• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 05/2006

W TARGOWYM TYGLU (CZ. II)

W pierwszej części relacji, zamieszczonej w poprzednim numerze "Hasła", podałam ogólne informacje na temat tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Roślin (IPM), która odbyła się na początku lutego w niemieckim mieście Essen, oraz przedstawiłam wybrane nowości odmianowe z grupy roślin doniczkowych.

Byliny

Jedną z największych ciekawostek IPM '06 była bergenia (Bergenia sp.) 'Genglow' o atrakcyjnych, podbarwionych na różowo liściach (fot. 1), zaprezentowana na stoisku firmy Kientzler. Jak jednak informuje Axel Feldhoff z tego przedsiębiorstwa, taka kolorystyka jest charakterystyczna dla tej rośliny tylko w okresie jesiennym, a wiosną i latem liście są zielono-białe (fot. 2).
Nowość ta jest mutantem — została znaleziona w populacji gatunku B. purpurascens — i trudno się namnaża w kulturach in vitro (mikrorozmnażanie to metoda reprodukcji tej bergenii na skalę komercyjną). Axel Feldhoff podkreśla, że tzw. programy bylinowe — lansowanie roślin trwałych jako ważnych elementów kompozycji balkonowo-tarasowych — pozostają w centrum uwagi firmy Kientzler, a co za tym idzie, są wciąż mocno promowaną przez nią koncepcją.


Fot. 1. Bergenia 'Genglow' (w barwach jesiennych) i


Fot. 2. ta sama roślina w barwach wiosenno-letnich

Podobne, całoroczne programy proponują i inne zachodnioeuropejskie firmy hodowlane. Na przykład Selecta, która wdraża od jesieni 2005 roku linię produktów pod markową nazwą CityFlair. Zestawy roślin (w których znajdują się byliny, ale także typowe gatunki balkonowo-rabatowe) dostosowane do poszczególnych pór roku oferuje się pod nazwami: Amsterdam (wiosna), Nice, czyli Nicea (lato), London (jesień). Dodatkowo przygotowano zestaw złożony z samych traw lub turzyc (w tym, szczególnie polecana Carex brunnera 'Jenneke') — CityFlair Budapest. I tak, produkcję roślin z zestawu "Amsterdam" należy rozpocząć we wrześniu, by ich sprzedaż przypadła wiosną.

Zimowa pora, a także silna pozycja ciemierników na niemieckim rynku sprzyjają popularyzowaniu tych roślin na targach w Essen. Jednym z wystawców oferujących rośliny z rodzaju Helleborus była belgijska firma zajmująca się od 25 lat ich produkcją i hodowlą — Het Wilgenbroek. Pokazano m.in. nowe własne mieszańce międzygatunkowe. Współwłaściciel wymienionej spółki Thierry Van Paemel zwracał szczególną uwagę na odmianę otrzymaną w wyniku krzyżowania H. niger oraz H. argutifolius, o okazałych białych kwiatach z zielonkawym przebarwieniem na płatkach, a także na mieszaniec powstały ze skrzyżowania H. niger z H. sternii, o różowo-zielonkawych kwiatach. Na stoisku wzrok przykuwały przede wszystkim pełnokwiatowe odmiany H. orientalis (fot. 3) oraz sposób przygotowania ciemierników do sprzedaży detalicznej — "trójpaki" zawierające Helleborus argutifolius z kolorową okleiną na doniczkach (fot. 4).


Fot. 3. Helleborus orientalis 'Torquatus Party Dress'


Fot. 4. Helleborus argutifolius — zestaw 3 roślin atrakcyjnie podany

Firmy hodowlano-nasienne poświęcają wiele wysiłku wprowadzaniu na rynek kwitnących bez jaryzacji (a więc w pierwszym roku uprawy) odmian gatunków bylinowych. Przedsiębiorstwo Benary od kilku lat oferuje takie kreacje własnej hodowli pod wspólną nazwą Fastrax, sugerującą szybką produkcję.
W bieżącym roku zaproponowano m.in. następujące nowości tego typu: gęsiówkę kaukaską (Arabis caucasica) 'Snowfix' (fot. 5) o kulistym pokroju, grupę Astary (fot. 6) tawułki Arendsa (Astilbe x arendsii), o zwartym wzroście, polecaną nie tylko do ogrodów czy pojemników balkonowo-rabatowych, ale także jako roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz. Tawułki z grupy Astary dostępne są jedynie w postaci rozsady.


Fot. 5. Gęsiówka kaukaska 'Snowfix'


Fot. 6. Grupa Astary tawułki Arendsa

Dwuletnie

Dominujące w tej grupie roślin ozdobnych bratki są domeną kilku firm hodowlano-nasiennych. Jedną z wyróżniających się nowości pokazanych podczas IPM 2006 była odmiana 'Purple and Orange' (fot. 7) hodowli Benarego z heterozyjnej grupy Fancy, w której skład wchodzi już 18 kreacji.


Fot. 7. 'Purple and Orange' — nowa odmiana bratka z grupy Fancy

Zupełnie nową grupę odmian — również F1 — gatunku Viola x wittrockiana zaprezentowało natomiast przedsiębiorstwo Ball. Nazywa się ona Matrix i składa się z 20 odmian wielkokwiatowych. Jest stosunkowo późna. Hodowca wyróżnia dwie jej przedstawicielki — 'M. Orange' (pomarańczowa) i 'M. Sunrise' (kwiaty fioletowo-różowo-kremowe).

