• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2001

ROŚLINY DONICZKOWE I BALKONOWO-RABATOWE - relacja z targów roślin ozdobnych w Amsterdamie, cz. III

W poprzednich odcinkach przedstawiłam ogólne refleksje na temat ubiegłorocznych, listopadowych targów, unaocznionone wówczas tendencje dotyczące kwiaciarskiej branży (HO 2/2001), a także wybrane nowe odmiany roślin uprawianych na kwiaty cięte (HO 3/2001).
Wśród nowych odmian roślin doniczkowych ozdobnych z liści wyróżniał się f i g o w i e c s p r ę ż y s t y (Ficus elastica) 'B e l i z e'. Pokazała go holenderska firma Kwekerij Baars Uitgeest specjalizująca się w produkcji materiału wyjściowego roślin doniczkowych. Nowość ta jest mutantem odmiany 'Tineke', w której populacji została znaleziona w szklarniach wyżej wymienionego przedsiębiorstwa. Odznacza się trójkolorowymi, czerwono-żółto-zielonymi liśćmi, przy czym barwa czerwona ma mocny odcień (fot. 1). Ponadto roślina charakteryzuje się krótkimi międzywęźlami i stosunkowo wolnym wzrostem. W Amsterdamie figowiec 'Belize' wzbudzał duże zainteresowanie, zwłaszcza Japończyków. Jak stwierdził właściciel przedsiębiorstwa K. Baars, ciągłe wprowadzanie nowych odmian do produkcji stało się koniecznością, gdyż z reguły łatwiej się one sprzedają niż te starsze. Co roku poszerza więc ofertę (15–20 taksonów) o dwie nowości. Muszą one jednak być lepsze od dotychczasowych, a ponadto sprawdzone — zarówno w uprawie na miejscu, jak i u wybranych klientów.

FOT. 1. FIGOWIEC SPRĘŻYSTY 'BELIZE'


Inną nową "kolorową" odmianą w grupie popularnych roślin doniczkowych była d r a c e n a w o n n a (Dracaena fragrans) 'L e m o n S u r p r i s e'. Ta zwarta forma, o żółtawo-zielonych liściach z lekko pofalowanym brzegiem (fot. 2), wzbogaca dobór cennych roślin odpornych na mniej korzystne warunki panujące w mieszkaniach. Zaproponowała ją holenderska firma Dracaena Kwekerij "De Plaats".

FOT. 2. DRACENA WONNA 'LEMON SURPRISE'


Coraz bogatszy asortyment p a p r o c i doniczkowych poszerzył się, między innymi, o australijski gatunek Microsorium diversifolium, zwany popularnie "kangurzą paprocią". Ma ona ciemne, nieregularnie wcinane, zmienne liście (fot. 3), które są błyszczące i skórzaste — jest to więc roślina odporna na suche powietrze. Rośnie średnio silnie. Nowość tę pokazało holenderskie przedsiębiorstwo Vitro Plus, specjalizujące się w mikrorozmnażaniu paproci.

FOT. 3. PAPROĆ MICROSORIUM DIVERSIFOLIUM


Wśród roślin doniczkowych ozdobnych z kwiatów zwracało uwagę kilka nowych serii odmian g e r b e r. Najbardziej interesująca z punktu widzenia ogrodnika wydaje się rozmnażana z nasion, heterozyjna s e r i a R e v o l u t i o n pochodząca z firmy Kieft Seeds. Sugerowana w nazwie "rewolucyjność" nowych gerber ma polegać na krótkim okresie ich produkcji, który — według hodowcy — wynosi 15–16 tygodni od siewu nasion do początku kwitnienia. Serię Revolution poleca się do uprawy w 12-centymetrowych doniczkach i oferuje na razie tylko w postaci mieszanki (fot. 4). Przedsiębiorstwo Kieft Seeds podkreśla jednak wyrównanie poszczególnych "kolorów" pod względem siły wzrostu i terminu kwitnienia.

