• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2006

"OGRÓD - NA ZDROWIE!"

To hasło, pod którym 25–27 sierpnia w warszawskim Centrum EXPO XXI zorganizowano 14. edycję Międzynarodowej Wystawy "Zieleń to Życie". W ciągu ostatnich kilku lat impreza ta stała się nie tylko największym szkółkarskim wydarzeniem w Polsce i w Europie Środkowowschodniej, ale także najbardziej profesjonalną i najliczniej odwiedzaną wystawą z branży ogrodniczej w naszym kraju.

Na europejskim poziomie

W tym roku wystawę "Zieleń to Życie" odwiedziło 18 900 zwiedzających (chwilami do kasy biletowej ustawiały się kolejki — fot. 1), w tym 6000 profesjonalistów (w ubiegłym roku — 4500). Do Warszawy przyjechało 240 wystawców z 9 krajów: Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Węgier oraz Włoch. Dla porównania, odbywająca się w ramach targów Polagra-Farm Krajowa Wystawa Ogrodnicza (w opisie na stronie internetowej organizatorów przedstawiana jako "największa wystawa w Polsce prezentująca nowe odmiany roślin i nowe technologie stosowane w ogrodnictwie") miała w 2006 r. nieco ponad 100 wystawców.


Fot. 1. Chwilami do kasy wystawy "Zieleń to życie" ustawiały się kolejki

Z pewnością na medialność szkółkarskiej imprezy oraz zainteresowanie nią amatorów duży wpływ ma jej tematyka przyciągająca działkowców i miłośników roślin (nie tylko pokazywane produkty, ale i organizowane podczas wystawy pokazy oraz wykłady). Z drugiej strony, trzeba przypomnieć, że wystawa "Zieleń to Życie" organizowana jest przez liczący tylko około 140 członków Związek Szkółkarzy Polskich oraz powołaną przez niego w 1998 roku do popularyzowania produkcji szkółkarskiej Agencję Promocji Zieleni. Inne, działające w naszym kraju branżowe organizacje ogrodnicze — mimo w wielu przypadkach większej liczby członków — podobnymi sukcesami nie mogą się pochwalić. Świadomość znaczenia promocji okazała się więc atutem szkółkarzy z ZSzP. Większość wystawców uznaje właśnie możliwość prezentacji szkółek potencjalnym odbiorcom materiału (zarówno hurtownikom, jak i finalnym nabywcom) za najważniejszą korzyść wystawy. Na bezpośrednie kontakty handlowe z reguły czas przychodzi później.

Co pokazano?

Wystawa "Zieleń to Życie '06" zdominowana była przez dostawców ozdobnego materiału szkółkarskiego z Polski oraz z zagranicy (ekspozycje narodowe przygotowali w Warszawie Niemcy i Holendrzy), którzy prezentowali drzewa, krzewy, pnącza oraz byliny. Podobnie jak przed rokiem, uwagę zwracała spora oferta bylin (odpowiedzią na zainteresowanie polskiego rynku tymi roślinami była m.in. informacja jednej z niemieckich szkółek bylinowych o rozpoczęciu sprzedaży tych produktów w kilku warszawskich centrach ogrodniczych).

Na potrzeby wystawy na powierzchni około 500 m2 powstał — przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Wykonawców Terenów Zieleni i Architektów Krajobrazu — klasyczny ogród pokazowy "Miejski zakątek", stworzony z 6000 krzewów róż, pęcherznic i bukszpanów, 33 dużych drzew, trawy oraz kostki kamiennej. Z ofertą dla zieleni miejskiej związany był interesujący produkt prezentowany przez firmę Erbis z Wrocławia — przepuszczalna dla wody nawierzchnia TerraWay. To sklejone dwuskładnikową żywicą kruszywo kamienne pozwala na utwardzanie ciągów pieszych i komunikacyjnych wokół drzew i krzewów, zapewniając równocześnie roślinom dostęp do wody deszczowej (fot. 2) i powietrza. Nawierzchni tego typu używa się już od 20 lat w Niemczech, a w Polsce zaczęto ją wykorzystywać m.in. na Dolnym Śląsku oraz we Włocławku.


