• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2006

OBIECUJĄCE ODMIANY RÓŻ SZKLARNIOWYCH (CZ. III)

W poprzedniej części artykułu Autor przedstawił ogólne tendencje dotyczące upodobań klientów odnośnie do kwiatów róż oraz scharakteryzował pierwszą grupę godnych uwagi jednopędowych odmian (o nazwach rozpoczynających się na litery A–O) przeznaczonych do uprawy pod osłonami. Poniżej kończy charakterystykę tej grupy odmian (podając w nawiasach ich hodowców) oraz opisuje wyróżniające się, jego zdaniem, kreacje gałązkowe — redakcja.
  Odmiany jednopędowe

'Pole Position' (Terra Nigra) — odmiana ta dostępna w Polsce od dwóch lat, przyjęła się na naszym rynku i jest na ogół chętnie kupowana (chociaż bywają krótkie okresy mniejszego nią zainteresowania). Kwiaty są ciemnoczerwone z jaśniejszym środkiem, brzegi płatków, których jest około 40, wywijają się do spodu (fot. 1). Po ścięciu kwiaty zachowują trwałość przez 12 dni. Pędy kwiatowe są długie, około 70–90-centymetrowe, z bardzo małą liczbą kolców, szypułka jest gładka, a liście małe i błyszczące. Plenność dobra — z 1 m2 powinno się zebrać około 170–200 kwiatów*.


Fot. 1. 'Pole Position'

'Prima Donna' (Lex) — cenna odmiana, która coraz bardziej liczy się na polskim rynku. Ma okazałe pąki oraz bardzo duże, atrakcyjne, jasnomorelowe kwiaty (fot. 2), charakteryzujące się dobrą trwałością. Pędy kwiatowe są bardzo długie (60–90 cm), z niewielką liczbą kolców, których jest jednak dużo na szypułce — są bardzo kłujące, drobne. Odmiana ta ma wyjątkowo duże, ale łamliwe liście.


Fot. 2. 'Prima Donna'

'Rosita Vendela' (Rosen Tantau) — ten mutant odmiany 'Vendela' jest na rynku od 3 lat. Kwiaty o dobrej trwałości po ścięciu (14–16 dni) mają delikatną, różowowrzosową barwę (fot. 3), niespotykaną u róż. Osadzone są na długich, około 70–90-centymetrowych pędach, na których znajduje się mało kolców (są jednakowej wielkości, nie występują na szypułce). Odmianę cechuje wysoka plenność — 200–250 kwiatów/m2.


Fot. 3. 'Rosita Vendela'

'Sansibar' (Rosen Tantau) — premiera 2005 roku wspaniale uświetniła jubileusz 100-lecia jej hodowcy (czyt. HO 3/2006). Ma piękny, długi pąk, kwiat złotopomarańczowy (fot. 4), którego barwa nie płowieje w miarę starzenia się — jest atrakcyjny w każdej fazie rozwoju. Trwałość kwiatów po ścięciu określa się na 14–16 dni. Jest to odmiana plenna (200–250 kwiatów/m2), o pędach kwiatowych średniej długości (50–60 cm), pokrytych średnią liczbą kolców, które są jednakowej wielkości, nie występują na szypułce.


Fot. 4. 'Sansibar'

'Sirocco' (Lex) — odmiana dobrze się sprzedająca na holenderskich giełdach. Do Polski trafiła jesienią 2005 roku i początkowo nie zdobyła uznania. Obecnie jest chętnie kupowana. Ma bardzo duży pąk i kwiat, dobrze wypełniony (składa się z ponad 40 płatków), pomarańczowy z różowym odcieniem (fot. 5). Wytwarza długie pędy — 60–90-cm — ze średnią liczbą dość dużych kolców jednolitej wielkości. Szypułka jest długa, sztywna i pokryta drobnymi kolcami. Kwiaty są trwałe po ścięciu. Plenność tej odmiany wynosi 180–200 kwiatów/m2.


Fot. 5. 'Sirocco'

'Sofie' (Interplant) — interesująca nowość 2005 r. Pąki oraz kwiaty są okazałe i pełne, białe z seledynowym odcieniem, zwłaszcza na zewnętrznych płatkach (fot. 6). Odmiana ta wyróżnia się bardzo dobrą trwałością kwiatów ciętych (około 12–14 dni). Pędy kwiatowe są długie (70–80 cm), obficie ulistnione, gęsto pokryte grubymi i silnymi kolcami, które są jednakowej wielkości. Kwiaty odmiany 'Sofie' pojawiły się w Polsce w sprzedaży w połowie lata ubiegłego roku, nie osiągając korzystnej ceny. Później, gdy okazało się, że jest to odmiana dobrze znosząca upały podczas uprawy, cena znacznie wzrosła. W letniej produkcji w Holandii podobno też wypadła dobrze. Sądzę, że w grupie róż białych 'Sofie' może stać się konkurencją dla wielu uznanych odmian. Nie mam jednak informacji, jakie są wyniki jej produkcji zimą. 'Sofie' jest odmianą plenną, z 1 m2 uprawy można otrzymać około 220–240 kwiatów.


Fot. 6. 'Sofie'

'Sonrisa' (de Ruiter) — jej złociste kwiaty osiągają średnicę około 9 cm (fot. 7), są dość dobrze wypełnione, mają około 30 płatków. Osadzone są na pędach długości mniej więcej 50–80 cm, średnio pokrytych kolcami. Trwałość kwiatów po ścięciu określa się na 12–14 dni. Jest to odmiana plenna — daje 220–240 kwiatów/m2.


