• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2006

SUKCES W WYDANIU WŁOSKIM (CZ. II)

W poprzedniej części opisałam jedną ze znanych włoskich firm hodowlanych, Albani e Ruggieri — zajmującą się tworzeniem nowych odmian gerbery, goździka, pelargonii, niecierpka nowogwinejskiego i jaskra. Tym razem przedstawiam, również dobrze prosperujące, przedsiębiorstwo z Italii, którego domeną jest produkcja roślin doniczkowych i tarasowych.

Rośliny patiowe i produkty niszowe

Altiflor to należąca do rodziny Altierich firma, która powstała w latach 20. ubiegłego wieku w rejonie Udine (północno-wschodnia część Włoch). Na początku lat 90. właściciele postanowili przenieść ją do centralnej części kraju — w miejsce o bardziej korzystnym dla produkcjiroślin ozdobnych klimacie, który w Udine, jak mówią, niewiele różni się od holenderskiego. W nowej siedzibie w Borgo San Donato na południe od Rzymu, gdzie dużo jest w roku słonecznych dni, a więc warunki sprzyjają wzrostowi i rozwojowi roślin, początkowo uprawiano głównie saintpaulie (3 mln szt. rocznie), ale w 1996 roku zmieniono specjalizację. Od tego czasu Altiflor kojarzy się nie tylko z typowymi gatunkami doniczkowymi, ale przede wszystkim z patiowymi roślinami śródziemnomorskimi, jak np. Lantana camara, Alyogyne sp., Clerodendrum ugandense, Euryops sp., Solanum jasminoides, w większości eksportowanymi — do Niemiec, Holandii, Belgii, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii.

Na szczególną uwagę zasługują m.in. Alyogyne huegelii 'Santa Cruz' o bardzo dużych kwiatach (fot. 1), pełnokwiatowy euriops (fot. 2), a zwłaszcza pienne formy lantany. Cykl produkcji tych ostatnich — sprzedawane są okazy w różnych rozmiarach — trwa około roku i obejmuje dwa sezony (fot. 3–6).


Fot. 1. Alyogyne huegelii 'Santa Cruz'


Fot. 2. Euryops pectinatus — pełnokwiatowy


Fot. 3. Ukorzenione sadzonki lantany


Fot. 4. sadzone są do doniczek (rośliny prowadzi się przy palikach bambusowych)


Fot. 5. i nadaje im formę pienną


Fot. 6. Największe okazy lantan oferowanych przez firmę Altiflor

Oprócz tego, uprawia się cyklameny (500 tys. szt.) — firma ta jest największym ich producentem we Włoszech — oraz storczyki falenopsis w doniczkach. Ponadto przedsiębiorstwo to oferuje ukorzenione lub nieukorzenione sadzonki, m.in. dalii, gardenii (fot. 7), ketmii (Hibiscus sp.), hortensji (sprzedaje także gotowe do pędzenia rośliny).


Fot. 7. Ukorzenianie sadzonek gardenii na stołach podgrzewanych w nietypowy sposób
(rury z ciepłą wodą biegną kanalikami pod powierzchnią stołu)

Ostatnio, dodatkowo, wprowadza się uprawy niszowe, które trudno znaleźć w innych włoskich gospodarstwach kwiaciarskich. Do takich należy bugenwilla 'Vera Deep Purple'. Ta karłowa odmiana, wyhodowana w holenderskiej firmie RijnPlant, pozwala w niedługim czasie wyprodukować wizualnie atrakcyjne rośliny w doniczkach (fot. 8). Ciekawostką są również anigozantosy (Anigozanthos sp.) z grupy Kinga™ (fot. 9) będącej własnością firmy Selecta Klemm (czyt. też HO 12/2005) — na tę produkcję we Włoszech Altiflor ma wyłączność. Nowością jest też krzew liściasty — ale uprawiany pod osłonami i oferowany jako kwitnąca roślina patiowa — wajgela 'Alexandra' o bordowych liściach, którą produkuje się w ciągu niecałych dwóch sezonów, silnie przycinając, z przeznaczeniem do sprzedaży na przełomie maja i czerwca.


