SPOTKANIE W SADOWNICZYM ZAGŁĘBIU

    1 i 2 lutego, w Grójcu z inicjatywy Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach oraz Związku Sadowników RP odbyło się XII Ogólnopolskie Spotkanie Sadowników. Wśród wielu tematów dominowały te związane z rosnącym deficytem wody w uprawach sadowniczych i koniecznością nawadniania sadów czy plantacji, aby uzyskać owoce wysokiej jakości. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którzy omówili problemy związane z Reformą Rynku Rolnego. W drugim dniu w spotkaniu wziął udział również minister rolnictwa — Andrzej Lepper (fot. 1).



    Fot. 1. Jednym z gości Spotkań Sadowniczych
    w Grójcu był Andrzej Lepper


    Regulacja rynku


    Według informacji, jakie przedstawił Waldemar Guba (fot. 2) dyrektor Departamentu Rynków Rolnych w MRiRW, zgodnie z nową reformą UE dotyczącą finansowania sektora owocowo-warzywnego, większość środków będzie przeznaczona i dostępna dla grup oraz organizacji producenckich. Jest ich jednak w naszym kraju jeszcze stosunkowo niewiele — 63 wstępnie uznanych GP owoców i warzyw oraz 7 innych tego typu organizacji. W sumie zrzeszone jest w nich 3355 producentów. Wartość rynkowa dostarczanych przez te organizacje produktów stanowi tylko 3% krajowego obrotu, podczas gdy średnia dla 25 krajów UE wynosi 33,7%.



    Fot. 2. Waldemar Guba przedstawił nowe założenia wspólnej
    organizacji rynku owoców i warzyw


    W projekcie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw, przedstawionym przez Komisję Europejską 24 stycznia br., zwrócono uwagę na kilka czynników związanych z funkcjonowaniem tego sektora. Zwiększony ma zostać nacisk na promocję spożycia warzyw i owoców, które w większości krajów UE jest niewystarczające. Regulacja rynku ma się odbywać głównie za pośrednictwem grup i organizacji producenckich, ich tworzenie i funkcjonowanie mają ułatwić łagodniejsze i bardziej elastyczne procedury. Przez te jednostki powinno się również odbywać wycofywanie produktów z rynku (np. w sytuacji klęski żywiołowej czy nadprodukcji) przez ich niezbieranie lub niszczenie. Na takie działania OP będzie mogła otrzymać 50-procentowe dofinansowanie do poniesionych w tym zakresie kosztów.


    Członkowie ZSRP zachęcali sadowników do jednoczenia się w duże grupy i organizacje. Na rynku potrzebne są silne i duże związki czy organizacje producenckie, które mogłyby bronić interesu sadowników. Wskazuje na to sytuacja w ostatnich latach i ciągłe problemy w sadowniczej branży — powiedział Mirosław Maliszewski prezes ZSRP. Jego zdaniem, działania rządu są zbyt powolne i często sprzeczne z interesem sadowników, jak choćby sprawa zatrudniania obcokrajowców zza wschodniej granicy — procedury z tym związane są skomplikowane i trwają długo. Innym nierozwiązanym problemem pozostaje obowiązek ubezpieczenia upraw od nieszczęśliwych zdarzeń (klęski żywiołowe). Nadal nie wiadomo, jaka będzie wysokość składki i jaka jej część zostanie zrefundowana z budżetu państwa. Ponadto, zdaniem M. Maliszewskiego, nie ma konkretnych działań polskiego rządu w kwestii nowych propozycji KE, związanych z finansowaniem sektora owoców i warzyw. A proponowane rozwiązania nie są korzystne dla naszego kraju.


    Nawadnianie staje się warunkiem uprawy


    Omawiając potrzeby nawadniania roślin prof. dr hab. Czesław Rzekanowski (fot. 3) z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy podkreślał, że w ostatnich latach z powodu coraz mniejszych opadów niedobór wody dla roślin sadowniczych w sezonie wegetacyjnym wynosi 150–200 mm. Większość (70–75%) wody pobierana jest przez korzenie drzew z warstwy do 30–50 cm, z głębszych warstw tylko 20–30%. Dlatego najważniejsze jest dostarczenie wody do wierzchnich warstw gleby. Wśród roślin sadowniczych największe potrzeby wodne mają truskawki (515–620 mm w sezonie wegetacyjnym), następnie śliwy (400–510 mm) i jabłonie (380–490 mm). Najmniej wymagające są wiśnie i czereśnie (280–345 mm). Zapotrzebowanie na wodę w przypadku większości gatunków sadowniczych wzrasta w trakcie sezonu wegetacyjnego, gdy rośliny potrzebują dużej ilości wody na rozbudowę owoców. Przy określaniu potrzeby nawadniania roślin pomocne może być posługiwanie się różnicą między ewapotranspiracją potencjalną* a opadami atmosferycznymi [N = ETp – P (mm)].



