• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2000

KWIATOWY POKAZ W ŚRODKU LATA

W Pszczynie 12 i 13 sierpnia, podczas długiego weekendu, w gospodarstwie Leszka Jańczaka można było obejrzeć Letni Pokaz Kwiatów, czyli ekspozycję roślin rabatowych i balkonowych z oferty firmy Novartis Seeds. Zaprezentowano tam duży wybór, dobrze już zadomowionych na naszym rynku, rodzajów (np. aksamitka, petunia, niecierpek, begonia, pelargonia, a także - od niedawna zdobywających popularność w tej grupie użytkowej - bylin oraz ziół).
Z roślin przeznaczonych do wiszących pojemników uwagę zwracały, między innymi, werbena 'Ipanema Blue Vilena', silnie rosnąca, o fioletowej barwie kwiatów, czy uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia) o skróconych międzywęźlach, a więc bardziej zwartym pokroju, niż u dotychczas proponowanych. Dobrze prezentowały się również begonie bulwiaste o zwisających pędach, ostatnio ponownie doceniane przez ogrodników, nie tylko ze względu na efektowny wygląd, ale także większą odporność na niekorzystne warunki uprawowe — w porównaniu z tą, jaką charakteryzują się, na przykład, kaskadowe petunie. Wśród gatunków rabatowych ciekawie prezentowała się gazania lśniąca z serii Talent, o intensywnej barwie kwiatostanów (fot. 1).

FOT. 1. GAZANIA Z SERII TALENT - DEKORACYJNA ZE WZGLĘDU NA KWIATY I SREBRZYSTOZIELONE LIŚCIE


Na rabatach gospodarz pokazu posadził również osteospermum — zalecane zwykle do uprawy pojemnikowej. Oceniał on, że w uprawie gruntowej wygląda ono lepiej niż w donicz-kach — co naj-prawdopodobniej wynika z niższej w pierwszym przypadku temperatury podłoża stymulującej kwitnienie.
Duże zainteresowanie wzbudzały byliny, które zaczynają być powoli doceniane na naszym rynku. Można się spodziewać, że popularność zyskają te dekoracyjne nie tylko w ogrodzie, ale nadające się również do towarowej uprawy na kwiaty cięte — jak ostróżki czy lobelie (okazałymi kwiatostanami, o intensywnej barwie wyróżniała się Lobelia speciosa z serii Fan — fot. 2.).

FOT. 2. LOBELIĘ Z SERII FAN MOŻNA UPRAWIAĆ NA KWIATY CIĘTE


Niestety, zioła aromatyczne i przyprawowe jak dotąd dosyć opornie przyjmują się w Polsce — nawet pomimo tego, że oprócz "podstawowych" wersji występują ich dekoracyjne odmiany, na przykład macierzanka — Thymus citriodorus czy szałwia o trójkolorowych liściach. Imprezy, takie jak w Pszczynie, mogą się jednak przyczynić do stopniowej popularyzacji tych roślin.
W tym roku długi weekend (pierwszy słoneczny od dłuższego czasu) nie sprzyjał dużej frekwencji. Pomimo, że przybyli producenci z dosyć odległych okolic — Opola, Częstochowy czy Krakowa, a także goście z Białorusi — w sumie nie było ich wielu. Szkoda, bo pokazy polowe w środku lata to najlepsza okazja do oceny roślin rabatowych, zwłaszcza tych mniej znanych.