• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2006

NOWE PRODUKTY NA TARGACH HORTI FAIR 2006

400 nowych produktów, jakie można będzie zobaczyć na najbliższych targach Horti Fair w Amsterdamie (od 31 października do 1 listopada br.), zostało zaprezentowane 7 września na Przeglądzie Nowych Produktów. Jak wówczas określił prezes targów Marius Varekamp, innowacyjność jest potrzebna w ogrodnictwie przede wszystkim po to, aby ograniczyć rosnące koszty produkcji — głównie energii i pracy.
Konstrukcje i wyposażenie szklarni

Van der Hoeven Group wprowadza konstrukcję Novi-Lite®. Najważniejszą nowością w tej szklarni jest zastąpienie kratownicy systemem rur biegnących (fot. 1) pomiędzy dźwigarami. Ma to umożliwiać przenikanie do wnętrza szklarni o 2,5% większej ilości światła niż do standardowych obiektów. Wymiary podstawowej sekcji nowej szklarni wynoszą 4,8 m x 4,8 m, pozwala to na zainstalowanie wszystkich typowych nowoczesnych urządzeń i wyposażenia. Pierwsza szklarnia Novi-Lite® została wybudowana na południu Francji, jest ona pokryta szkłem przepuszczającym 96% światła i wyposażona w rynny wiszące.


Fot. 1. Konstrukcja bez kratownicy — Novi-Lite®

Firma Frans van Zaal Totaal Techniek opracowała system wymienników ciepła do wykorzystania w uprawach prowadzonych na stołach. W tym rozwiązaniu używane są również wentylatory, które kierują powietrze poprzez ciepły lub zimny zblokowany konwektor pod stoły. Zużywa się mało energii elektrycznej i zapewnione jest równomierne rozprowadzanie powietrza. W układzie nie ma kotła gazowego, a potrzebne ciepłe czy zimne powietrze jest wytwarzane przy wykorzystaniu pompy cieplnej i podziemnych rezerwuarów wody ciepłej oraz zimnej.

Kontrola klimatu

Ogrzewanie przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych jest najtańszą propozycją dla rejonów, w których dni są słoneczne, a noce zimne. W nowym urządzeniu Zaal Solar Sys-
tem® wykorzystano kolektory słoneczne do ogrzewania do 55°C wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Ciepło zgromadzone w ten sposób w ciągu dnia jest magazynowane w zbiornikach buforowych i następnie wykorzystywane do ogrzewania szklarni nocą.

Rezultatem współpracy ogrodników oraz firm PPO Plant i Hoogendoorn Automatisering B.V. jest koncepcja częściowo zamkniętej szklarni Aircokas, w której wykorzystano nową metodę regulowania warunków klimatycznych, opartą na prostych urządzeniach i rozwiązaniach. System ten można wprowadzać zarówno w starych, jak i nowo budowanych szklarniach, bez ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych. Do schładzania wykorzystywany jest przede wszystkim wysokociśnieniowy zamgławiacz. Jak podaje producent, oszczędność energii dzięki wprowadzeniu tego systemu sięga 30%, redukcja zużycia CO2 — 40%, możliwe jest również zwiększenie plonu — w uprawie pomidorów o 10%.

Podobne rozwiązanie, pod nazwą Holland Fine Fog System wprowadza przedsiębiorstwo BSP Nederland. W skład tego systemu wchodzą rury z nierdzewnej stali, filtry, pompy i wysokociśnieniowe zamgławiacze. Wytwarzają one drobne, 5-mikronowe krople, które szybko wyparowują w szklarni — dzięki temu obniża się temperatura.

