• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2006

NAGRODY GIEŁDY FLORAHOLLAND '06

Holenderska giełda kwiaciarska FloraHolland przyznała wiosną — już po raz szósty — nagrody dla nowych produktów (odmian roślin ozdobnych) wyróżniających się na rynku. Spośród nowości, które trafiły do obrotu aukcyjnego, jury wybierało laureatki w dwóch kategoriach, po trzy kreacje reprezentujące poszczególne grupy użytkowe. W tym roku, jak zapewniał menedżer FloraHolland ds. produktów Xander Berents, zwracano szczególną uwagę na wartość handlową nominowanych roślin, a mniej na ich oryginalność.

Najbardziej udana nowość na rynku

Wybierano ją spośród ponad 500 nowych produktów wprowadzonych na tę giełdę w 2005 roku, promowanych jako "FloraHolland Primeurs" (premiery giełdy FloraHolland). Kryterium oceny stanowiły, między innymi, spostrzeżenia ważnych kupców, także pracowników aukcji oraz ceny osiągane przez produkty.

Kwiaty cięte — róża 'F Red'. Tę wielkokwiatową odmianę, hodowli firmy Preesman, wyróżniają m.in. budowa pąka i rozmiary kwiatów, które są czerwone (fot. 1). Handlowcy podkreślają także wyrównaną, dobrą jakość kwiatów ciętych tej róży, utrzymującą się na poszczególnych etapach obrotu, jej trwałość i przydatność dla florystów.


Fot. 1. Róża 'F Red'

Rośliny doniczkoweSansevieria cylindrica 'Skyline' (fot. 2). Roślina doniczkowa, która jest "trendy" (czyt. też HO 4/2006), a ponadto nie sprawia klientom kłopotów uprawowych.
W udany sposób została wypromowana stając się przebojem w Holandii i stopniowo zdobywając światowe rynki.


Fot. 2. Sansevieria cylindrica 'Skyline'

Rośliny ogrodowe — ketmia (Hibiscus sp.) NEWbiscus 'Mavelous'. Zecydowanie wyróżniająca się nowość na rynku roślin ozdobnych. Uzyskuje się za nią wysokie ceny. Jest to gatunek bylinowy — mieszaniec pochodzący od H. moscheutos, mający olbrzymie różowe kwiaty o średnicy 20–30 cm (fot. 3). Hibiskus ten polecany jest nie tylko do ogrodów (sadzony w gruncie dorasta do wysokości 1 m), ale także na balkony i tarasy (w donicach osiąga mniejsze rozmiary).


Fot. 3. Hibiscus 'Mavelous'

Wśród nominowanych produktów znalazły się także, między innymi: Chukrasia tabularis 'Sleeping Beauty' (patrz HO 5/2006), cyklamen 'Halios Fantasia (patrz HO 4/2006), goryczka — Gentiana scabra 'Berg Blauw' (fot. 4) — klasyfikowana jako roślina balkonowo-rabatowa.


Fot. 4. Gentiana scabra 'Berg Blauw

Najbardziej obiecujący nowy produkt

Nominowano do tej kategorii nowe, przeważnie jeszcze nieznane szerszej publiczności odmiany, które odpowiadają współczesnej modzie i stanowią przełom w hodowli, wyraźnie odróżniając się od dotychczasowych kreacji. Jurorami byli w tym przypadku, między innymi, znawcy tendencji w dekoratorstwie wnętrz oraz potrzeb konsumentów. Brano pod uwagę np. możliwości wykorzystania danej odmiany na rynku i jej potencjał promocyjny.

Kwiaty cięte — gerbera, grupa Gerrondo (fot. 5). Wyhodowana w firmie Terra Nigra. Ma pełne kwiatostany o licznych kwiatach języczkowatych i mocnych szypułach, według jury, zdecydowanie wyróżniające się w bukiecie lub innej kompozycji roślinnej.


Fot. 5. Gerbery z grupy Gerrondo

Rośliny doniczkowe — ananas (Ananas sp.) 'Xanda'. Jest to roślina o atrakcyjnie zabarwionych liściach (fot. 6), która — zdaniem specjalistów — powinna znaleźć uznanie różnych docelowych grup klientów. Co więcej, czerwony kolor przebarwień współgra z bieżącymi trendami w dekoratorstwie wnętrz. Dodatkową zaletą ananasa 'Xanda' jest wytrzymałość na warunki uprawy pokojowej.


Fot. 6. Ananas 'Xanda'

Rośliny ogrodowe Clianthus puniceus 'Red Kakatoo' (fot. 7). Tę nowość wyróżniono z powodu oryginalnego, "tropikalnego" wyglądu, którego egzotyczny wizerunek oddaje drugi człon nazwy odmianowej, nawiązujący do kształtu karminowych kwiatów, które przypominają dziób papuzi. Roślina ta ma znosić do –7°C. Poleca się ją do uprawy w pojemnikach, do dekoracji tarasów i ogródków patiowych. Jest wrażliwa na warunki transportu, podczas którego łatwo uszkodzić kwiaty.


Fot. 7. Clianthus puniceus 'Red Kakatoo'

Wśród ciekawych nowości nominowanych w tej kategorii znalazły się ponadto, między innymi: cantedeskia 'Diva Maria' (patrz HO 3/2006), alokazja 'Aline' (fot. 8), gerbera — grupa Kameleon (miniaturowe rośliny — fot. 9), Rhipsalis cereuscula (roślina "artystyczna", o pędach dwojakiego rodzaju, tworzących dolne i górne piętro — fot. 10), sparmania afrykańska (Sparmannia africana) 'Mini' (fot. 11), Spathoglottis 'Jungle Orchid' — storczyk obficie kwitnący, który dorasta w doniczce do 20 cm wysokości (fot. 12), poinsecja 'Ice Punch' (patrz HO 4/2006), Microsorum 'Crocodyllus' (patrz HO 4/2006), Allamanda apocinacea 'Carmel Blush' (patrz HO 2/2006), driakiew (Scabiosa sp.) 'Ritz Blue' — kwitnąca bez jaryzacji bylina hodowli firmy Benary, obficie kwitnąca (fot. 13), o zwartym pokroju i sztywnych krótkich szypułach, osiągająca wysokość do 25 cm.


Fot. 8. Alokazja 'Aline'


Fot. 9. Gerbera z grupy Kameleon


Fot. 10. Rhipsalis cereuscula


Fot. 11. Sparmannia africana 'Mini'


Fot. 12. Spathoglottis 'Jungle Orchid'


Fot. 13. Scabiosa 'Ritz Blue'

Na podstawie materiałów giełdy FloraHolland