• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 09/2006

LETNIE POKAZY DLA OGRODNIKÓW, CZYLI FLOWER TRIALS 2006 (CZ. II)


W poprzednim odcinku (HO 8/2006) przedstawiłam najciekawsze nowości odmianowe czterech przedsiębiorstw (Danziger, Moerheim, Aartsen, Syngenta Seeds) prezentowane w czerwcu br. w Holandii na pokazach pod nazwą
Flower Trials. Te — organizowane przez znane firmy hodowlane oraz przez dostawców materiałów wyjściowych — Dni Otwarte służą przede wszystkim promocji odmian, które mają wejść na rynek w przyszłym roku. Dotyczą z założenia roślin balkonowo-rabatowych oraz doniczkowych, choć niektórzy hodowcy demonstrują przy okazji także kwiaty cięte. Poniżej — wybrane premiery kilku kolejnych z dwunastu firm, które odwiedziłam.

Fides. Pod względem estetyki, sposobu prezentacji oraz wysiłku, jaki włożono w jej przygotowanie, ta firma — z siedzibą w De Lier — wyróżniała się w gronie uczestników Flower Trials '06. Jak tłumaczył Harry Klopenburg dyrektor handlowy tego przedsiębiorstwa, chodziło o zwrócenie uwagi ogrodników i dystrybutorów roślin lub kwiatów na fakt, że o kupnie tych produktów decydują emocje, jakie uda się obudzić u klienta. Nie ograniczono się więc do zwyczajowego ustawienia roślin w szklarni pokazowej, lecz urządzono też część wystawową z artystycznymi aranżacjami. Dominowały chryzantemy — z którymi przede wszystkim kojarzy się Fides — przy czym szczególnej promocji doczekała się nowa pełnokwiatowa odmiana gałązkowa 'Arctic Queen' o białych, dekoracyjnych koszyczkach, których średnica dochodzi do 90 mm (fot. 1).
Do jej zalet należy również bardzo dobra trwałość kwiatów ciętych. Jak podawał Focco Prins menedżer z tej firmy, wiąże ona z tą nowością duże nadzieje, gdyż udział tego typu odmian w rynku chryzantem (obecnie króluje w tym segmencie grupa Euro) jest bardzo duży.


Fot. 1. Chryzantema gałązkowa 'Arctic Queen'

W grupie roślin doniczkowych — oprócz chryzantem (hodowli Yodera, którego odmiany Fides promuje i dystrybuuje w Europie, fot. 2) — rzucało się w oczy przede wszystkim kalanchoe. W specyficznej grupie Calandiva® o pełnych kwiatach i zwartym pokroju roślin wskazywano nową, intensywnie czerwoną odmianę 'Hot Red'. Z kolei wśród tradycyjnych kreacji wyróżniała się m.in. 'Opala' (o średnich rozmiarach roślin, reklamowana jako "najlepsze ze wszystkich różowe kalanchoe") oraz 'Mayon' o oryginalnych dwubarwnych kwiatach (fot. 3).


Fot. 2. Tampico Yellow — odmiana doniczkowa


Fot. 3. Kalanchoe 'Mayon'

Wśród roślin balkonowo-rabatowych znane były dotychczas w ofercie tego hodowcy rozmnażane wegetatywnie: niecierpki nowogwinejskie z grupy Tamarinda (jak powiedział F. Prins, od trzech lat Fides pracuje nad uzyskiwaniem kreacji o dużych kwiatach i zwartym pokroju roślin — fot. 4), dalie z grupy Dahlinova, petunie z grupy Fortunia o kaskadowym pokroju (nowościami, które miały premierę pod koniec 2005 r., są dwubarwne odmiany z białą obwódką, tzw. Picotee — fot. 5). Hodowca ten włączył ostatnio do swojej oferty osteospermum — grupę Margarita (fot. 6) — oraz pelargonie. Te ostatnie reprezentowane są przede wszystkim przez odmiany Pelargoniom x hortorum (syn. P. zonale), wśród których wyróżnia się grupa SummerIdols (fot. 7).


Fot. 4. 'Amethyst' — odmiana niecierpka nowogwinejskiego z grupy Tamarinda


Fot. 5. Petunia 'Burgundy Picotee' z grupy Fortunia


Fot. 6. Odmiana 'Yellow' z grupy Margarita osteospermum


Fot. 7. 'Lilac with Eye' — z grupy Summer Idols pelargonii rabatowej

Beekenkamp Plants. Najważniejsze miejsce na zorganizowanych w miejscowości Maasdijk pokazach tej firmy — producenta rozsad (także warzyw) i ukorzenionych sadzonek — zajął rozwar (Platycodon sp.), odmiany z grupy Astra (fot. 8) obecnie będącej własnością Sakaty. Różne formy "podania" tych bylin uprawianych w doniczkach i pochodzących z kilku holenderskich gospodarstw ogrodniczych miały na celu popularyzację rozwaru jako rośliny uniwersalnej, która nadaje się do dekoracji wnętrz i pasuje do współczesnych mód. Podczas Flower Trials '06 wybrano najciekawszą z zaproponowanych koncepcji sprzedaży, wręczono nagrody i nadano temu wydarzeniu medialny rozgłos.


