• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2005

O PRODUKCJI I KONSUMPCJI SZPARAGÓW

Polski Związek Producentów Szparaga 11 kwietnia w Hotelu Rzymskim w Poznaniu zorganizował konferencję mającą na celu promocję spożycia tych warzyw. Na konferencję zaproszono przedstawicieli prasy. Wśród potraw, których mogli spróbować uczestnicy, były szparagi podawane na zimno w postaci różnorodnych sałatek, gotowane, polane roztopionym masłem, zapiekane z szynką, łososiem, cielęciną, zupy szparagowe czy szparagi w cieście naleśnikowym i francuskim.

 
Prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Andrzej Mainka zwracał uwagę,
że organizowane od około 10 lat konferencje pozwalają na upowszechnienie konsumpcji tych warzyw w kraju

O tradycji uprawy i wartościach odżywczych tego gatunku opowiadał prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski.
W Niemczech, które są głównym importerem polskich szparagów w okresie plonowania i zbioru tych warzyw, organizowane są wycieczki dla dzieci na plantacje, przy zakupie oferowane jest specjalne wino do potraw "szparagowych", dostępna jest także wódka ze szparagiem.
O smaku szparagów decyduje w dużej mierze ich świeżość — po zbiorach powinny być jak najszybciej schłodzone, a w sklepach przetrzymywane w niskiej temperaturze (najlepiej przysypane lodem) i w zaciemnieniu. Niestety, w sprzedaży często znajdują się szparagi niewłaściwie przechowywane — zaschnięte, pomarszczone, które po ugotowaniu są włókniste i niesmaczne.

Pojawiające się na rynku szparagi zielone czy fioletowe są równie smaczne, jak bielone. Ponadto te pierwsze zawierają więcej witamin, są mniej włókniste i mniej gorzkie. Warzywo to jest niskokaloryczne (18–20 kcal/100 g), zawiera także dużo witamin z grupy B, zielone szparagi — również witaminę C, błonnik, sole mineralne oraz liczne antyoksydanty i substancje aromatyczne. Ma działanie antyrakowe, odmładzające i antysklerotyczne.

Dalszy rozwój uprawy szparagów w Polsce zależeć będzie od ich spożycia w naszym kraju. Wzrasta ono w Wielkopolsce, województwie zielonogórskim, lubuskim i zachodniopomorskim, a więc przede wszystkim w re­jonach uprawy tych warzyw. Coraz częściej spotyka się szparagi, jako przysmak podawany w czasie przyjęć komunijnych. Ważne staje się obecnie dalsze rozpropagowanie spożycia szparagów, a to możliwe będzie, jak mówił profesor Knaflewski "...gdy oferowane będą konsumentom szparagi świeże. Zależy to nie tylko od starań producentów, ale od tego, jak je traktują handlowcy".

W Katedrze Warzywnictwa AR w Poznaniu badania nad uprawą szparagów prowadzone są już od 30 lat. Obecne prace ukierunkowane są na uzyskanie polskich "supermęs­kich" odmian, które skrzyżowane z każdą żeńską rośliną pozwalają uzyskać osobniki męskie. Uprawa roślin męskich umożliwia uzyskanie wcześniejszych i wyższych plonów, a ponadto nie dochodzi do zachwaszczania plantacji siewkami szparaga. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dało szansę naszym producentom na skorzystanie z funduszy europejskich na zakładanie upraw trwałych. Otwarcie granic pozwoliło na uproszczenie formalności związanych z eksportem — a za granicę jest wywożone 65% produkowanych w naszym kraju szparagów.