• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2006

NOWA GRUPA CHRYZANTEM DO UPRAWY DONICZKOWEJ W TUNELACH

W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła w Polsce popularność chryzantem doniczkowych. Największym zainteresowaniem cieszą się odmiany o kwiatostanach drobnych i średniej wielkości. Są one dostępne w handlu od wiosny do późnej jesieni, większość należy do grupy Time. Odmiany o drobnych kwiatostanach z nowej grupy Yahou oferowane są natomiast głównie jesienią, w formie dużych roślin o kulistym pokroju (fot. 1). Polecane są bowiem przez hodowcę (francuską firmę Bernard) do uprawy na kwitnienie w 44. tygodniu roku. Okazuje się jednak, że można je uprawiać w nieogrzewanych tunelach foliowych od początku kwietnia do końca października i uzyskiwać trzy plony kwitnących roślin, tak jak u odmian z grupy Time, ale przy mniejszych nakładach finansowych.


Fot. 1. Przedstawicielka grupy Yahou ('Y. Mauve') w typowej formie "kuli"

W Katedrze Roślin Ozdobnych AR w Poznaniu przeprowadzono doświadczenie, w którym późnojesienne odmiany drobnokwiatowe chryzantem z grupy Yahou uprawiano od kwietnia do października. W przypadku tej grupy odmian nie ma konieczności stosowania retardantów w celu poprawienia pokroju roślin, co jest jej ważną zaletą. Aby jednak uzyskać rośliny dobrze rozkrzewione i obficie kwitnące (fot. 2), należy uprawiać je przez jakiś czas w warunkach dnia długiego. Celem doświadczenia było przede wszystkim ustalenie liczby długich dni koniecznych do uzyskania roślin dobrej jakości.


Fot. 2. Doświadczenia Katedry Roślin Ozdobnych AR w Poznaniu


Fot. 3. 'Yahou'

Do badań wykorzystano 5 odmian: 'Yahou' (fot. 3), 'Yahou Abricot' (fot. 4), 'Yahou Coco' (fot. 5), 'Yahou Golden' (fot. 6), 'Yahou Lilas' (fot. 7).


Fot. 4. 'Yahou Abricot'


Fot. 5. 'Yahou Coco'


Fot. 6. 'Yahou Golden'


Fot. 7. 'Yahou Lilas'

Rośliny uprawiano w cyklach trwających nie dłużej niż 9 tygodni. Ukorzenione sadzonki sadzono po 3 sztuki do doniczek o średnicy 17 cm i umieszczano na podwyższonych zagonach w tunelu foliowym. Jako podłoża użyto gotowego substratu torfowego Klasmann TS 1 o odczynie pH 6,0. Faza wzrostu wegetatywnego w warunkach dnia długiego trwała tydzień albo 2 tygodnie. Dwa dni po posadzeniu do doniczek uszczykiwano rośliny nad 5. liściem (licząc od nasady pędu). Chryzantemy podlewano za pomocą linii kroplujących 2 razy na dobę. Po 2 tygodniach po posadzeniu rozpoczęto fertygację, używając nawozu Superba brązowa w stężeniu 0,1%. Do zaciemniania roślin w fazie rozwoju generatywnego (w godzinach 1800–800) wykorzystywano dwuwarstwowy materiał Obscura AB/V.

Wstępne obserwacje pozwoliły ustalić, że jednotygodniowy okres wzrostu wegetatywnego w warunkach dnia długiego jest wystarczający dla otrzymania roślin bardzo dobrej jakości, gotowych do sprzedaży w stadium wybarwionych, choć nie w pełni rozwiniętych, kwiatostanów. Po dwutygodniowym okresie uprawy w warunkach dnia długiego otrzymano rośliny nieznacznie większe oraz o liczniejszych koszyczkach kwiatowych. W tym przypadku uprawa przedłużała się jednak o mniej więcej 7 dni (fot. 8).


Fot. 8. Chryzantemy 'Yahou Coco' uprawiane z jedno- (z lewej) i dwutygodniowym
(z prawej) okresem długiego dnia

Jednotygodniowa uprawa w warunkach dnia długiego chryzantem z grupy Yahou w nieogrzewanym tunelu foliowym pozwala uzyskać kwitnące rośliny w trzech terminach (około połowy czerwca, połowy sierpnia i pod koniec października). Obniżenie kosztów produkcji związane z mniejszą liczbą roślin w doniczce 17-cm (3 w porównaniu z pięcioma w przypadku odmian z grupy Time) oraz brakiem konieczności stosowania retardantów wzrostu to atuty grupy Yahou sprawiające, że może ona być dobrym uzupełnieniem asortymentu doniczkowych odmian chryzantem.