Mierzenie i kontrolowanie

Program CO2–Optimizer został opracowany dzięki współpracy naukowców z Uniwersytetu i Centrum Badawczego w Wageningen oraz pracowników firmy HortiMaX B.V. Pozwala on na obliczenie optymalnego poziomu CO2. Program ten dokonuje kalkulacji dodatkowych kosztów dokarmiania dwutlenkiem węgla i uzyskanego dzięki temu wzrostu plonów. Można za jego pomocą obliczyć optymalny dla danej uprawy poziom dwutlenku węgla pochodzącego z różnych źródeł (ciekłego, ze spalania gazu, czy dostarczanego rurociągiem w ramach projektu OCAP — czyt. też HO 9/2006).

Sensiplant to nowe urządzenie opracowane przez firmy Growlab i TNO & Greenhouse Horticulture. Jest to przyjazny dla użytkownika bezprzewodowy system mierników współpracujących z programem komputerowym. Umożliwia on zmierzenie w uprawie roślin doniczkowych wilgotności podłoża w różnych sekcjach szklarni. Sensiplant dostarcza ogrodnikowi na bieżąco informacji o stanie uprawy.

Automatyka i transport wewnętrzny

Grow Evolution to oprogramowanie komputerowe oferowane przez firmę Grow Technology, które pozwala m.in. na kontrolowanie produkcji i kompletowanie zamówień dotyczących roślin ozdobnych. Program ten umożliwia uzyskanie maksymalnej wydajności sortowania oraz pozyskiwanie wyrównanych grup roślin przeznaczonych do sprzedaży.

HortiMaX B.V. wprowadza nowszą wersję przenośnego terminalu P-Plus dopasowanego do wózków do zbioru owoców papryki. Wykorzystuje on bezprzewodową sieć komputerową do łączenia się z systemem rejestracji pracowników i produkcji. Terminal ten może odczytać numer pracownika i rzędu, a także liczbę zebranych owoców.

Transport wewnętrzny

Firma Hawe System Europe B.V. opracowała system dźwigni, który pozwala na szybkie przemieszczanie stołów uprawowych (fot. 2). W jego skład wchodzą dźwignie połączone z automatycznie sterowanym transporterem. Może on pracować również w dwupoziomowych systemach uprawy. Górny transporter X-Y-Z przemieszcza stoły uprawowe w szklarniach o typowych wymiarach, nowa wersja 18 m X-Y-Z pozwala na przemieszczanie stołów na całej szerokości obiektu.  


Fot. 2 a i b. System X-Y-Z transportujący stoły uprawowe

Maszyny

VLD Group ma w ofercie maszynę Cultivit (fot. 3) przeznaczoną na pola zaatakowane przez nicienie. Maszyna ta uprawia glebę i równocześnie ją odkaża — na 5–10 sekund poddaje ją działaniu bardzo wysokiej temperatury (800°C). Urządzenie to jest samobieżne i wyposażone w system GPS. Dotychczasowe testy wykazały, że po zabiegu wykonanym maszyną Cultivit uzyskano wyższe plony roślin uprawianych na danym polu. Zużycie energii na takie odkażanie gleby wynosi tylko 10% tej, jaka byłaby potrzebna do tradycyjnego parowania gleby.


Fot. 3. Cultivit — maszyna do uprawy i jednoczesnego odkażania gleby

Substraty

Producent podłoży Hortimea Group wprowadza na rynek kilka nowych produktów, m.in. mech torfowiec (Sphagnum sp.) o krótkich włóknach. Jest on polecany jako składnik substratów do uprawy storczyków i ma zastąpić dotychczas używane do ich produkcji "standardowe" Sphagnum. Nowy składnik dobrze miesza się z pozostałymi komponentami i pozwala na lepszą dystrybucję wody w substracie.

Kolejną nowością w ofercie tej firmy jest podłoże do wysiewów o nazwie Special Care Compact Control. Połączenie torfu z glinką zapewnia dobre sklejanie się składników podłoża, dzięki czemu jego bryłki wypełniające komórki wielodoniczek są zwarte nawet wtedy, gdy nie są jeszcze przerośnięte korzeniami. Nawozy dodaje się do tego podłoża w takich proporcjach, aby uzyskać krępą, nieprzerośniętą rozsadę.