Jak powiedział A. Feldhoff z firmy Kientzler, jedną z jej najbardziej obiecujących nowości są mieszańcowe odmiany pszonaku (Erysimum sp.). Wśród pokazanych na stoisku tego hodowcy znalazły się przedstawicielki grupy Rysi ('Gold', 'Bronze' czy też odmiany 'Terracota', 'Winter Sorbet', Winterjoy' (fot. 8).


Fot. 8. Erysimum 'Winterjoy'

Inne balkonowo-rabatowe

Benary zaprezentował kilka ciekawostek w ofercie begonii. W przypadku begonii stale kwitnącej (B. semperflorens) promowano nową grupę Nightlife — jak zapewnia hodowca, najwcześniejszą w obrębie wszystkich dostępnych na rynku grup odmian tego gatunku. Asortyment begonii bulwiastych (B. x tuberhybrida) wzbogacono z kolei o grupę Nonstop® Mocca, która wyróżnia się ciemnymi liśćmi z jaśniejszym unerwieniem (fot. 9). Zademonstrowano grupę Jolly, którą — w przeciwieństwie do dwóch wyżej wymienionych — rozmnaża się wegetatywnie. Reprezentujące ją odmiany, o czerwonych, szkarłatnych i morelowych pełnych kwiatach średniej wielkości, są mieszańcami międzygatunkowymi, w których tworzeniu wykorzystano m.in. begonię bulwiastą. Grupa Jolly polecana jest do skrzynek balkonowych, na rabaty, a także na cmentarze. Podkreśla się krótki okres jej produkcji wynoszący ok. 5 tygodni od posadzenia ukorzenionych sadzonek do doniczek.


Fot. 9. ' Deep Orange' — przedstawicielka nowej grupy begonii bulwiastej Nonstop® Mocca

Sonja Dmmen zwracała uwagę m.in. na nową odmianę 'Yellow' (fot. 10) z grupy Summertime Sun osteospermum, a także odmianę 'Dark Orange' (pomarańczowo-żółta, "podpalana") z grupy Summertime Breeze. Obie wyhodowano w firmie Dmmen.


Fot. 10. Osteospermum 'Summertime Sun Yellow'

W nowej ofercie firmy Selecta jej przedstawicielka Christa Gobel wyróżniła odmianę 'Orange Flame' niecierpka nowogwinejskiego, która stanowi uzupełnienie grupy Color Power. W 19-odmianowej grupie goździków SuperTrouper, o zwartym pokroju i długotrwałym kwitnieniu, przydatnej do uprawy w pojemnikach, skrzynkach balkonowych i na rabatach, największą popularnością według Ch. Gbel, cieszy się 'S. T. Cardinal' o kwiatach purpurowych. Wśród nowych przedstawicielek tej grupy znalazła się odmiana 'S. T. Eldena' (czerwona — fot. 11).


Fot. 11. Odmiana 'Eldena' z grupy SuperTrouper goździka

Sakata promowała m.in. nową grupę niecierpka, pod markową nazwą SunPatiens (fot. 12). Pierwszy jej człon (sun = słońce) wskazuje na jedną z cech odmian z tej grupy, które hodowca określa jako "lubiące słońce i upał" (poleca je jednak także — jak wszystkie niecierpki — na stanowiska zacienione). Z powodu tych właściwości, a także obfitego i długotrwałego kwitnienia oraz dużego wigoru roślin, które mają wytwarzać mocny system korzeniowy, niecierpki te rekomendowane są jako niezawodne do pojemników tarasowych oraz na tereny zieleni. Grupa SunPatiens składa się z 4 odmian, o kwiatach: pomarańczowych, czerwonych, wiśniowych i białych.


Fot. 12. Przedstawicielka nowej grupy SunPatiens niecierpka

Osobliwą kolekcję rzadkich roślin zgromadzono na stoisku demonstrującym efekty 25-letniej działalności niemieckiej grupy roboczej "Neue Zierpflanzen" (nowe rośliny ozdobne). Jej prace polegały na odkrywaniu nowych w uprawie na naszym kontynencie gatunków (często pochodzących z egzotycznych zakątków świata), badaniu ich przydatności do produkcji doniczkowej lub innej, i opracowywaniu wytycznych do uprawy. W grupie tej znaleźli się m.in. naukowcy z berlińskiego Uniwersytetu Humboldta, czy z instytutu Bayerischen Landesanstalt fr Weinbau und Gartenbau z Veitshchheim. Wśród nowości tak odkrytych dla produkcji ogrodniczej, prezentowanych podczas IPM 2006 szczególną uwagę zwracała, występująca w tropikalnych rejonach Afryki Zachodniej, Ameryki oraz na wyspach Pacyfiku, trawa Stenotaphrum secundatum 'Variegatum' o zielono-białych liściach (fot. 13). Może być ona wykorzystywana jako roślina "strukturalna" do kompozycji balkonowo-rabatowych albo jako roślina doniczkowa.


Fot. 13. Pstra odmiana Stenotaphrum secundatum — tropikalnej trawy, która pozwala poszerzyć asortyment roślin balkonowych