Fot. 8. Nowy, niszowy produkt — bugenwilla 'Vera Deep Purple'


Fot. 9. Ostatnio do uprawy wprowadzono anigozantos (tzw. łapę kangura) z grupy Kinga™

Na duą skalę

Jak podaje Luca Altieri (fot. 10), jeden ze współwłaścicieli i menedżerów tego przedsiębiorstwa, które prowadzi wspólnie z ojcem i bratem, rocznie uzyskuje ono obroty 5,5 mln euro. Zatrudnia 120 pracowników.


Fot. 10. Luca Altieri, jeden z właścicieli firmy Altiflor

W sumie produkcja odbywa się na powierzchni 60 ha, z czego ponad 15 ha zajmują osłony. Są to różne obiekty, przeważnie tunele zblokowane, z których te najnowsze mają 5 m wysokości. W sąsiedztwie tuneli znajdują się zagony polowe, przypominające nasze szkółkarskie kontenerownie (wyłożone agrotkaniną), na które w sposób zmechanizowany (fot. 11) transportuje się rośliny wiosną — gdy tylko pozwoli na to pogoda (w pracach na zewnątrz pomocna jest ruchoma osłona, która pozwala ochronić załogę i rośliny przed deszczem — fot. 12). Z kolei jesienią — zwykle na przełomie września i października — rośliny, których cykl produkcji wymaga uprawy podczas zimy, przenoszone są pod osłony. Obiekty, w których pozostają gatunki balkonowo-tarasowe, ogrzewa się wówczas do temperatury 5°C (mimo to, ostatnia zima, która nawet Włochom dała się we znaki, spowodowała, że wydatki Altifloru na ogrzewanie olejem opałowym wyniosły w styczniu 2006 r. około 200 000 euro, podczas gdy rok wcześniej — przy wyższej temperaturze na zewnątrz i niższych cenach paliwa — były dwukrotnie mniejsze). Latem obiekty, w których uprawia się storczyki (fot. 13), wymagają z kolei chłodzenia. Są zatem wyposażone w "ścianę" wodną (po przeciwnej stronie w ścianie szklarni wmontowano wentylatory, wysysające chłodne powietrze z wnętrza i powodujące jego przepływ w pomieszczeniu), a także w rękaw, którym dodatkowo wtłacza się zimne powietrze tak, aby temperatura wokół roślin wynosiła 15–16°C. Takie nakłady na produkcję się opłacają — jak podkreśla L. Altieri, wrzesień jest bardzo dobrym okresem sprzedaży storczyków doniczkowych we Włoszech. Podaje, że średnia cena hurtowa, jaką Altiflor uzyskuje za te rośliny, wynosi 8 euro/doniczkę, przy czym za okazy z jednym pędem kwiatostanowym — 7,5 euro, a za dwupędowe — 8,5 euro. W uprawie są odmiany Phalaenopsis sp. hodowli niemieckiej (z firmy Lensing), holenderskiej (Anthura) i włoskiej (Floricultura).


Fot. 11. Taśmociągi usprawniają transport wewnętrzny w gospodarstwie


Fot. 12. Ruchoma osłona ułatwia prace przeładunkowe na zewnątrz tuneli


Fot. 13. Obiekt, w którym uprawia się storczyki doniczkowe, wyposażony jest m.in.
w stoły z ażurowym dnem i w ścianę wodną (na prawej ścianie pomieszczenia)

Współpraca

Altiflor, wraz z 11 innymi gospodarstwami z rejonu Lacjum, gdzie leży Borgo San Donato, tworzy — a zarazem stanowi najsilniejsze ogniwo — konsorcjum pod nazwą R.O.M.E. Plant. Utworzono je, aby zwiększyć eksport roślin produkowanych przez jego członków. Wspólna logistyka i szersza oferta pozwalają poprawić konkurencyjność tego kwiaciarskiego regionu, znanego dotychczas przede wszystkim z produkcji bugenwilli. Dzięki połączonym siłom tamtejszych ogrodników, coraz więcej klientów przekonuje się, że asortyment produkowanych w Lacjum roślin jest nie tylko bogaty, ale i oryginalny.