• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2001

PTAKI DO SZKLARNI

Producenci warzyw pod osłonami w Holandii poszukują nowych, biologicznych metod ochrony roślin przed szkodnikami. Naukowcy z rolniczej stacji badawczej w Naaldwijk (prowadzi się tam doświadczenia związane z produkcją warzyw pod osłonami) postanowili wykorzystać ptaki owadożerne.
W tym celu poszukiwali egzotycznych gatunków, które dobrze się czują w gąszczu roślin, i wilgotnej, ciepłej atmosferze szklarni. Ptaki powinny też być lekkie (nie będą uszkadzać roślin), przywiązane do miejsca zamieszkania (nie uciekają przez wietrzniki szklarni) i życia w stadzie (mogą polować na owady w grupach).
Idealnym okazał się azjatycki gatunek Alcippe brunnea (w naturze zasiedla Tajwan, Chiny oraz Wietnam). Doświadczenia rozpoczęto w 1998 roku. Jak dotąd, ich wyniki są bardzo obiecujące. Na początku sprawdzano, ile czasu zajmuje ptakom odszukanie i zlikwidowanie szkodników. Na tej podstawie wyliczono, ile osobników potrzeba na jednostkę powierzchni szklarni z pomidorami, ogórkami i papryką. Według Holendrów, optymalna liczba to 25–30 szt./ha (podczas eksperymentu uwolniono 4 sztuki w obiekcie o powierzchni 1300 m2). Bardzo szybko okazało się, że ptaki wcale nie zamierzały uciekać ze szklarni, nawet jeśli wszystkie wietrzniki były otwarte (należy natomiast uważać na otwarte drzwi lub wybite szyby w ścianach bocznych).
Szkodniki uwalniane w szklarniach doświadczalnych były całkowicie zjadane w ciągu kilku dni. Ptaki preferowały jednak większe owady, a szczególnie upodobały sobie gąsienice. Zjadały również mszyce i różne gatunki pajęczaków, ale w tym przypadku skuteczność zwalczania była mniejsza. Najlepsze efekty uzyskano w szklarniach z ogórkami i papryką, gdzie szkodniki zostały całkowicie wyeliminowane. Według zaleceń holenderskich naukowców, ptaki powinny być uwalniane dopiero, gdy rośliny osiągną 80–100 cm wysokości. Przez cały czas pobytu pod osłonami ptaki należy codziennie dokarmiać (rodzynkami, miękkimi owocami oraz larwami mączlików) oraz poić, co nie stwarza większych problemów.

Na podstawie Horticulture Week, 23.11.2000.