FOT. 4. DONICZKOWE GERBERY Z SERII REVOLUTION


Na targach pojawiło się, jak zwykle, wiele nowych odmian c h r y z a n t e m doniczkowych. W ofercie na rok 2001 firmy Cleangro znalazło się 15 nowości z serii Time. W Amsterdamie lansowano pięć z nich — wszystkie o pojedynczych kwiatostanach, cieszących się na naszym rynku mniejszą popularnością niż pełne. Tylko jedna przedstawicielka tej piątki, 'Doing Time', ma poza tym — lubianą w Polsce u chryzantem doniczkowych — jasną barwę koszyczków (w tym przypadku są one żółto-czerwone), które pojawiają się licznie, po 50 krótkich dniach.
Kilkanaście nowych odmian chryzantem hodowli Yodera z USA zaprezentował Fides Goldstock Breeding, którego przedstawiciel Chris Kester podkreślał ugruntowaną już modę na formy o dwubarwnych koszyczkach. Do takiej tendencji nawiązuje, między innymi, ciekawa odmiana 'Egmont' (7-tygodniowa), o biało-różowych, anemonowych kwiatostanach, czy też żółto-czerwona 'Lake Worth', w typie 'Baton Rouge', jednak z przewagą żółtej barwy. Na ekspozycji FGB przykuwała również wzrok, jeszcze nieuwzględniona w nowej ofercie, odmiana 'Calcuta', o pełnych, złotopomarańczowych kwiatostanach (fot. 5).

FOT. 5. DONICZKOWA CHRYZANTEMA 'CALCUTA'


Na pograniczu roślin doniczkowych i rabatowych znajdują się ogrodowe odmiany chryzantemy, u nas chętnie wykorzystywane do dekoracji grobów. Na stoisku firmy Cleangro można było oglądać, na przykład, ciekawą kreację (jeszcze bez nazwy) o wyjątkowo drobnych koszyczkach (fot. 6). Należy ona do grupy Multiflora, która wyróżnia się regularnym, kulistym pokrojem.

FOT. 6. NOWA (JESZCZE BEZ NAZWY) ODMIANA CHRYZANTEM OGRODOWYCH


Fides Goldstock Breeding wprowadził na rynek nową s e r i ę n i e c i e r p k a n o w o g w i n e j s k i e g o. T a m a r i n d a, bo taka jest jej nazwa, składa się z 14 odmian, które mają być wczesne i odznaczać się wyrównanym wzrostem oraz czasem zakwitania. Najlepszą promocję podczas listopadowych targów miały jednak kolejne kreacje z, powszechnie już uznanej, serii Harmony firmy Danziger — między innymi 'H. Orange Splash' (jasnoczerwona z białym "oczkiem").
Przedsiębiorstwo Hamer zademonstrowało nową, żółto kwitnącą, odmianę z serii Carillon (fot. 7), która reprezentuje rodzaj Callibrachoa sp., choć do złudzenia przypomina petunię. Nowość ta ('K i c a y e l' C a r i l l o n Y e l l o w) jest konkurencją dla kaskadowej, drobnokwiatowej petunii 'Million Bells Yellow', która też miała premierę w ubiegłym roku.

FOT. 7. CALLIBRACHOA 'CARILLON YELLOW'


Wśród roślin rabatowych rozmnażanych z nasion wyróżniał się b r a t e k (Viola x wittrockiana) 'B a n n e r B l a c k B e a u t y' F1, o prawie czarnych kwiatach średniej wielkości (fot. 8). Tę ciekawostkę pokazała firma Goldsmith Alliance Group, która poszerza serię Banner (w Ameryce Północnej występująca pod nazwą Accord) przede wszystkim o odmiany niepospolicie ubarwione. Producentom poleca się sprzedawać czarne bratki nie tylko osobno, jako nietuzinkowe rośliny, ale także w zestawie z pomarańczowo kwitnącymi odmianami, co daje szczególnie ciekawy efekt.

FOT. 8. BRATEK 'BANNER BLACK BEAUTY'


Inną nowością lansowaną przez to samo przedsiębiorstwo hodowlano-nasienne była, na razie dwuodmianowa, s e r i a S u p e r P a r f a i t (fot. 9) g o ź d z i k a c h i ń s k i e g o (Dianthus chinensis). Wyróżnia się ona dużymi kwiatami, znacznie większymi niż wyjściowa seria Parfait. W ogrodzie nowe goździki mają dorastać do mniej więcej 25 cm wysokości.

FOT. 9. GOŹDZIK CHIŃSKI Z SERII SUPER PARFAIT