• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 06/2006

MECHANICZNE ZWALCZANIE CHWASTÓW

Coraz mniejsza liczba dostępnych do użycia herbicydów sprawia, że większego znaczenia nabierają mechaniczne zabiegi zwalczania chwastów. Dodatkową zaletą tej metody jest możliwość spulchnienia i napowietrzenia gleby w trakcie wegetacji roślin. Producenci maszyn oferują coraz skuteczniejsze i precyzyjniejsze pielniki różnego typu. Są to już nie tylko bierne urządzenia z redliczkami czy zębami sprężystymi, ale także glebogryzarki pracujące międzyrzędowo.

Pielniki bierne

W ofercie firmy Arikon ze Środy Wielkopolskiej od tego roku znajdują się pielniki niemieckiego producenta Kress & CO. Wśród różnych elementów roboczych (redliczki, sprężyste zęby, noże podcinające, stalowe rolki) znajdują się gwiaździste, obracające się w czasie pracy koła, których zadaniem jest spulchnianie gleby pomiędzy roślinami w rzędach (fot. 1). Koła mogą mieć różną średnicę, a także wielkość i rozmieszczenie zębów, co pozwala dopasować je do danej uprawy. Pielnik jest zbudowany modułowo, można dowolnie dopasować poszczególne elementy robocze do szerokości międzyrzędzi (minimum 18 cm) i technologii uprawy poszczególnych gatunków roślin. Na pielniku jest stanowisko dla operatora, który może kierować poszczególne sekcje tak, by nie uszkadzały roślin w krzywo obsianych (obsadzonych) rzędach. Do pracy z czterosekcyjnym pielnikiem wymagany jest ciągnik o mocy 80 KM, prędkość pracy wynosi 4–10 km/godz.


Fot. 1. Gwiaździste zęby spulchniają glebę pomiędzy roślinami w rzędzie

Firma Kongskilde oferuje do międzyrzędowego odchwaszczania upraw pielniki Vibro Crop (fot. 2) w wersjach VCO z ramą sztywną i VCOF z ramą składaną hydraulicznie. Do niszczenia chwastów służą zamontowane na zębach sprężystych specjalnego typu redliczki VCO, których stopa pochylona jest pod kątem 2° (rysunek) w stosunku do powierzchni gruntu, co umożliwia płytką uprawę (do 5 cm) i podcinanie chwastów. Standardowa szerokość redliczki wynosi 13,5 cm, a przy szerszych międzyrzędziach — 20 cm. Rośliny w czasie pracy pielnika osłaniane są przez specjalnie wyprofilowane, regulowane, stalowe tarcze osłonowe. Poszczególne sekcje zawieszone są na równoległoboku i odległość między nimi może być regulowana, co pozwala dopasować je do rozstawu rzędów roślin w różnych uprawach. Dostępne wersje pielnika Vibro Crop przystosowane są do pracy w międzyrzędziach szerokości 45–55 cm — w jednej sekcji pracują trzy redliczki — oraz 55–80 cm — 5 redliczek na sekcję. W pierwszej wersji osiągalne są modele, którymi można uprawiać jednocześnie 4–12 międzyrzędzi, w drugiej — 4–8. Modele wyposażone w 6 i więcej sekcji mogą mieć ramę składaną hydraulicznie na czas transportu.


Fot. 2. Pracujący opielacz Vibro Crop

Polski producent maszyn rolniczych Expom z Krośniewic oferuje pielniki międzyrzędowe typu Orkan (fot. 3). Do niszczenia chwastów służą zęby sztywne lub sprężynowe, w kształcie redliczki. Modele 3–7-sekcyjne tej maszyny, umożliwiają uprawę międzyrzędzi o szerokości 45–50 cm (3 elementy robocze z redliczkami szerokości 12–14 cm) i 80–100 cm (5 elementów roboczych z redliczkami 14–18-cm). Rosnące w rzędach rośliny osłaniane są przez specjalne talerze osłonowe.


