• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 08/2000

LAUREATKI

Fleuroselect - międzynarodowa organizacja zajmująca się, między innymi, oceną odmian roślin ozdobnych - przyznała w tym roku dwa złote medale nowościom, które trafią na rynek w 2001 r.
Fleuroselect — międzynarodowa organizacja zajmująca się, między innymi, oceną odmian roślin ozdobnych — przyznała w tym roku dwa złote medale nowościom, które trafią na rynek w 2001 r.
- C y n i a (Zinnia) 'Profusion White' to kolejna przedstawicielka serii, którą otworzyła złota medalistka 1999 r. — odmiana 'Profusion Cherry' (patrz HO 6/98). Tegoroczna laureatka ma białe kwiaty języczkowate (fot. 1) i wszystkie zalety swej poprzedniczki. Obie kreacje powstały w wyniku krzyżowania cynii wąskolistnej (Zinnia angustifolia) i wytwornej (Z. elegans). W efekcie uzyskano odmiany ustalone, o większej niż dotychczas uprawianych cyni, odporności na warunki klimatu północnej Europy. Nowe mieszańce wyróżniają się ponadto zwartym pokrojem i niskim wzrostem (wysokość około 30 cm) oraz wyrównaniem, silnie krzewią się od samego dołu, obficie kwitną, są tolerancyjne wobec mączniaka prawdziwego. Cynię 'P. White' poleca się na rabaty, a także — posadzoną w doniczkach — na tarasy i patia. Hodowcą serii Profusion jest japońska firma Sakata Seed Corp.

FOT. 1. CYNIA 'PROFUSION WHITE'


- Tytoń Sandera (Nicotiana x sanderae) 'Avalon Bright'. Jest to mieszaniec heterozyjny (F1), który zyskał uznanie jurorów Fleuroselectu przede wszystkim dzięki bardzo zwartemu pokrojowi (rośliny osiągają wysokość do 30 cm i taką samą szerokość) oraz oryginalnej, jasnoróżowej barwie kwiatów (fot. 2). Ważną dla ogrodników zaletą nowego tytoniu jest ponadto jego atrakcyjny wygląd już w wielodoniczkach (packs), w momencie sprzedaży. Rośliny kwitną bardzo obficie, po 90–95 dniach od siewu nasion, i długo — aż do jesiennych przymrozków. Są wyrównane. Wymagają jednak słonecznego stanowiska. Polecane są nie tylko na rabaty, ale także do skrzynek balkonowych lub wiszących pojemników. Hodowcą odmiany 'Avalon Bright' jest brytyjska firma Floranova.

FOT. 2. TYTOŃ SANDERA 'AVALON BRIGHT'
Na podstawie materiałów Fleuroselectu