Fot. 8. Platycodon sp. — odmiany z grupy Astra

Na prezentacji wyróżniały się również inne kwitnące rośliny w doniczkach. Taki zresztą cel przyświecał organizatorom tegorocznych letnich pokazów w firmie Beekenkamp, jak informował jej dyrektor Theo Rutten. Demonstrowano, na przykład: syningie z grupy Avanti o okazałych kwiatach, rozmnażane z nasion gerbery z grup Fortune i Crazy Colour (na której reprodukcję Beekenkamp ma w Holandii wyłączność), cyklameny z — podzielonej na "podgrupy" mini, medium i XL (fot. 9) — heterozyjnej grupy Super Serie hodowli firmy Schoneveld.


Fot. 9. Przedstawicielka "podgrupy" XL grupy Super Serie cyklamenu

Oprócz typowych roślin doniczkowych, uwagę zwracały gatunki kojarzone głównie z uprawą balkonowo-rabatową. Do takich należą bylinowe dzwonki (Campanula sp.) — w grupie Starina wzrok przykuwały np. odmiany 'Blue Star' i 'Basket Bell' o niebieskich kwiatach (fot. 10), a także lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) 'Thumbelina' o bardzo zwartym pokroju i niebieskich kwiatostanach (fot. 11), hodowli nowozelandzkiej. Theo Rutten zapewniał, że jest to najwcześniejsza odmiana tego gatunku spośród dostępnych na rynku. Podkreślał też, że firma, którą on reprezentuje, jest znana z produkcji bylin w dużych "korkach" — wielodoniczkach z 40 komórkami — i tłumaczył, iż dzięki takiemu materiałowi wyjściowemu szybciej uzyskuje się kwitnące rośliny w pojemnikach. Dyrektor dodał, że choć byliny są dość trudne w uprawie i mogą sprawiać ogrodnikom problemy, mają duży potencjał marketingowy, toteż — jego zdaniem —bardziej sensowne jest wprowadzanie na rynek nowych gatunków i odmian z tej grupy niż setnego koloru bratka.


Fot. 10. Campanula 'Basket Bell'


Fot. 11. Lavandula angustifolia 'Thumbelina'

Ciekawostką były odmiany ajanii (Ajania sp.) — krewnej chryzantemy. Były to z doniczkowych 'Silver and Gold', o kwiatostanach nierozwijających się (pąki pozostają zamknięte, a przez to dłużej stanowią ozdobę rośliny), z biało obrzeżonymi liśćmi, oraz 'Vanilla Sky' o żółto-białych koszyczkach (fot. 12). Dostępna jest także odmiana polecana do uprawy na kwiaty cięte o dobrej trwałości — 'Mont Joli'.


Fot. 12. Ajania 'Vanilla Sky

T. Rutten zwrócił też uwagę na bogaty asortyment dalii, reprezentowanych w katalogu Beekenkampa przez 6 grup odmian, wśród których znajdują się rozmnażane wegetatywnie Dahlietta i Gallery. Tę pierwszą uzupełniono niedawno o "podgrupę" Dahlietta-Surprise o fantazyjnie zabarwionych kwiatostanach (fot. 13).


Fot. 13. Dalia 'Kelly' z grupy Dahlietta Surprise

Combifleur Seeds & Plants. Przedsiębiorstwo to oferuje materiały wyjściowe odmian innych hodowców, ale również posiada własne kreacje. Wśród tych ostatnich wyróżniają się słoneczniki (fot. 14) — do uprawy zarówno na kwiaty cięte, jak i w doniczkach. Jak zapewniał podczas czerwcowych pokazów w s-Gravenzande Alex Duindam menedżer z tej firmy, jej hodowli odmiana 'Choco Sun' — o żółtych kwiatach języczkowatych i ciemnobrązowych rurkowatych — jest najczęściej uprawiana przez holenderskich producentów słoneczników doniczkowych. Nowością prezentowaną podczas letnich pokazów była bezpyłkowa heterozyjna kreacja 'Sunsation', fotoperiodycznie obojętna, o lepszej trwałości roślin niż 'Choco Sun'. Alex Duindam podkreślał, że popularnością cieszą się też, wyhodowane w firmie Combifleur, odmiany eustomy (Lisianthus sp.) z pełnokwiatowej grupy Cesna, przeznaczone do uprawy na kwiaty cięte.


Fot. 14. Słonecznik 'Sunsation'

W części prezentacji obejmującej odmiany pochodzące z innych firm szczególną uwagę zwracała grupa Limbo petunii ogrodowej, rozmnażana z nasion, o zwartym pokroju roślin, a zarazem bardzo dużych kwiatach (fot. 15) oraz grupa Diana goździka chińskiego, o dużych pojedynczych kwiatach (fot. 16). Obie te grupy są hodowli przedsiębiorstwa Hem Genetics. Z oferty firmy Floranova wzrok przykuwały odmiany fiołka, tzw. minibratki, o bardzo oryginalnych dwubarwnych kwiatach (fot. 17). Demonstrowano też begonie z nowej, rozmnażanej wegetatywnie grupy Jolly (fot. 18) hodowli Benarego (czyt. HO 5/2006). 


Fot. 15. Przedstawicielka grupy Limbo petunii ogrodowej


Fot. 16. Jedna z odmian z grupy Diana goździka chińskiego


Fot. 17. Viola 'Velour Blue Bronze'


Fot. 18. Przedstawicielka grupy Jolly begonii