• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/1999

BEZ ZŁOTYCH MEDALI

Fleuroselect, międzynarodowa organizacja testująca nowości roślinne rozmnażane z nasion, nie przyznała w tym roku złotego medalu żadnej ze zgłoszonych do oceny kreacji. Oznacza to, że wśród nowych, zagranicznych odmian, które mają się pojawić na światowym rynku w przyszłym roku, nie znaleziono rewelacji. To pierwszy od lat tak słaby wynik "oględzin" notowany przez Fleuroselect.27 odmian wyróżniono natomiast w inny sposób — przyznając im mniej prestiżowe, ale także świadczące o wyjątkowości, znaki jakości (gwiazda z podpisem "Quality"). Wśród odznaczonych kreacji znalazły się, między innymi, te pokazane na fotografiach.
W grupie gatunków mających u nas większe znaczenie w produkcji niż te przedstawione poniżej, znak jakości Fleuroselect przypadł następującym kreacjom: Ageratum houstonianum "Purple Fields" (Novartis), Begonia semperflorens "Queen White" (D hnfeldt), Helianthus annuus "Soraya" (Benary), Salvia splendens "Fire and Ice" i "Salmon Bicolor" (Sahin) oraz "Pharaoh Burgundy" (Farmen), Verbena hybrida "Obsession Lilac" (Novartis).

Armeria pseudarmeria

"Joystick" red shades

hodowca: Kieft


Wyróżniającą się cechą tej odmiany jest czerwonawy kolor kwiatów, których średnica wynosi 3,5 cm. Zawciąg ten zaleca się traktować jako roślinę jednoroczną, choć A. pseudarmeria jest w istocie gatunkiem bylinowym.

Eschscholtzia californica
eszolcja kalifornijska

"Inferno"

hodowca: Sahin


Ta diploidalna, ustalona odmiana wyróżnia się bardzo atrakcyjną barwą kwiatów, które mają średnicę 10 cm. Inną korzystną cechą "Inferno" jest wyjątkowa odporność na choroby.

Mirabilis jalapa
dziwaczek Jalapa

"Red Glow"

hodowca: Sahin


Odmiana ta (również ustalona) ma jaskrawoczerwone kwiaty o średnicy 4 cm. Rośliny dorastają do 1m wysokości i kwitną do mrozów.

Phlox hybrida

"Promise Scarlet"

hodowca: Kieft


Oryginalne, półpełne kwiaty to charakterystyczna cecha tej odmiany. Dodatkowym walorem jest ich barwa. Podczas produkcji rośliny nie wymagają użycia retardantów wzrostu.

Cosmos sulphureus
kosmos żółty

"Cosmic Orange"

hodowca: Benary
Odmiana o niskim, zwartym pokroju (wysokość i szerokość roślin — 30 cm) oraz pełnych kwiatach o średnicy 2 cm (dochodzi do 5 cm).

Na podstawie materiałów Fleuroselect