• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2006

KOLEKCJA Z PAPRYKĄ W ROLI GŁÓWNEJ

20 sierpnia w Zofipolu w gminie Igołomia Dzień Otwarty zorganizowała firma Seminis Vegetable Seeds. Współorganizatorami tej imprezy były: Bayer CropScience, który dostarczył środków ochrony roślin, a także Kemira GrowHow Sp. z o.o., Scotts Poland i Tradecorp — odpowiedzialne za nawożenie plantacji. Na kolekcji przygotowanej na polu Tadeusza Kwiatka — dystrybutora SVS na południu Polski i właściciela przedsiębiorstwa Polger — można było zobaczyć znane już producentom z tego rejonu i nowe odmiany 14 gatunków warzyw.

Na tym polu widoczne były niestety również skutki ekstremalnie wysokiej temperatury, jaka panowała przez większą część tego lata oraz suszy (nawadniano jedynie paprykę w tunelach). Jak powiedział Jan Skocz przedstawiciel firmy SVS w tym rejonie: Susza zaczęła się już w czerwcu, w ostatnich jego dniach spadł deszcz, który uratował rośliny. Potem w lipcu mieliśmy znowu 4 tygodnie suszy i opady przyszły w ostatniej chwili — ponieważ wszystkie poletka były już bliskie likwidacji. Gdyby susza potrwała jeszcze tydzień, dwa, niczego nie udałoby się już uratować.

W takich warunkach efektownie prezentowały się tylko gatunki ciepłolubne — imponująca zarówno pod względem liczby odmian (37), jak i zróżnicowania kształtu i kolorów owoców (fot. 1–3) była kolekcja papryki uprawianej w tunelach i na polu. W ocenie J. Skocza, w tym roku w polu dobrze plonowały, m.in. przemysłowe odmiany, takie jak King Artur F1 czy nowsza Wagner F1 — mimo że jej rośliny są stosunkowo niewielkie — zawiązywały liczne, duże, wydłużone owoce. W czasie słonecznego i upalnego lata szczególnie dobrze sprawdzają się w uprawie polowej odmiany o jasnych owocach — przebarwiających się np.
z barwy kremowej czy jasnożółtej do czerwonej (Belladonna F1, Flexum F1) albo do żółtej, ponieważ nie są one podatne na oparzenia słoneczne, jakie przy intensywnym nasłonecznieniu zdarzają się u odmian o owocach ciemnozielonych, przebarwiających się na ciemnoczerwono. Jako jedną ze smaczniejszych odmian wskazywano natomiast paprykę tzw. pomidorową (BX 73844 F1), o owocach kształtu zbliżonego do kulistego. Ciekawą amatorską odmianą ostrej papryki jest Galaxy F1, której niewielkie rośliny o drobnych liściach obwieszone były wydłużonymi, wąskimi ciemnozielonymi owocami.

Dosyć dobrze warunki panujące tego lata wytrzymały także pomidory polowe — odmiany do uprawy przy palikach oraz karłowe. Obok znanych i sprawdzonych odmian, takich jak np. Perfectpeel F1, zwracano uwagę m.in. na Wadistar F1 — pomidor dający wczesny i wysoki plon smacznych owoców, polecanych dla przetwórstwa lub na zaopatrzenie rynku świeżych warzyw. Podobne przeznaczenie może mieć Debut F1 — o mięsistych, okazałych owocach — czy Harabas F1. Pod numerem RS 934202 F1 występowała odmiana o sztywnych wzniesionych łodygach, dzięki czemu jej owoce nie leżą na ziemi i są lepszej jakości niż u pomidorów o pędach wiotkich, a rośliny można sadzić w większym zagęszczeniu. W przypadku typowo przetwórczej odmiany o nazwie 6 Punt 07 F1 — zwracano uwagę przede wszystkim na bardzo dużą zawartość ekstraktu w owocach.

Wysoka temperatura sprzyjała także wzrostowi i rozwojowi warzyw dyniowatych, m.in. kawona (pokazano odmianę Yellow Doll o żółtym miąższu). W grupie nowych odmian ogórków polowych znalazły się, między innymi, Pavlina F1 i Stalion F1 — o owocach z jaśniejszymi smugami, oraz Vistula F1 — o najjaśniejszej barwie owoców w tej grupie. Kolejna nowość, Nadeshda F1, wyróżniała się bardzo dobrym zawiązywaniem owoców.

W trudnych warunkach pogodowych udała się uprawa kukurydzy cukrowej. Oprócz znanych już podstawowych propozycji z tej firmy, takich jak Candle F1 czy Trophy F1, interesująca wydaje się także testowana pod numerem EX 08413049 F1, której kolby są bardzo dobrze osłonięte przez pochwy liściowe (fot. 4), co zabezpiecza je przed atakiem szkodników — m.in. ptaków, dla których ziarniaki kukurydzy są bardzo atrakcyjnym pokarmem, i które, jak powiedział Jan Skocz, wyrządzają ostatnio duże szkody w uprawach kukurydzy supersłodkiej.

Na poletkach w Zofipolu pokazano także 15 odmian porów, w tym 9 heterozyjnych — wyróżniała się wśród nich odmiana Volta F1 — szybko rosnąca, o długiej części wybielonej i smukłym pokroju (fot. 5).

W grupie 17 odmian cebuli jako obiecujące nowości wskazywano m.in. odmiany Golden Spike F1, Vares F1 i Exacta F1 łączące cechy tzw. amerykańskich i typu rijnsburger. Mają one krótki okres wegetacji (około 90 dni) i tworzą duże cebule (fot. 6), nadające się do przechowywania. Narvito F1 i Barito F1 to ciekawie się zapowiadające cebule typu rijnsburger, do długiego przechowywania. Z kolei pod numerem XP 07777106 F1 pokazano pierwszą białą cebulę nadającą się do przechowywania (starsze odmiany o tym kolorze łuski źle się przechowywały).

Gorzej brak opadów zniosły warzywa korzeniowe. W tej grupie uwagę zwracano uwagę, między innymi, na burak Etna F1 o kulistym korzeniu spichrzowym, gładkiej skórce i małej nasadzie liści. Spośród marchwi, jako obiecującą nowość, wskazywano odmianę Invicta F1 — wczesną, szybko rosnącą, polecaną do zbioru na pęczki (ma silną nać) lub jako wczesną marchew obcinaną.

Spośród warzyw kapustnych w warunkach polowych zobaczyć można było tylko młode rośliny kapusty pekińskiej uprawianej na zbiór jesienny oraz brokuły, które jednak nie najlepiej zniosły suszę. Według Jana Skocza, z odmian tego gatunku trudne warunki najlepiej zniósł Steelman F1 — jego rośliny miały największą siłę wzrostu i najbujniejsze ulistnienie (pod tym względem przypominał odmianę Ironman F1), a róże miały drobne pąki, nieco drobniejsze niż u Lorda F1.