Fot. 7. 'Sonrisa'

'Sweet Akito' (Rosen Tantau) — na rynku jest od 2004 roku, sprzedaż i zainteresowanie nią były w ubiegłym roku duże. Jest to mutant znanej i cenionej białej odmiany 'Akito', różniący się od niej jedynie kolorem kwiatów — są barwy różowolila o pastelowym odcieniu (fot. 8). Pędy kwiatowe osiągają długość 50–70 cm, trwałość kwiatów po ścięciu wynosi 10–12 dni. Jest to odmiana plenna, z 1 m2 uprawy można uzyskać 250–300 kwiatów.


Fot. 8. 'Sweet Akito'

'Talea' (Lex) — wielka kariera tej bardzo udanej odmiany rozpoczęła się w Polsce w 2004 r. Mimo wysokiej ceny, przez cały rok debiutu była chętnie kupowana. Nadal jest na nią duży popyt i osiąga ona bardzo dobrą cenę. Można powiedzieć, że na naszym rynku jest gwiazdą — wzbudza zachwyt i ogromne zainteresowanie. Ma bardzo duży, piękny pąk, rozwijający się w okazały, pełny kwiat (fot. 9). Jego barwa jest czysta, subtelna — kremoworóżowa. 'Talea' to odmiana plenna, uzyskuje się 180–200 kwiatów/m2. Pędy kwiatowe osiągają 50–80 cm długości i są średnio pokryte kolcami, szypułka jest natomiast gładka.


Fot. 9. 'Talea'

'Twin' (Kordes) — wywodzi się z odmiany 'Duett'. Ma pąk kwiatowy bardzo pełny i pięknie się rozwija w kwiat — efektownie wygląda np. w wiązankach ślubnych. Wyróżnia się subtelną, białokremową barwą płatków, przy czym zewnętrzne są seledynowozielone (fot. 10). Dodatkową ozdobą tej odmiany jest fryzowane obrzeżenie płatków. Pędy kwiatowe mają długość około 55 cm i są prawie bez kolców, natomiast na szypułce występują dość liczne drobne kolce. Plenność tej odmiany jest bardzo wysoka — jak u odmiany 'Duett'.


Fot. 10. 'Twin'

'Utopia' (Terra Nigra) — cechuje się okazałym pąkiem rozwijającym się w duży, pełny (ponad 40 płatków) i bardzo trwały (około 14 dni) kwiat. Ma ciekawą barwę — wewnątrz jest jaskrawoczerwony, a z zewnątrz złotożółty (fot. 11). Odmiana wytwarza długie pędy (60–90 cm), dość obficie pokryte grubymi kolcami jednakowej wielkości, szypułka jest natomiast bez kolców. Kwiaty odmiany 'Utopia' osiągały w 2005 roku najwyższą cenę (średnia roczna wynosiła 0,93 euro/szt.) na giełdach holenderskich ze wszystkich sprzedawanych tam odmian róż. Prawdopodobnie wysoka cena była główną przyczyną nie najlepszej sprzedaży tej odmiany w Polsce w czasie wprowadzania jej na nasz rynek w ubiegłym roku.


Fot. 11. 'Utopia'

Odmiany gałązkowe

Od mojego poprzedniego artykułu w "Haśle Ogrodniczym" poświęconego przeglądowi odmian róż (HO 3, 4/2004) upłynęło ponad 2 lata i nadal nie zauważam na naszym rynku większego zainteresowania grupą gałązkowych. Wciąż jednak uważam ją za godną uwagi. Spośród ciekawostek, które pojawiły się w ostatnim czasie, mnie najbardziej przypadły do gustu 3 odmiany.

'Alegria' (de Ruiter) — kwiaty są drobne, średnicy 5 cm, dobrze wypełnione, zbudowane z około 25 płatków (fot. 12). Mają czystą, żywą, pomarańczową barwę. Pędy kwiatowe osiągają długość 50–80 cm. Odmiana jest plenna, z 1 m2 można otrzymać rocznie około 150 kwiatów. Warto podkreślić, że 'Alegria' dobrze rośnie również w polu. Wykazuje dużą odporność na choroby.


Fot. 12. 'Alegria'

'Cartoon' (J. Spek) — jest to interesująca odmiana, która może być prowadzona na dwa sposoby: na jeden pęd (wówczas pędy mają długość 50–70 cm i plon z 1 m2 wynosi nawet 300–350 sztuk rocznie) lub gałązkowo (uzyskuje się wówczas 80–120 kwiatów/m2/rok). Według hodowcy, pierwszy sposób uprawy praktykowany jest na 30% nasadzeń, a drugi — na 70%. Kwiaty są jasnoróżowe, zewnętrzne płatki — zielone od spodu (fot. 13). Atrakcyjne są fryzowane brzegi płatków. Warta podkreślenia jest bardzo duża trwałość kwiatów ciętych wynosząca 14–20 dni.


Fot. 13. 'Cartoon'

'Mimi Eden' (Meilland) — kwiaty tej odmiany są drobne, lecz atrakcyjne — bardzo dobrze wypełnione, zbudowane z 45–50 płatków, jasnoróżowe, ze zdecydowanie ciemniejszym środkiem (fot. 14). Ich dodatkowym atutem jest znakomita trwałość (15–20 dni). Pędy długości 40–50 cm są gęsto pokryte kolcami jednakowej wielkości. Plenność odmiany 'Mimi Eden' określa się na 120–130 kwiatów/m2/rok.


Fot. 14. 'Mimi Eden'