• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 03/2006

MTAS PO RAZ DRUGI

Na II Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej (Warszawa, 13–14 stycznia), których organizatorami była firma BASF Polska i Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW, przybyli sadownicy z całego kraju. Większość z pytanych określała MTAS jako jedną z najlepszych specjalistycznych imprez tego typu w Polsce. Tegoroczne targi odwiedziło ponad 3000 osób, a swoją ofertę zaprezentowało prawie 100 firm działających w branży sadowniczej. Na uwagę zasługiwała również konferencja pt. "Czynniki wpływające na plonowanie i jakość owoców roślin sadowniczych", która towarzyszyła targom. Gatunkiem, który zdominował jej tematykę, były grusze.*

II MTAS otworzył i oficjalnie przywitał przybyłych prof. dr hab. Kazimierz Tomala z SGGW z Warszawy i dr Jarosław Opic z firmy BASF Polska. Profesor z zadowoleniem podkreślił, że na drugą edycję warszawskich targów znów przybyli sadownicy z całej Polski, więcej niż w minionym roku było wystawców, a większa sala wykładowa pozwoliła w tym roku pomieścić wszystkich uczestników konferencji.


Fot. 1. Targi otwierali prof. dr hab. Kazimierz Tomala z SGGW i dr Jarosław Opic (z lewej) z firmy BASF Polska

Na podkreślenie zasługuje również duża liczba nowych maszyn, urządzeń, środków ochrony roślin oraz nawozów przeznaczonych dla sadowników, które zaprezentowano na tej wystawie. Po raz pierwszy w kraju pokazano, na przykład, samojezdną maszynę Pluk-o-Track do zbioru jabłek (fot. 2). Pozwala ona zmniejszyć nie tylko koszty zbioru jabłek, ale także uszkodzenia owoców, pojawiające się na etapie zbioru (czyt. też HO 2/2006). Na targach zaprezentowano również kilka nowych modeli opryskiwaczy. Firmy Pilmet (fot. 3) i Bury (fot. 4) przedstawiły opryskiwacze sadownicze z nowymi przystawkami, w których pracą rozpylaczy steruje komputer połączony z fotokomórkami zamontowanymi od strony zaczepu opryskiwacza. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić znaczne ilości cieczy użytkowej.


Fot. 2. Samojezdna maszyna do zbioru jabłek


Fot. 3. Najnowszy opryskiwacz firmy Pilmet


Fot. 4. Firma Bury zaprezentowała opryskiwacz z systemem fotokomórek

W wystawie uczestniczyło także wiele firm oferujących materiały do budowy obiektów chłodniczych i technologie chłodnicze — największym zainteresowaniem cieszyły się technologie KA i ULO oraz urządzenia do utrzymania składu gazowego w takich obiektach.

Podczas targów oferty przedstawiło również kilka firm produkujących urządzenia do cięcia drewna. Można było wypróbować działanie nowego elektrycznego sekatora Felco 800 (fot. 5) oraz nowych modeli sektorów firm Bahco czy Fiskars. Stihl zaprezentował nową pilarkę spalinową model MS 230 C BE bardzo dobrze spełniającą wymagania sadowników (fot. 6).


Fot. 5. Baterię zasilającą sekator nosimy w plecaku


Fot. 6. Nowa pilarka spalinowa firmy Stihl

Nowością były urządzenia do naklejania etykiet na jabłka układane na wytłoczkach (fot. 7), prezentowane na targach przez firmę Szugajew Agri, przedstawiciela przedsiębiorstwa Sinclair. Z kolei firma Najbar zademonstrowała automatyczne wagi do jabłek i maszyny włoskiego konsorcjum Sorma Grup do pakowania owoców w torby foliowe (fot. 8). — zarejestrowany w ubiegłym roku — fungicyd Signum 33 WG, polecany do ochrony truskawek przed najważniejszymi chorobami grzybowymi. W trakcie targów odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficzno-plastycznego "Mój Sad" zorganizowanego przez BASF Polska, w którym wzi, 2. — Artur Winiarek, 3. — Paulina Makuch. W kategorii od lat 12: 1. miejsce — Karolina Latusek, 2. — Madla najmłodszych uczestników wystawy, były "owocowe szaszłyki" polewane wedlowską czekoladą na stoisku BASF Polska (fot. 11).


Fot. 7. Maszyna do umieszczania naklejek na jabłkach


Fot. 8. Firma Najbar od ubiegłego roku wprowadza na polski rynek maszyny do ważenia
i pakowania jabłek


Fot. 9. Osoby nagrodzone w konkursie fotograficzno-plastycznym "Mój Sad"
(z mikrofonem Agnieszka Baker z firmy BASF Polska)


Fot. 10. Drugiego dnia II MTAS odbyło się losowanie — na szczęśliwców czekały nagrody


Fot. 11. Atrakcją dla zwiedzających były "owocowe szaszłyki" polewane gorącą czekoladą

Na ekspozycji firmy Yara (fot. 12) można było się zapoznać z wprowadzanym w tym roku na nasz rynek nowym nawozem krzemowym Hydroplus Actisil. Opryskiwanie jabłoni jego roztworem ma wpływać na poprawienie wybarwienia i smaku jabłek. Wzmacniać ma również tolerancję roślin wobec chorób grzybowych. Nowym produktem promowanym przez firmę ADOB był nawóz otoczkowany Basacote plus 6M, który miesza się z glebą, służącą do obsypywania posadzonych drzewek. Przez 5–6 miesięcy uwalniają się z niego składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego drzewka w pierwszym roku po posadzeniu.


Fot. 12. Firma Yara wprowadza na rynek nowy nawóz krzemowy — Actisil

* Najważniejsze informacje z konferencji sadowniczej towarzyszącej II MTAS przedstawimy w kolejnych numerach "Hasła Ogrodniczego".