• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2005

WARZYWA NA "MATACH" TORFOWYCH

Kronen-Klasmann, przy współudziale firm Syngenta Seeds, Broste oraz Milex 22 maja zorganizowała spotkanie dla producentów w gospodarstwie Piotra Fijałkowskiego w miejscowości Rząźno pod Łowiczem. W powiecie łowickim i kutnowskim produkcja warzyw pod osłonami prowadzona jest w niewielu rozdrobnionych gospodarstwach (500–1500 m2). Uprawia się tam przede wszystkim pomidory i ogórki, a wczesną wiosną sałatę i rzodkiewkę.

Piotr Fijałkowski (fot. 1) produkuje pomidory i ogórki w 8 tunelach, na powierzchni 1400 m2. Od tego roku uprawa jest prowadzona na tak zwanych matach torfowych firmy Kronen-Klasmann. Są to worki wypełnione mieszanką torfu ciemnego (frezerowego) i jasnego (cegiełkowego), co pozwala na utrzymanie właściwych warunków powietrzno-wodnych przez długi okres uprawy. Mają one rozmiary 80 x 20 x 8 cm i zawierają 20 dm3 substratu. Podłoże ma pH 5,8 i jest wzbogacone w makro- i mikroelementy, które powinny wystarczyć na pierwsze trzy tygodnie wzrostu roślin. Piotr Fijałkowski w tym sezonie po raz pierwszy uprawia warzywa w podłożu torfowym i planuje produkcję pomidorów i ogórków w dwóch cyklach (wymiana roślin przypadać będzie w połowie lipca). Rozsada jest produkowana w kostkach wełny mineralnej.


Fot. 1. Piotr Fijałkowski wraz z żoną rozpoczął w tym roku uprawę warzyw
w podłożu torfowym

Wiosną pomidory są sadzone dopiero, gdy rozchylają się kwiaty w drugim gronie. Takie opóźnione sadzenie pozwala obniżyć koszty ogrzewania oraz pobudza roś­liny do intensywniejszego rozwoju generatywnego. W uprawie pomidorów zarówno w cyk­lu wiosennym, jak i jesiennym dominuje odmiana Brooklyn F1, o silnym wigorze, długich międzywęźlach i równomiernym zawiązywaniu gron (fot. 2). Mimo braku przerzedzania gron, rośliny były dobrze rozwinięte, a grona zawiązały po 6 lub 7 owoców. W uprawie wiosennej gos­podarze do połowy lipca uzyskują na roślinie 5 handlowych gron (w sumie 6 lub 7, ale owoce na ostatnich gronach słabiej dorastają), co daje około 4 kg z rośliny. Do zapylania pomidorów w czterech tunelach foliowych wykorzystuje się jedną rodzinę trzmieli, przy czym ul codziennie wieczorem jest przenoszony do kolejnego tunelu.


Fot. 2. Brooklyn F1 tworzy regularne i dobrze rozbudowane grona

W uprawie znajdują się dwie odmiany ogórków — Miracle F1 i Saring F1. W ubiegłym roku plony ogórków wynosiły 22 kg z m2. Pożywka zarówno dla pomidorów, jak i ogórków jest przygotowywana i podawana podobnie, jak przy uprawie na wełnie mineralnej, przy czym w trakcie owocowania ogórków nie ma konieczności dodawania do niej kwasów. Ważnym elementem przy uprawie w tunelach foliowych jest utrzymanie właściwych parametrów klimatu i wyrównanej temperatury w obiekcie. W tym celu w każdym tunelu zamontowane są wentylatory, które mieszają powietrze (na dole zawsze panuje niższa temperatura niż w górnych partiach obiektu).

Mieczysław Głaczkowski z firmy Broste (fot. 3) zwracał uwagę na konieczność dopasowania nawożenia do fazy rozwojowej rośliny. Ważnym elementem przy uprawie na matach jest ustawianie kostek z rozsadą na maty. W tym czasie ważne jest, by ograniczając podlewanie w kostkach sprowokować rośliny do "poszukiwania" wody w macie i pobudzić do rozbudowania systemu korzeniowego. Często jednak przy słonecznej pogodzie dochodzi do wysychania kostek i więdnięcia roślin. Racjonalnym rozwiązaniem jest normalne podlanie roślin po ustawieniu, a od następnego dnia ograniczone podlewanie — z wyłączeniem 1 lub 2 cykli w ciągu doby. Po posadzeniu rozsady i w okresach krytycznych dla roślin (na przykład w czasie silnego obciążenia roślin owocami czy przy długotrwałych chłodach) korzystne jest podlanie roś­lin nawozem biostymulującym Resistim, który — dzięki dostarczeniu roślinom łatwo przyswajalnych fosforanów — wzmacnia ich odporność na czynniki stresowe.


Fot. 3. Mieczysław Głaczkowski (pośrodku) podkreślał konieczność dostosowywania składu pożywki do fazy rozwojowej roślin