    Fot. 3. Zagadnienia związane z nawadnianiem upraw sadowniczych
    omawiał prof. Czesław Rzekanowski


    Przy wyborze systemu nawodnieniowego należy wziąć pod uwagę możliwości poboru wody (wydajność źródła oraz ile wody można pobrać zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym), typ sadu i potrzeby wodne roślin, mówił doc. dr hab. Waldemar Treder (fot. 4). Na przykład, instalując w sadzie system nawadniania nadkoronowego należy pamiętać, że potrzebna jest prawie 5-krotnie większa ilość wody (wydajność i zasobność źródła wody) niż przy nawadnianiu kroplowym. W czasie zakładania instalacji nawodnieniowej nie można zapominać też o dobraniu odpowiedniego systemu filtracji. Jeśli woda zawiera duże ilości żelaza, zamiast nawadniania kroplowego korzystniej jest zainstalować minizraszacze. Gdy wykorzystuje się filtry (piaskowe, dyskowe) warto przed i za nimi zamontować manometry — różnica ciśnienia wody przed i za filtrem informuje o konieczności wymiany wkładu filtrującego czy jego przeczyszczenia.



    Fot. 4. i doc. Waldemar Treder


    Nawożenie „od dołu” i „od góry”


    Większość gleb w Polsce, na których rosną lub zakłada się sady, to gleby lekkie i średnie. Najczęściej są one zakwaszone i ubogie w wapń i magnez — informował mgr Jerzy Mochecki z ISK w Skierniewicach. Dlatego konieczne jest ich wapnowanie. Reguluje ono nie tylko odczyn gleby, lecz także poprawia jej właściwości fizyko-chemiczne. Optymalny odczyn gleby dla jabłoni i grusz to pH 6,2–6,7, dla wiśni, śliw, moreli, brzoskwiń i czereśni pH wynosi 6,5–7,0. Jony wapnia i magnezu wypłukiwane są przez wody opadowe, a w wierzchnich warstwach gleby kumulują się jony wodoru i glinu, co powoduje zakwaszenie gleb. Na glebach zakwaszonych zmniejsza się dostępność dla roślin niektórych ważnych składników pokarmowych, np. N, P, K, Ca. Wypłukiwanie jest intensywne na glebach bez okrywy roślinnej.


    Stosowanie zbyt wysokich dawek wapna (szczególnie w formie tlenkowej), głównie na glebach lekkich, może doprowadzić do ich przewapnowania i zniszczenia struktury. Wtedy następuje ograniczenie pobierania mikroskładników, takich jak Fe, Mn, Zn, Cu. Dlatego na glebach lekkich należy stosować wapno w formie węglanowej. Przy okazji wapnowania warto też uwzględnić potrzeby nawożenia roślin magnezem i zastosować nawozy wapniowo-magnezowe.


    W sadach coraz częściej drzewa nawozi się dolistnie. Jak informował doc. dr hab. Paweł Wójcik z ISK, duży wpływ na efektywność takiego sposobu nawożenia ma pogoda. Temperatura (12–18°C), wysoka wilgotność powietrza (powyżej 70%) oraz zachmurzenie sprzyjają pobieraniu składników pokarmowych przez liście, dlatego zabieg taki najlepiej wykonać wieczorem. Nawozić dolistnie należy zwłaszcza wtedy, gdy zawartość poszczególnych składników w liściach jest niska lub występują objawy niedoboru pierwiastków. Inaczej jest przy nawożeniu dolistnym wapniem. Jabłka o zbyt małej zawartości tego składnika są podatne na choroby fizjologiczne (np. gorzką plamistość podskórną, rozpad wewnętrzny i chłodniczy, zbrązowienie przygniezdne, szklistość miąższu). Mogą być również w czasie przechowywania w większym stopniu porażane przez choroby grzybowe. Owoce o małej zawartości wapnia krócej się przechowują i są mniej trwałe w obrocie. Jabłka niektórych odmian (’Sampion’, grupa 'Jonagolda’) powinny zostać opryskane nawozami wapniowymi w okresie wzrostu owoców nawet 7 lub 8 razy.



    * ewapotranspiracja potencjalna — maksymalne możliwe parowanie zwartego łanu roślin, który pokrywa całą powierzchnię gleby, obejmuje parowanie gleby i transpirację roślin na określonym terenie, w danym przedziale czasowym — wyrażana jest wysokością warstwy wody w mm

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułOdmiany tulipanów preferowane w Polsce i Holandii
    Następny artykułOchrona pomidorów: plenerowe wykłady pod Włocławkiem

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.