• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 01/2006

JUŻ PO RAZ DRUGI...

odbyły się Dni Otwarte w Zakładzie Ogrodniczym "Cichoń", specjalizującym się w produkcji sadzonek chryzantem. Właściciele tego rodzinnego gospodarstwa, które znajduje się we Wieluniu, zaprosili do siebie klientów i innych zainteresowanych ofertą odmian tych roślin 14–16 października 2005 r. Zwyczajem tego typu imprez, pokazano kwitnące okazy odmian z różnych grup uprawowych (w sumie ok. 240 kreacji), w tym sporo nowości.

 Jak powiedział Ryszard Cichoń, który wraz z żoną Magdaleną, a także z synami Marcinem i Markiem prowadzi tę firmę, do zorganizowania kolejnych Dni Otwartych zachęciły jego rodzinę wyniki poprzedniej edycji tego spotkania z klientami, między innymi duża liczba zwiedzających (ponad 1000 osób). W 2005 roku frekwencja także była wysoka, co z pewnością skłoni gospodarzy do ponownego otwarcia, jesienią 2006 r., podwojów swojego zakładu ogrodniczego.

Tomasz Opałka — kierownik produkcji w gospodarstwie "Cichoń" — zwracał uwagę przede wszystkim na, najważniejsze w ofercie tego przedsiębiorstwa, odmiany do uprawy na kwiaty cięte. Wśród gałązkowych największym popytem wśród klientów tej firmy cieszą się: 'Sheena Select', a także grupy: Fiji, Zembla, Euro. Ostatnio największy wzrost popularności zanotowano w przypadku, niedawno wprowadzonej do oferty, odmiany 'Ibis' (patrz HO 12/2005). Systematycznie zwiększa się także sprzedaż sadzonek odmian z grupy Mona Lisa (jako nowości prezentowano 'M. L. Cream' — fot. 1 — i 'M. L. Dark Pink'), która ma oryginalne, pełne kwiatostany, inne niż u najpowszechniejszych na rynku i już "opatrzonych" chryzantem gałązkowych z grupy Fiji i innych. W zamówieniach dotyczących produkcji wiosennej dominuje grupa Annecy, reprezentowana przez 4 odmiany (najpopularniejsze to 'A. White' i 'A. Lemon'), która jest wytrzymała na niesprzyjające warunki uprawy. Do wczesnych nasadzeń T. Opałka polecał również odmianę 'Orinoco', o dwubarwnych ciemnoróżowo-białych kwiatostanach. Duże zainteresowanie odmianami z grupy Zembla, której dobór wzbogacono o kremowo kwitnącą nowość ('Z. Cream' — patrz HO 12/05), tłumaczył łatwiejszą niż w przypadku grupy Euro produkcją, a także większymi rozmiarami "gałązek", jakie tworzy ta pierwsza. Podkreślił wyraźny spadek zamówień na odmiany z grupy Reagan (wciąż króluje na aukcjach holenderskich), których kwiaty cięte o niskiej cenie — nawet 3,20 zł za 5 sztuk — są do Polski w dużych ilościach importowane. Podczas październikowych Dni Otwartych szczególną uwagę w grupie odmian gałązkowych zwracał, między innymi, 'Pointer', o zielonkawych, igiełkowych kwiatach języczkowatych oraz o kształtnej "gałązce".


Fot. 1. Grupę Mona Lisa wzbogacono o odmianę 'Mona Lisa Cream'

Wśród odmian przeznaczonych do uprawy na kwiaty cięte na jeden pęd znalazły się kreacje polecane jednocześ­nie do produkcji gałązkowej — na przykład grupa Anastasia, z oryginalną nowością o zielonych koszyczkach ('A. Green'), odmiana 'Chita' o białych czy 'Shira' o żółtych kwiatostanach (fot. 2). Jak jednak powiedział kierownik produkcji, zdecydowana większość zamówień na sadzonki, kierowanych do firmy "Cichoń", dotyczy klasycznych odmian z grupy Creamist, które można uprawiać bez sterowania. Klienci produkujący tego typu chryzantemy są bowiem z reguły ogrodnikami, którzy posiadają tradycyjne gospodarstwa i hołdują tradycyjnym metodom uprawy.


Fot. 2. 'Shira' — odmiana, którą można uprawiać zarówno gałązkowo, jak i na jeden pęd

W kolekcji odmian doniczkowych drobnokwiatowych pokazano aż 26 nowości. Wśród nich zwracała uwagę 'Fleur de Sel' (fot. 3) — wczesna, o białych kwiatostanach z zielonym środkiem, hodowli firmy Guittet. Jako obiecujące wskazywano również: 'Dido Geel' (żółta), 'Daphne White' i 'Libra White' (obie białe), wszystkie hodowli CBA. Tymczasem spośród drobnokwiatowych kreacji doniczkowych w gospodarstwie "Cichoń" najczęściej zamawiane są 'Elda White' (wprowadzono do oferty jej nowy, żółto kwitnący sport — 'E. Yellow') i 'Appro Yellow', które pochodzą z firmy Gediflora.


Fot. 3. 'Fleur de Sel' — obiecująca nowość z grupy drobnokwiatowych odmian doniczkowych

W grupie odmian doniczkowych o kwiatostanach średniej wielkości najpopularniejsze wśród klientów firmy "Cichoń" są natomiast odmiany 'Willowbrook' (biała), 'Covington' (żółta) oraz 'Baton Rouge' (czerwono-żółta) — wszystkie hodowli firmy Yoder. Za obiecujące wśród nowości uznaje się, na przykład, pochodzące z tego samego przedsiębiorstwa, odmiany 'Lancaster' i 'Patagonia' o pełnych koszyczkach barwy różowej i purpurowej.

W ofercie odmian doniczkowych wielkokwiatowych w Zakładzie Ogrodniczym "Cichoń" dominują odmiany hodowli firmy Guittet, z których największym powodzeniem u polskich klientów cieszą się: 'Royalys', Divalys' oraz 'Passionament' (tuż za nią z żółtych plasuje się 'Maritza'). W czołówce znajduje się 'Miral'. Z nowości wyróżniono odmianę 'Safranel' (żółta). Ze względu na bardzo oryginalne, "pajęcze" kwiatostany wzrok zaś przykuwała przede wszystkim odmiana 'Purple Magnetic' (lilaróżowa — fot. 4).


Fot. 4. 'Purple Magnetic' — osobliwa nowość