• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 05/2000

KUFEA HYZOPOLISTNA (Cuphea hyssopifolia)





Rodzaj Cuphea z rodziny krwawnicowatych (Lythraceae) obejmuje około 200 gatunków roślin jednorocznych, dwuletnich, bylin oraz zimozielonych krzewinek i krzewów pochodzących głównie z Meksyku. Gatunkiem C. hyssopifolia, od dawna znanym, ale zapomnianym (uprawiano go w doniczkach w zimnych szklarniach lub na rabatach kwiatowych), zainteresowano się na nowo wraz nadejściem mody na wiszące kompozycje. Jest to bylina rosnąca dziko w Meksyku i Gwatemali. Kwitnie tam od marca do października. Ta zgrabna, drobnolistna roślina, o częściowo zdrewniałych pędach silnie się rozgałęzia. Nie przekracza 20 cm wysokości. Ma drobne kwiaty — w miejsce przekwitłych stale pojawiają się nowe. Mogą być białe, różowe lub lila. Na ogół za pomocą kolorów nazywa się poszczególne odmiany (odpowiednio: "White", "Rose", "Lilac"), choć bywają odstępstwa od tej reguły (np. 'Golden Sunlight').

Rozmnażanie i dalsza uprawa




Kufeę można rozmnażać z nasion, których produkcja jest trudna i ryzykowna. Pewnie dlatego znikły one z katalogów większości firm sprzedających te rośliny. Nasiona wysiewa się w sierpniu, jeśli kwitnący materiał handlowy ma być gotowy w kwietniu, a jeśli rośliny mają zakwitnąć w maju, należy odwlec siew o miesiąc. Na późniejsze terminy kwitnienia wystarczy siać w grudniu. Do wyprodukowania 1000 roślin trzeba użyć około 1500 nasion. Tylko zupełnie świeży materiał siewny zapewnia wysoką, 90-procentową zdolność kiełkowania. Po roku przechowywania nasiona kiełkują już tylko w mniej więcej 20%. Podłoże do wysiewu powinno być mało zasobne w składniki pokarmowe, gdyż kufea (szczególnie jej młode siewki) należy do roślin wrażliwych na zasolenie. Optymalna temperatura kiełkowania wynosi 18–22°C.
Powszechne jest rozmnażanie kufei z sadzonek pędowych. Używa się do tego zarówno wierzchołków, jak i środkowych części pędów, długości około 5 cm. Sadzonkować można w ciągu całego roku — z terminu wczesnowiosennego (między połową lutego a połową marca) otrzyma się kwitnące rośliny w maju.
Cykl produkcji roślin z nasion trwa 5–7 miesięcy, a z sadzonek 2,5–4 miesięcy. Po 6–8 tygodniach od siewu nasion rozsadę pikuje się pojedynczo w komórki wielodoniczek lub po 3–5 sztuk do doniczek o średnicy 9–10 cm. Nieukorzenione sadzonki sadzi się, również po 3–5 sztuk, wprost do pojemników 9–10-centymetrowych. Przy temperaturze 22°C ukorzenianie trwa trzy tygodnie. Podłoże do ukorzeniania sadzonek lub pikowania rozsady powinno być przepuszczalne, mało zasobne w składniki pokarmowe (1,5 kg mieszanki nawozowej na 1 m3), o pH 5,5–6,0. W czasie dalszej uprawy kufeę należy nawozić w odstępach 8–10-dniowych roztworem mineralnej mieszanki nawozowej o stężeniu 0,15–0,20%.
Naturalny pokrój roślin jest taki, że nie ma potrzeby stosowania retardantów wzrostu ani uszczykiwania. Po okresie podwyższonej temperatury (do 22°C) trzeba ją obniżyć w czasie ukorzeniania sadzonek i utrzymywać do czasu sprzedaży roślin na poziomie 16–18°C. Kufea wymaga stanowisk jasnych, słonecznych (jest rośliną światłolubną) i dobrze przewietrzanych. Trzeba ją systematycznie podlewać. Następstwem przesuszenia bryły korzeniowej jest zrzucanie kwiatów. Masowo opadają też one po dłuższym transporcie w ciemności. Kufee źle znoszą również dużą wilgotność powietrza, szczególnie podczas zimowania, kiedy temperaturę powinno się obniżyć do 3–5°C. Zagraża im wówczas szara pleśń. Ze szkodników kłopoty sprawiać mogą mączlik szklarniowy, mszyce i larwy ziemiórki.