• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/1999

POKAZOWE POLETKA POLAN

,
Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN po raz drugi urządziła Dni Otwarte w Igołomi, podobnie jak w ubiegłym roku - w pełni lata (od 25 do 27 lipca). Zainteresowani ofertą tego przedsiębiorstwa mogli oglądać poletka z warzywami oraz roślinami ozdobnymi, a także niewielką kolekcję tych ostatnich w skrzynkach balkonowych i innych pojemnikach.
Choć pokazano sporo ciekawych odmian, w Igołomi pojawiło się niewielu ogrodników. Po części chyba dlatego, że ta podkrakowska miejscowość słynie z upraw kalafiorów, kapusty i papryki, a w ofercie Polanu królują ogórki oraz fasola szparagowa — zawiedli więc okoliczni producenci. Po drugie, ponieważ gros nasion z tego przedsiębiorstwa sprzedawane jest jako towar konfekcjonowany, a więc trafiający w większości do innych klientów (handlowcy-hurtownicy). Jednak podstawową przyczyną słabej frekwencji wydaje się zbyt słabe nagłośnienie imprezy. Cóż, początki bywają trudne, dlatego też należy się spodziewać, że przyszłoroczne Dni Otwarte Polanu zwabią większe grono zainteresowanych, a organizatorzy wykorzystają, być może, pomysły sprawdzone przez zagraniczną konkurencję.
Tymczasem na podkreślenie zasługuje fakt, że do Igołomi przyjechali przedstawiciele innych polskich firm hodowlano-nasiennych — kiedyś działających, podobnie jak Krakowska Hodowla, pod wspólną "pnosowską" kuratelą i finansowanych z centralnego budżetu, natomiast dziś będących odrębnymi przedsiębiorstwami i konkurujących na polskim rynku z sobą (a na dodatek z zachodnimi potentatami). Zdrowa konkurencja skłania jednak do współpracy. Efektem takiego współdziałania stało się wydanie w 1999 r. pierwszego (poza COBORU) spisu odmian roślin ozdobnych polskiej hodowli. Listę tę firmuje Polska Izba Nasienna, ale publikację sfinansowało 9 krajowych hodowców, między innymi firma Polan. We wstępie do wydawnictwa czytamy: (...) Potrzeba opracowania [spisu] wynika też z faktu planowanego zaniechania rejestracji odmian roślin ozdobnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej, (...) nie można dopuścić do sytuacji, by zabrakło podstawowej informacji o odmianach polskiej hodowli na krajowym rynku nasiennym (...).
W kolekcji roślin ozdobnych znalazło się sporo nowości. Między innymi 6-odmianowa, heterozyjna seria Gala petunii ogrodowej z grupy Grandiflora (wielkokwiatowa), reprezentowana przez kreację pokazaną na fot. 1.

FOT. 1. PETUNIA - PRZEDSTAWICIELKA SERII GALA F1 W TOWARZYSTWIE KOCANEK


Bardzo interesujące były też nagietki opisane symbolem KRE 3/99 o pełnych, gerberopodobnych kwiatostanach. Niestety, przełom lipca i sierpnia był dopiero początkiem kwitnienia astra chińskiego — jednego ze sztandarowych produktów Polanu, a zarazem symbolu polskiej hodowli ozdobnych roślin rabatowych (przynajmniej w przypadku tego gatunku krajowa oferta jest bezkonkurencyjna). Nowa w kolekcji, igiełkowa odmiana Lemon odznacza się kremowymi kwiatami. Uwagę zaś zwracały przede wszystkim — bo miały już rozwinięte kwiatostany — karłowe odmiany, a zwłaszcza malinowoczerwony Boruta, który można uprawiać nie tylko na obwódkach, ale także w doniczkach.
Na warzywniczych poletkach zaprezentowano, między innymi, 13 odmian fasoli szparagowej karłowej. Jak ocenia główny hodowca Polanu, dr Izabela Żuradzka, wzrasta sprzedaż fasoli na bezpośrednie spożycie — głównie odmian żółtostrąkowych, jak na przykład "Furora" i "Tina". W okolicach Krakowa odmiany tego typu dobrze sprawdzają się uprawiane z rozsady w tunelach igołomskich — na zbiór przyspieszony w końcu maja lub opóźniony we wrześniu, październiku (tak są również produkowane fasole prezentowane na "Polagrze"). Hodowla odmian zielonostrąkowych prowadzona jest pod kątem zaopatrzenia przemysłu przetwórczego. W tym względzie Polan ma silną konkurencję firm zachodnich — SVS i, od niedawna obecnej na naszym rynku, Pop Vriend Seeds. Największe wymagania stawia się fasoli przeznaczonej na mrożonki jednogatunkowe. Powinna ona mieć równe, długie, ciemnozielone strąki. Nowsze odmiany, jak na przykład testowana POL B-198, mają również błyszczącą skórkę.
Polan tradycyjnie ma duży wybór odmian ogórków. W tym roku zaprezentowano aż 6 nowych odmian konserwowych. Ciekawą propozycją jest, między innymi, ogórek występujący jeszcze pod symbolem BRE 697 F1 (który otrzyma nazwę "Opty") — wczesna odmiana, nadająca się do uprawy w polu i pod osłonami. Inna z nowości, "Kmicic" F1, jest genetycznie wolna od goryczy. Zwracano także uwagę na odmianę "Sander" F1 (fot. 2), który prawdopodobnie zastąpi znany już "Krak" F1. W grupie ogórków kwaszeniakowych były 3 nowości — między innymi "Hubal" F1, o dużej zawartości cukrów, szybko się zakwaszający i dlatego polecany jako ogórek małosolny.

FOT. 2. OGÓREK SANDER F1


Z innych warzyw pokazywanych w Igołomi uwagę zwracał także czosnek POL I — pierwsza ozima odmiana nie wytwarzająca pędów kwiatostanowych.