do handlu

Zarówno producenci, jak i hurtownicy czy detaliści mogą szafirki pędzone w doniczkach przechowywać przez kilka dni w chłodni, w świetle, w temperaturze 2–5°C. Liście i szypuły kwiatostanowe nie będą się w takich warunkach silnie wydłużały. W przeciwnym razie — mogą się pokrzywić (fot. 6).


Fot. 6. W złych warunkach termicznych lub świetlnych szypuły kwiatostanowe się wykrzywiają

Uprawa na kwiaty cięte

Cebule sadzi się do skrzynek, przykrywa 2-centymetrową warstwą pod­łoża i umieszcza w klimatyzowanej chłodni lub w dołowniku. Zalecana długość okresu chłodzenia cebul wynosi 16–17 tygodni, gdyż wtedy roś­liny wytworzą dłuższe pędy. W pomieszczeniu do ukorzeniania można regulować temperaturę, która przez 5 tygodni powinna wynosić 9°C, a później, przez 11–12 tygodni, tylko 5°C. W końcu okresu chłodzenia można jeszcze obniżyć tempe­ra­turę do 2°C 1°C. Pielęgnowanie roś­lin powinno się odbywać według tych samych zasad, co w przypadku pędzenia szafirków doniczkowych. Kwiaty zbiera się, gdy kwiatosta­ny są co najmniej w połowie rozwinięte (fot. 7).


Fot. 7. Kwiaty cięte szafirka (tu: Muscari 'Superstar')