• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2006

W DZIESIĘCIOLECIE "GRAND PRIX"

28 kwietnia Magdalena Lesińska właścicielka firmy HortiFlora z Pszczyny zaprosiła producentów róż szklarniowych na tradycyjne już (bo organizowane od 2003 roku) Dni Otwarte, których celem jest promocja odmian hodowli holenderskiego przedsiębiorstwa Terra Nigra. To spotkanie z klientami odbyło się, jak zwykle, w gospodarstwie Jerzego Konika i Wojciecha Worytkiewicza w Brzeziu pod Krakowem. Goście mogli oglądać bukiety ciętych kwiatów kilku nowych odmian, a także - niektóre z nich - w warunkach produkcyjnych.

Jak powiedział reprezentujący firmę Terra Nigra Hen Hendrikse, który przyjechał na Dni Otwarte z Holandii, nie jest łatwo dobrać odmiany specjalnie dla Polski. Kupowane są tu bowiem przede wszystkim kwiaty róż o pędach długości 40–70 cm, a więc krótszych niż preferowane przez handlowców holenderskich. Trudno też wyhodować równie udaną odmianę, jak 'Grand Prix' (fot. 1), która jest wizytówką firmy Terra Nigra i od 10 lat nie znika ze światowego rynku. Wręcz przeciwnie, pozostaje w ścisłej czołówce odmian róż najlepiej się sprzedających na giełdach Kraju Tulipanów (czyt. HO 6/2006), a co więcej — utrzymuje najwyższą cenę w rankingu tych najpopularniejszych. Jak tłumaczy H. Hendrikse, wysokie notowania 'Grand Prix' zawdzięcza temu, że z punktu widzenia kupca pozostaje "najlepszą czerwoną różą". Zarazem — nie jest łatwa w uprawie (np. konieczne doświetlanie zimą), dlatego nie każdy ogrodnik potrafi wyprodukować w tym przypadku kwiaty, które pozwolą uzyskać oczekiwaną cenę. W Holandii powierzchnia uprawy tej "jubileuszowej" odmiany wynosi 66 ha i — jak twierdzi H. Hendrikse — do 2008 roku ma wzrosnąć do około 75 ha. Jest też najczęściej sadzoną odmianą Terry Nigry na ukraińskich plantacjach róży, których łączną powierzchnię pod osłonami holenderski gość oceniał na 70 ha przewidując szybkie zwiększanie się tego areału (podobnie w Rosji). Zupełnie inne tendencje dotyczące produkcji róż szklarniowych rysują się w Europie Zachodniej i Środkowej, w tym w Polsce. Jak szacował H. Hendrikse, duże koszty energii powodują, że np. w Holandii powierzchnia uprawy tych roślin zmniejszyła się od początku 2005 roku o 50–100 ha.


Fot. 1. 'Grand Prix' — wciąż popularna

Spośród nowych odmian prezentowanych polskim ogrodnikom podczas Dni Otwartych w Brzeziu wyróżnił on m.in. następujące: 'Junior' o czerwono-srebrzystych płatkach (stosunkowo krótkie pędy, plenna), 'Gilmore Girl' (łososioworóżowa — kwiaty o dobrej trwałości po ścięciu, plenna), 'Wisdom' (mocny żółty kolor — fot. 2 — trwałe kwiaty w wazonie). Odmianami, które już — jeśli chodzi o pierwsze partie sprzedanych przez J. Konika i W. Worytkiewicza kwiatów — sprawdziły się na polskim rynku, okazały się 'Pitstop' i 'Arusha' (kwiaty intensywnie różowe, odmiana produktywna, o pędach z niewielką liczbą kolców). Najbardziej obiecujący z omawianych nowości wydaje się jednak 'Pitstop' o czerwonych kwiatach średniej wielkości, podobny do tolerancyjnej wobec warunków uprawy odmiany 'Red Champ', ale o jaśniejszej barwie płatków. Nadzieje wiązane z odmianą 'Pitstop', której katalogowa plenność wynosi 200–250 kwiatów/m2/rok, potwierdziła Magdalena Lesińska (fot. 3). Przyznała zarazem, że polscy klienci zamawiają z reguły niewielkie partie ukorzenionych sadzonek (taki materiał wyjściowy oferuje HortiFlora) kilku nowych odmian i sami oceniają te kreacje. Na razie w zamówieniach dominuje 'Grand Prix', a po niej plasuje się 'Utopia', druga przebojowa odmiana Terry Nigry.


Fot. 2. 'Wisdom' — nowość, którą wyróżniają żółte kwiaty o dobrej trwałości


Fot. 3. Magdalena Lesińska szczególnie poleca nową odmianę 'Pitstop'

Na plantacji w Brzeziu w nowych nasadzeniach znalazł się też 'Boeing' (fot. 4), który w tym gospodarstwie stał się najważniejszą biało kwitnącą odmianą róży. Zdecydowano się również powiększyć powierzchnię uprawy 'Arushy', której już plonujące, a także młode rośliny (posadzone do donic — fot. 5) można było oglądać w szklarni pokazowo-produkcyjnej.


Fot. 4. 'Boeing' — białe kwiaty z zielonkawym odcieniem na zewnętrznej stronie płatków


Fot. 5. W gospodarstwie w Brzeziu zdecydowano się powiększyć powierzchnię uprawy odmiany 'Arusha'