FRUIT FOCUS 2006

    Wystawa Fruit Focus 2006 odbyła się 26 lipca ub.r. w stacji doświadczalnej East Malling w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii. Ośrodek ten zajmuje się krzyżowaniem i produkcją odmian gatunków sadowniczych. Na wystawie swoją ofertę prezentowało prawie 100 firm. Wśród nich byli m.in. producenci tuneli foliowych, pojemników do uprawy roślin, systemów nawadniających, nawozów, wyposażenia pakowalni i opakowań. Prezentowano również nowe odmiany truskawek, malin i jeżyn.


    Doświadczenia z nawadnianiem


    Podczas wystawy można było zwiedzić stację doświadczalną, której pracownicy prezentowali m.in. poletka doświadczalne i nowe systemy nawadniania truskawek.


    Badania nad nawadnianiem są tutaj częścią 5-letniego projektu i mają na celu określenie optymalnej przerwy w nawadnianiu i ustalenie okresu suszy, po którym rośliny zaczną zasychać. Celem projektu jest zmniejszenie zużycia wody, bez strat w wielkości plonu i wysokiej jakości owoców. Dotychczas stwierdzono, że optymalna przerwa pomiędzy podlewaniem roślin wynosi 13 dni. Inna metoda oszczędzania wody polega na nawadnianiu tylko górnej warstwy podłoża, w którym rosną rośliny — takie postępowanie powodowało obumieranie dolnych korzeni. W drugim roku badań wykazano, że mniejsze o 30% zużycie wody powodowało, że truskawki wytwarzały mniejszą liczbę rozłogów, a owoce 1. klasy stanowiły nadal powyżej 95% plonów.


    Nowinki techniczne


    Przedsiębiorstwo Voen prezentowało na wystawie Fruit Focus 2006 opatentowany przez nie system Voen (fot. 1) do ochrony upraw przed deszczem, gradem i ptakami. Osłony w tym systemie składają się z długich pasków plastiku naszytych na siatkę przeciwgradową. Każdy pasek przymocowany jest tylko górną krawędzią i opada na ten znajdujący się poniżej. Osłony takie rozpina się na wcześniej zbudowanej konstrukcji (podobnej, jak dla systemów antygradowych) i spina się specjalnymi klipsami, dzięki czemu tworzą trójkątny namiot. Przeznaczone są głównie do sadów czereśniowych, w których ochraniają owoce przed deszczem, a jednocześnie pozwalają wodzie spływać w przestrzenie pomiędzy rzędami drzew zapewniając dostateczne nawodnienie. Tego typu systemem interesują się również producenci owoców miękkich (zwłaszcza malin), jego wadą jest jednak wysoka cena.



    Fot. 1. Osłony plastikowe łączy się klipsami


    Firma Viking Tunnels Ltd przedstawiła m.in. tunele Viking Kosy Tunnels (fot. 2). Folia pokrywająca konstrukcję tych osłon sięga aż do samej ziemi, co zapewnia wysoką temperaturę wewnątrz. Solidna konstrukcja sprawia, że tunele te wytrzymują w Szkocji napór śniegu i wiatru, dzięki czemu osłon nie rozbiera się na zimę.



    Fot. 2. Tunele firmy Viking Tunnels


    Wśród prezentowanych maszyn uwagę zwracał m.in. mały opryskiwacz do ochrony truskawek (fot. 3) uprawianych na stołach, oferowany przez firmę Equipment Supply Services.



    Fot. 3. Mały opryskiwacz do opryskiwania truskawek uprawianych na stołach


    Firma Haygrove prezentowała maszynę zaczepianą do ciągnika, która znacznie usprawnia np. zbiór truskawek. Może na niej pracować równocześnie 15 osób. W ofercie firmy są dwa modele — w jednym zbieracze mogą siedzieć na metalowych ławeczkach i zbierać truskawki znajdujące się poniżej nich, w drugim zamontowano płaskie „hamaki” (fot. 4), na których pracownicy leżą na brzuchu podczas zbioru owoców.



    Fot. 4. Maszyna ułatwiająca zbiór truskawek


    Firma Bato przedstawiła różne skrzynki i pojemniki przeznaczone do uprawy m.in. truskawek na stołach (fot. 5).