Fot. 3. Sekcja robocza pielnika Orkan

Budowa redliczki VCO

i aktywne

Oferta przedsiębiorstwa NDS z miejscowości Dakowy Suche charakteryzuje się bogatym asortymentem pielników aktywnych o ciężkiej budowie produkowanych przez firmę Badalini z Włoch (fot. 4).
We wszystkich modelach obracające się (podobnie jak w glebogryzarce) zęby zamknięte są w osłonach szerokości od 29 cm do 150 cm, co umożliwia ich użycie w uprawach o międzyrzędziach 45–150-centymetrowych. W uprawach warzyw znajdują zastosowanie modele serii ME produkowane w wersjach od 2-rzędowej do 7-rzędowej. Poszczególne sekcje zamontowano na stalowej ramie o przekroju prostokątnym, zęby i śruby są wzmacniane, a wałek WOM chroniony jest śrubą ścinalną, co zabezpiecza maszynę przed uszkodzeniami. W zależności od liczby i wielkości sekcji, zapotrzebowanie mocy ciągnika wynosi 50–130 KM. W uprawach o znacznie szerszych międzyrzędziach (65–160 cm) przydatne są modele serii MTn. Poszczególne sekcje mają wysokość 85 cm, co pozwala na odchwaszczanie nawet wysokich roślin. Dostępne są modele jedno-, dwu- i wielorzędowe. W modelach o dłuższej ramie może być ona składana ręcznie lub hydraulicznie na czas transportu. W trakcie pracy gleba jest spulchniana do głębokości 6 cm przez obracające się na wałku zęby, które dzięki wzmocnieniu dobrze się sprawdzają również na glebach zwięzłych i kamienistych. Do pracy z nimi potrzebny jest ciągnik o mocy 65–110 KM. Wszystkie maszyny firmy Badalini mogą być opcjonalnie wyposażone w wysiewacz nawozów granulowanych ze zbiornikiem 340 l, 930 l, 1230 l lub 2500 l.


Fot. 4. Trzyrzędowa glebogryzarka Badalini

Spółka Farmtech ma w ofercie 6 typów międzyrzędowych glebogryzarek firmy m.e.a.a.t. (fot. 5). Urządzenia te mogą być budowane modułowo, co umożliwia ich dopasowanie prawie do każdej uprawy. Napęd na obracające się wałki z zębami przekazywany jest przez WOM ciągnika. Każda sekcja montowana jest do ramy za pomocą specjalnej sprężyny amortyzującej, co zapewnia stałą głębokość pracy i zabezpiecza przed uszkodzeniem, gdy maszyna natrafi na kamienie. Wysokość osłon bocznych może być regulowana — pozwala to dopasować urządzenie do fazy wzrostu roślin. W serii FL minimalna szerokość robocza poszczególnych sekcji wynosi 14 cm, maksymalna 36 cm, a głębokość pracy 8–9 cm. Do upraw o szerszych międzyrzędziach przydatne mogą być maszyny z serii FP, w których szerokość poszczególnych sekcji wynosi 26–85 cm, a głębokość pracy 11 cm. Wszystkie modele mogą być dodatkowo wyposażone w wysiewacz nawozów SP/C.
W zależności od liczby sekcji, można zamontować od 1 do 4 zbiorników o pojemności 100 l, 150 l, 210 l lub 280 l. Istnieje również możliwość zamontowania urządzenia sterującego typu GD, co przydatne może być szczególnie przy wąskich międzyrzędziach, lub obsypnika.


Fot. 5. Różne typy sekcji roboczych międzyrzędowej glebogryzarki m.e.a.a.t.

Międzyrzędowe glebogryzarki Maschio K (wersja lekka) i Maschio KS (wersja ciężka) ma w ofercie firma Gaspardo.
W modelach K szerokość jednej sekcji roboczej może wynosić 25–80 cm (fot. 6), a w zależności od liczby sekcji (1–10) zapotrzebowanie mocy wynosi 30–90 KM. W modelach KS sekcje (maksymalnie 3) są znacznie szersze — mają od 60 do 120 cm, a zapotrzebowanie mocy wynosi 60–90 KM. Aktywne noże mogą być półokrągłe lub kwadratowe, skręcane są przy użyciu nakrętek samoblokujących — co zapobiega odkręcaniu się noży w czasie pracy — spulchniają glebę do głębokości 10 cm (w wersji KS do 15 cm). Głębokość robocza może być regulowana za pomocą korbki na kołach maszyny, szerokość i rozstaw poszczególnych sekcji — przez ich rozsuwanie na ramie i regulację kołnierzy roboczych. Dodatkowym wyposażeniem maszyny mogą być zbiorniki na nawozy (pojemność 120–280 l), z dwoma lub czterema wyjściami (obsługują 2, 3 lub 4 sekcje). Nawóz rozsiewany jest pasowo przez opatentowane przez firmę Gaspardo pionowe dozowniki Minimax — zamontowane na ścianach zbiornika i zapewniające dobre pobieranie nawozu oraz równomierne rozprowadzenie go w pasie gleby.


Fot. 6. Pielnik aktywny Maschio K z sekcjami różnej szerokości i zbiornikami na nawozy