• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2006

CHRYZANTEMOWY SHOW

Już po raz czwarty Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze "Złocień" zorganizowało (tym razem 7 i 8 października) w Krzypnicy (woj. zachodniopomorskie) Dni Otwarte. O coraz mocniejszej pozycji tej firmy w gronie producentów sadzonek chryzantem świadczy duża liczba osób (około 250), które odwiedziły tegoroczną imprezę. Wiele z nich przybyło w okolice Szczecina nawet z bardzo odległych miejsc w Polsce.

Organizatorzy dołożyli starań, aby atrakcyjnie "podać" chryzantemy. Jak mówili właściciele firmy "Złocień" Maria Andruszkiewicz i jej córka z mężem Katarzyna i Piotr Tyszkiewiczowie, napawa optymizmem fakt, że chryzantemy powoli przestają się kojarzyć z kwiatami cmentarnymi i sezon ich sprzedaży wychodzi poza tradycyjny okres Święta Zmarłych. Zgodnie z tym trendem, pokazali podczas Dni Otwartych różnorodne kompozycje z chryzantem, zarówno z kwiatów ciętych, jak i doniczkowych. Aranżacje te były dowodem na wszechstronność tych roślin jako ozdoby. Znalazły się wśród nich np. atrakcyjne propozycje dekorowania chryzantemami doniczkowymi balkonów czy tarasów.

Producenci chryzantem doniczkowych najczęściej zamawiają w firmie "Złocień" sadzonki odmian drobnokwiatowych, zwłaszcza te z grupy tzw. jesiennych, wśród których przebojami pozostają grupa Elda, odmian 'Albanor White', 'Galatino', 'Matina', a także późnojesienne 'Ostra' i 'Ovaro'. Maria Andruszkiewicz szczególnie polecała odmiany z belgijskiego przedsiębiorstwa Gediflora, charakteryzujące się dużą rozpiętością terminu kwitnienia (od 34. do 44. tygodnia roku), a także regularnym pokrojem uzyskiwanym bez uszczykiwania pędów. Z nowości zwracano uwagę na odmiany 'Albanor Yellow', która w porównaniu z wyjściową kreacją 'Albanor White', ma wyższe wymagania pokarmowe, 'Piquet Cerise' o morelowopomarańczowych koszyczkach z żółtym środkiem (fot. 1) oraz 'Navary Red' o bordowych kwiatach języczkowatych i żółtych rurkowatych. Do produkcji tzw. letniej poleca się m.in. żółtą 'Quazzu Gold' i ciemnoróżową 'Tivisa Lilac'.


Fot. 1. 'Piquet Cerise' z grupy chryzantem drobnokwiatowych

Nie zabrakło nowych odmian o kwiatostanach średniej wielkości. Obecni na Dniach Otwartych goście zwracali uwagę zwłaszcza na 'Hollywood', kreację o łyżeczkowatych, żółtych kwiatach języczkowatych i zielonych rurkowatych (fot. 2). Wyróżniały się także 'Capitola', której pełne, różowe kwiatostany są zebrane po kilka na jednym pędzie, oraz ciemnoczerwona 'Cherry Hill Red'. Według właścicieli, którzy przetestowali nowe odmiany w tym sezonie w swoim gospodarstwie, obiecująca jest 'San Jose' o żółto-czerwonych, dobrze wypełnionych koszyczkach (fot. 3). Z tegorocznych obserwacji wynika, że nie sprawia ona problemów w produkcji, dobrze się krzewi. Reakcja fotoperiodyczna tej odmiany wynosi 7 tygodni.


Fot. 2. Szczególną uwagę gości Dni Otwartych zwracała odmiana 'Hollywood',
o kwiatostanach średniej wielkości


Fot. 3. 'San Jose' — obiecująca odmiana o koszyczkach średniej wielkości

Największy popyt na chryzantemy wielkokwiatowe wciąż przypada w Polsce około 1 listopada i, z tego względu, wydłużenie terminu ich sprzedaży jest trudne. Zmieniają się jednak upodobania klientów w stosunku do form kwiatostanów, popularniejsze stają się np. te o igiełkowatych kwiatach języczkowatych. W tej grupie polecano szczególnie żółtą odmianę 'Nankin', białą z różowym środkiem 'Chusan Blanc' oraz różowo-białą 'Chusan'. Interesująco zapowiadają się również dwubarwne, złoto-czerwone kreacje "igiełkowe" — 'Samourai' oraz 'Schang' (fot. 4).


Fot. 4. W grupie chryzantem wielkokwiatowych wyróżniała się odmiana 'Schang'

Z odmian przeznaczonych do uprawy gałązkowej na kwiaty cięte zaprezentowano oryginalną 'Energy' — seledynowe kwiaty języczkowate w pierwszym okółku są ułożone poziomo i dwukrotnie dłuższe od pozostałych, które są intensywnie zielone i ustawione pionowo (tworzą "jeżyk" — fot. 5). Jak mówiła Katarzyna Tyszkiewicz, cięte kwiaty chryzantem o biało-zielonych koszyczkach są chętnie kupowane, stanowią bowiem cenny materiał bukieciarski wykorzystywany m.in. w wiązankach ślubnych. Wśród kreacji gałązkowych zwracano również uwagę na 'Safari' o dużych, pomarańczowobrązowych koszyczkach oraz na intensywnie zabarwione 'Bravo' (różowa) i 'Bravo Red' (bordowa).


Fot. 5. 'Energy'

Wiele z prezentowanych odmian przeznaczonych do produkcji gałązkowej może być uprawiane na jeden pęd. Wśród nich wyróżniały się 'Tara' o białych kwiatostanach z zielonym środkiem, dobrze wypełnionych, oraz żółta 'Kournikova'. Wzrok przykuwały także 'Fuego' o "pajęczych", złoto-czerwonych kwiatostanach oraz biało-seledynowa 'Oxana' z igiełkowatymi kwiatami języczkowatymi, obydwie przeznaczone do uprawy na jeden pęd.

Maria Andruszkiewicz wśród odmian najchętniej kupowanych przez odbiorców sadzonek chryzantem do uprawy na kwiaty cięte wymieniała m.in. przedstawicielki grupy Anastasia, a także odmiany 'Kazan', 'Revert' przeznaczone do produkcji na jeden pęd oraz gałązkowe 'Green Ed', 'Shakira' oraz 'Supernova'. Zdaniem właścicielki, coraz popularniejsze w tej grupie stają się odmiany o pomponowych koszyczkach, wśród których wyróżniają się wielobarwne kreacje z grupy Lollipop.