    Fot. 5. Skrzynki do uprawy truskawek firmy Bato


    Nowe odmiany roślin jagodowych


    Mylnefield Research Services, firma reprezentująca m.in. SCRI (Scottish Crop Research Institute) oferowała dwie nowe, będące jeszcze w testach odmiany malin. 9053B6, tymczasowa nazwa 'Glen Doll’ (’Glen Rosa’ x '8605C-2′) to późna, bezkolcowa odmiana, która nadaje się zarówno do ręcznego, jak i mechanicznego zbioru owoców. Są one średniej wielkości, jasnoczerwone, kuliste (fot. 6), bardzo smaczne, nadają się do zamrażania. 9062E-1 (8631D-1 x 8605C-2) zaczyna owocować na początku lipca, nadaje się do zbioru ręcznego i mechanicznego, owoce ma duże, kuliste, jasnoczerwone (fot. 7), bardzo smaczne.



    Fot. 6. Maliny odmiany 'Glen Doll’ (9053B6)



    Fot. 7. Owoce maliny 9062E-1


    Firma Meiosis, oprócz znanych już i sprawdzonych truskawek, takich jak 'Flamenco’, 'Alice’, 'Mae’, 'Malling Opal’ i Malling Pearl’ prezentowała nowe, m.in. odmianę ’La Cl des Champs’ (wyhodowaną w Kanadzie przez firmę AAFC — Agriculture & Agri-Food Canada). Jest to odmiana średnio późna, odporna na choroby liści, dosyć odporna na mączniaka prawdziwego i szarą pleśń, owocuje obficie i jest dość odporna na niską temperaturę. Jasnoczerwone, lśniące, jędrne i smaczne owoce nadają się do długiego obrotu — dobrze prezentują się nawet po 5 dniach przetrzymywania w temperaturze pokojowej.


    Kolejne trzy nowe odmiany zostały wyhodowane w Australii: ’Alinta’ (fotoperiodycznie obojętna, ma duże, lśniące i słodkie owoce), ’Kalinda’ (fotoperiodycznie obojętna, bardzo dobrze i regularnie owocuje, polecana jest do uprawy zwłaszcza w cieplejszym klimacie, ma bardzo duże, wydłużone, smaczne owoce), ’Millewa’ (powtarzająca owocowanie, ma bardzo duże, wydłużone, jasnoczerwone i smaczne owoce).


    Maliny oferowane były na stoisku firmy Mylenfield Research Services (9062E-1 i 'Glen Doll’). Pozostałe odmiany malin i jeżyny prezentowane byly na wspólnym stanowisku firm Meiosis i R W Walpole (firma szkółkarska produkująca rośliny truskawek, malin, jeżyn borówek ).


    ’Malling Hestia’ to późno dojrzewająca odmiana malin wyhodowana przez EMR. Pędy tej roślin mają niewielką liczbę kolców, późno zaczynają wegetację, dlatego rzadko są uszkadzane przez wiosenne przymrozki, równie rzadko są atakowane przez mszyce. Owoce są średnie do dużych, lśniące, czerwone, o mocnej skórce, nadają się do długiego obrotu.


    Prezentowane były też odmiany jeżyny. ’Loch Ness’ (wyhodowana w SCRI), to obecnie najpopularniejsza odmiana jeżyn w Wielkiej Brytanii. Owocuje tutaj od połowy sierpnia do przymrozków, a jej owoce (fot. 8) duże, jędrne i uznawane za bardzo smaczne nadają się do długiego obrotu. Krzewy tej odmiany są w tamtejszym klimacie wystarczająco odporne na niską temperaturę, w Polsce mogą jednak przemarzać. ’Loch Tay’, najnowsza, bezkolcowa odmiana jeżyn wyhodowana w SCRI, owocuje od końca lipca, ma średniej wielkości, lśniące, bardzo smaczne owoce (fot. 9). ’Chester’ (wyhodowana w USA) jest bardzo plenna, w Anglii jej owoce (fot. 10) zaczynają dojrzewać w połowie sierpnia, są bardzo smaczne i nadają się do długiego obrotu.



    Fot. 8. 'Loch Ness’ to odmiana jeżyny o bardzo dużych owocach



    Fot. 9. Jeżyny odmiany 'Loch Tay’



    Fot. 10. Jeżyny odmiany 'Chester’


    Firma Edward Vinson Plants Ltd, obchodząca w ubiegłym roku 20-lecie swego powstania, promowała takie odmiany truskawki, jak 'Everest’, 'Evita’, 'Evie 2′, 'Evie 3′, 'Everglade’, 'Challenger’, 'English Rose’, oraz kilka nowych, na razie testowanych pod numerami 04AA21, 04BJ21 (fot. 11).



    Fot. 11. 04BJ21 to jedna z nowych, testowanych dopiero odmian truskawek
    z firmy Edward Vinson Plants Ltd

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułW POŁUDNIOWYM TYROLU (CZ. II)
    Następny artykułSterowana uprawa truskawek. Rodzaj sadzonki a plonowanie

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.