Fot. 2. Nawierzchnia z kruszywa kamiennego
i żywicy wyjątkowo dobrze przepuszczająca wodę

Szkółkarskiego materiału sadowniczego pokazano niewiele, swoje ekspozycje przygotowały 3 polskie gospodarstwa oraz kilka zagranicznych. W ofercie z tej branży dominowały krzewy jagodowe, a szczególnie wyróżniały się poszukiwane przez amatorów winorośle (przedstawione m.in. na stoisku szkółki Zbigniewa i Krystyny Krzewińskich). Gospodarstwo ogrodnicze Daar Hanny i Jana Karwowskich promowało pierwszą polską odmianę borówki wysokiej 'Bonifacy' , której współtwórcami są m.in. dr Kazimierz Pliszka oraz Hanna Karwowska (fot. 3). Ireneusz Jędrzejewski reprezentujący Gospodarstwo Jędrzejewski® polecał sadownikom m.in. karłową podkładkę Pumiselect® przeznaczoną dla brzoskwiń i moreli.


Fot. 3. Dr Kazimierz Pliszka oraz Hanna Karwowska na stoisku szkółki Daar

Produkty z pogranicza szkółkarstwa można było obejrzeć na stoisku firmy Plantpol Zaborze, która od kilku lat wzbogaca swoją podstawową ofertę (rośliny balkonowo-rabatowe) o byliny. Tegoroczną nowością była natomiast prezentacja nowego projektu pod nazwą "Niezwykłe rośliny", w którego ramach co roku mają być oferowane unikatowe produkty. Zaczęto od dwóch. Polską premierę miała w Warszawie wollemia szlachetna (Wollemia nobilis) — prezentowana jako Wollemi Pine — drzewo iglaste z epoki dinozaurów, znane z liczących 120 mln lat skamielin, a odkryte na nowo w 1994 roku w Australii. Na wystawie odsłonięcia drzewa dokonał Ian Forsyth ambasador Australii w Polsce (fot. 4). Chociaż nie ma ono szansy na przetrwanie zimy w polskich ogrodach, może być jednak używane do dekoracji wnętrz — podobnie jak araukarie. Drugim produktem z opisywanego projektu ma być odporny na niską temperaturę bananowiec 'Freddi Banani'. Kolejne niezwykłe rośliny mają trafić do kolekcji Plantpolu w następnych latach.


Fot. 4. Uroczystość polskiej premiery wollemi szlachetnej (Wollemia nobilis) na stoisku firmy Plantpol Zaborze uświetnił Ian Forsyth ambasador Australii w Polsce

Technologie oraz środki produkcji dla szkółkarstwa i ogrodów stają się coraz ważniejszym działem wystawy. W Warszawie pokazano m.in. ciągniki szkółkarskie, maszyny do przesadzania drzew i krzewów, doniczkarki, pojemniki i doniczki, podłoża, nawozy oraz środki ochrony roślin. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza rębaki do gałęzi i odpadów drewnianych, gdyż — jak informowali szkółkarze — ze względu na przepisy nie można już takich produktów spalać w gospodarstwach. Rozdrobnione można natomiast kompostować lub używać do ściółkowania roślin.

Jedną z atrakcji wystawy staje się "Konkurs Roślin", który w tym roku zorganizowano po raz trzeci. Udział w tym konkursie biorą szkółkarze zgłaszając nowe na naszym rynku odmiany roślin, które wyhodowali, wyselekcjonowali lub wprowadzili do produkcji. Nagrodzone medalami odmiany roślin zyskują szczególną promocję, dzięki obecności w Warszawie przedstawicieli większości polskich mediów związanych z amatorskim ogrodnictwem, a także zainteresowaniu zwiedzających (fot. 5).
W tym roku złotym medalem nagrodzono leukotoe (syn. kiścień) wawrzynowe (Leucotho fontanesiana) 'Makijaż' zgłoszone przez szkółkę Dendrofarma Michała i Wiesławy Kałuzińskich z Tuszynka Majorackiego. Srebrne medale trafiły do szkółki Clematis Szczepana Marczyńskiego i Władysława Piotrowskiego za powojniki 'Mazury' oraz 'Mazowsze', brązowe — przyznano trzem roślinom: świerkowi białemu (Picea glauca) 'Dendrofarma Gold' ze szkółki Dendrofarma, tawlinie jarzębolistnej (Sorbaria sorbifolia) 'Sem' (szkółka Joanny i Bronisława Szmitów) oraz modrzewiowi europejskiemu (Larix decidua) 'Jan' ze szkółki Józefa Puzonia.


Fot. 5. "Konkurs Roślin" zorganizowano już po raz trzeci