• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2005

POMALOWAĆ OWOCE

W ostatnich latach coraz ważniejsze staje się nie wyprodukowanie owoców lub warzyw, ale sprzedanie ich po opłacalnej cenie. Zdecydowanie łatwiej jest jednak sprzedać produkty najwyższej jakości. W przypadku owoców jednym z takich parametrów jest dobre wybarwienie jabłek. Zagadnienie to było jednym z najczęś­ciej omawianych podczas seminarium nawozowego, poświęconego prezentacji nawozu Final K (dostępnego na polskim rynku od dwóch lat) przeznaczonego do poprawy wybarwienia owoców i warzyw. Seminarium zostało zorganizowane w Kosarzyskach koło Piwnicznej (6–7 czerwca) przez firmy Yara Poland i Tradecorp dla dystrybutorów tego produktu i producentów.


Final K poprawia również wybarwienie gruszek

Jak informował Grzegorz Peszko z firmy Tradecorp, potas jest składnikiem niezbędnym dla rośliny na każdym etapie jej wzrostu. Wpływa nie tylko na lepsze wybarwienie się owoców, ale także na wielkość plonu, jędrność owoców, zawartość cukrów, polepsza walory przechowalnicze, a także zwiększa zimnotrwałość pąków kwiatowych. Osiągane plony w dużej mierze zależą od ilości dostępnego azotu, wartość plonotwórczą azotu określa jednak ilość przyswajalnego potasu. Nawóz Final K zawiera 47% K2O oraz 4,7% azotu w postaci amidowej (mocznik), który poprawia wnikanie nawozu poprzez skórkę liści i wspomaga pobieranie potasu. Dodatek składnika ograniczającego aktywność Ca++/Mg++ zapobiega konkurencyjności pomiędzy K+ a Ca++/Mg++.

Wyniki doświadczeń prezentowane przez dr. Grze­gorza Cieślińskiego z firmy Yara Poland pokazują, że potas jest pierwiastkiem, którego duże niedobory stwierdza się w niektórych typach gleb Polski, a część jest niedostępna dla roślin z uwagi na niskie pH naszych gleb. Przy plonie jabłek 48 ton/ha okazuje się, że potas jest drugim po wapniu składnikiem pod względem ilości pobierania przez drzewa jabłoni. Pozwala to sądzić, że zapotrzebowanie na ten związek jest bardzo duże. Równocześnie wyniki dwuletnich doświadczeń prowadzonych w SZD w Brzeznej i ISK w Skierniewicach dowodzą, że dwukrotne opryskiwanie drzew w lipcu (okres intensywnego wzrostu owoców) w odstępach 1–2-tygodniowych nawozem Final K poprawiało wybarwienie jabłek odmian 'Jonagold', 'Jonica', 'Ligol' i 'Idared'. U 'Idareda' opryskiwanego nawozem potasowym było o 20% więcej jabłek z rumieńcem o powierzchni 50–75% (wykres), u 'Jonagolda' — o 11%, u 'Ligola' i odmiany 'Jonica' — o 5%.

Z uwagi na rosnące zainteresowanie odbiorców gruszkami o czerwonym kolorze skórki, cenne mogą okazać się informacje podane na szkoleniu przez Paula Theunisa sadownika i doradcę sadowniczego z Belgii, o tym, że kilkakrotne stosowanie preparatu Final K poprawiało wielkość gruszek i pozwalało uzyskiwać owoce z atrakcyjnym czerwonym rumieńcem (fot.). Zaczyna on opryskiwać grusze w okresie przechylania się owocu na szypułce (w warunkach belgijskich — około 20 czerwca). Owoce od tego czasu opryskiwane są pięciokrotnie nawozem potasowym w dawce 3 litry/ha.
Po zbiorze drzewa opryskiwane są jeszcze dwukrotnie tym nawozem, aby wzmocnić pąki kwiatowe na zimę. Dodatkowo w czasie wegetacji do opryskiwań fungicydami dodaje on 3 kg mocznika na hektar, a także przemiennie magnez lub mangan. Nie poleca jednak łączenia nawozu Final K z innymi nawozami, zwłaszcza wapniowymi i magnezowymi. Belgijski sadownik nawóz ten dodaje do insektycydów, nie zauważył także objawów fitoksyczności, gdy łączył go z fungicydami (nie poleca się jednak tego nawozu łączyć z preparatami, których substancją aktywną jest mancozeb, fosetyl-Al lub tiofanat metylowy). Używanie nawozu Final K powodowało również, że udział gruszek o średnicy ponad 80 mm był większy o 9%, a opryskiwane owoce miały więcej cukrów. Ten ostatni parametr jest bardzo ważny, gdyż większość gruszek z gospodarstwa sprzedawana jest do Anglii, gdzie zawartość cukrów stanowi jeden z parametrów ocenianych podczas zakupu owoców.

W krajowych i zagranicznych do­świad­czeniach wykazano również, że opryskiwanie marchwi nawozem Final K w okresie, gdy równocześ­nie rosną liście i korzeń powodowało wzrost zawartości beta-karotenu i cukrów, które to parametry są szczególnie ważne w przypadku korzeni kierowanych do przetwórstwa. Stwierdzono również, że opryskiwanie pszenicy w okresie kłoszenia znacznie zwiększało plon i podnosiło jakość biologiczną ziaren.

Wpływ nawozu Final K na wybarwienie jabłek odmiany 'Idared'