• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 05/2001

ŚWIAT RABAT

Co roku w maju odbywają się w zachodnich firmach hodowlano-nasiennych pokazy pod angielską nazwą pack trials, których głównym celem jest zademonstrowanie międzynarodowej, profesjonalnej publiczności nowych odmian (większość trafia na rynek w następnym sezonie). Przedstawiamy niektóre spośród takich nowości, pojawiających się w sprzedaży po raz pierwszy tej wiosny, na które zwrócił uwagę podczas pack trials '2000 brytyjski specjalista od roślin balkonowo-rabatowych (red.).
Ogólne tendencje
Ostatnio obserwuje się w hodowlanym biznesie dwie tendencje dotyczące roślin balkonowo-rabatowych. Po pierwsze, rośnie znaczenie bylin — zwłaszcza w Ameryce. Choć w Europie wciąż jeszcze można znaleźć państwa, gdzie produkcja gatunków jednorocznych i dwuletnich się rozwija lub są na to realne perspektywy, równocześnie notuje się ogólny spadek podaży tych roślin. Wskazują na to chociażby notowania holenderskich aukcji, na których w 1999 roku sprzedano, na przykład, o ponad 52% mniej żeniszków niż w 1998 r. (analogiczne spadki dla kilku innych czołowych roślin rabatowych wyniosły: szałwia — 30%, aksamitka — 32%, lobelia — 22%, begonia — 21,5%). Dobre rokowania dla bylin wynikają przede wszystkim z zapotrzebowania klientów na większą różnorodność nasadzeń ogrodowych i mniej schematyczne podejście do projektowania kwietników oraz z mody na założenia "naturalistyczne". Zarazem stale zwiększa się produkcja roślin balkonowo-rabatowych rozmnażanych wegetatywnie, w tym bylin, kosztem jednorocznych i dwuletnich, mnożonych głównie z nasion.
Po drugie, hodowcy zwracają coraz większą uwagę na to, jak rośliny będą wyglądały w ogrodzie czy na balkonie, a nie tylko w momencie sprzedaży wiosennej. Wprawdzie "rabatówka" to typowy produkt kupowany pod wpływem impulsu, a więc o jednorazowym sukcesie nowej odmiany decyduje atrakcyjność roślin podczas zakupów, ale nie jest to cecha wystarczająca, by klient wrócił po ten sam produkt w następnym roku. Dlatego też tworzy się odmiany "kompromisowe" (gorzej prezentujące się na początku uprawy na zewnątrz, ale dłużej zachowujące walory dekoracyjne) bądź przygotowuje podwójne serie — jedną korzystną z punktu widzenia ogrodnika, a drugą, analogiczną pod względem podstawowych cech botanicznych, ale lepiej spełniającą oczekiwania ostatecznego klienta.

Prezentacje poszczególnych firm
- Benary Samenzucht. Wprowadzona na rynek trzy lata temu seria C a n d y n i e c i e r p k a W a l e r i a n a (Impatiens walleriana) cieszy się dużym wzięciem u producentów, dzięki wyrównaniu odmian, jakości i wyglądowi roślin — zarówno podczas sprzedaży, jak i w okresie dalszego wzrostu oraz rozwoju ogrodzie (fot. 1). Ostatnio została uzupełniona o odmianę 'C. Neon Rose', o opalizujących jasnoróżowych kwiatach, a 10 kolejnych kreacji czeka na premierę (m.in. bardzo interesująca szkarłatnoczerwona).

FOT. 1. SERIA CANDY NIECIERPKA WALERIANA SZYBKO ZDOBYŁA DUŻĄ POPULARNOŚĆ


Serię C h a r i s m a b e g o n i i o g r o d o w e j (Begonia × elatior) wzbogacono o ciekawą, ciemnoróżową odmianę 'Ch. Deep Rose', która różni się od poprzedniczek nieco większymi kwiatami oraz bardziej kaskadowym pokrojem. Jest szczególnie przydatna do uprawy w wiszących pojemnikach czy skrzynkach balkonowych, tym bardziej że tworzy mocne, długo i obficie kwitnące rośliny.
F a m a, znana heterozyjna seria b r a t k a (Viola × wittrockiana), została poszerzona o atrakcyjną nowość — odmianę 'F. Spanish Eyes', u której z białym tłem płatków pięknie kontrastuje ciemnopurpurowe oczko. Z kolei w serii Giant Forerunner, odmian ustalonych o dużych kwiatach, przybyła niezwykła nowość — 'G. F. Mahogany Gold', złotożółta z czerwonobrązową plamą.
Z mieszanki T a l e n t g a z a n i i l ś n i ą c e j (Gazania splendens) wyodrębniono pierwszą osobną odmianę — 'T. Yellow' (żółta), do której ma dołączyć, między innymi, bardzo atrakcyjna 'T. Orange with Ring' (pomarańczowa z pierścieniem).
S ł o n e c z n i k z w y c z a j n y (Helianthus annuus) 'R i n g o f F i r e' to nowa, dwubarwna odmiana, która z pewnością odniesie sukces rynkowy. Nasada jej kwiatów języczkowatych jest ciemnoczerwona, a ich pozostała część — złotożółta. Kwiaty rurkowate, czyli środek koszyczka, który ma średnicę 13–15 cm, są ciemnobrązowe. Rośliny osiągają do 130 cm wysokości i silnie się krzewią dając duży plon kwiatów ciętych.
S t o k r o t k a p o s p o l i t a (Bellis perennis) to roślina dwuletnia, która odzyskuje w Europie dużą niegdyś popularność. Nową serią Benarego, zdecydowanie przewyższającą starą Pomponette, jest R o m i n e t t e (fot. 2). Jednak do produkcji w doniczkach lepiej nadaje się seria T a s s o, wzbogacona ostatnio o odmianę 'T. Strawberries and Cream', której kwiaty mają odcienie od jasnoróżowego poprzez łososiowy do różowoczerwonego. Na uwagę zasługuje też 'T. Pink' (różowa), która zastąpiła 'T. Rose' i wyróżnia się większymi kwiatami, obfitszym kwitnieniem, bardziej zwartym pokrojem roślin.

FOT. 2. STOKROTKA POSPOLITA 'ROMINETTE RED' O POMPONOWYCH KWIATOSTANACH


Bylinowy o r l i k (Aquilegia sp.) był do tej pory reprezentowany w firmie Benary przez dwie serie — karłową Cameo, wywodzącą się od gatunku A. flabellata, i silnie rosnącą Music. Nowością, ale w ubiegłym roku jeszcze pokazywaną jako "eksperymentalna", jest seria S p r i n g M a g i c, pod względem wysokości roślin pośrednia między dwiema wcześniej wymienionymi. Poleca się ją do produkcji w większych doniczkach i podkreśla jej podstawową zaletę — długie, obfite kwitnienie.

- Bodger Seeds. To amerykańskie przedsiębiorstwo zaciekawiło międzynarodowych obserwatorów przede wszystkim nową, rozmnażaną z nasion, serią kaskadowych p e t u n i i. Nosi ona nazwę A v a l a n c h e i charakteryzuje się bardziej zwartym wzrostem w okresie produkcji szklarniowej niż inne petunie o zwisających pędach. Rośliny tworzą średniej wielkości kwiaty i mają osiągać na zewnątrz średnicę 60–80 cm. Wśród czterech dotychczasowych odmian serii Avalanche na szczególną uwagę zasługuje 'A. Red', o czerwonych kwiatach, przy czym barwa ta jest po raz pierwszy czysta u mnożonych generatywnie petunii kaskadowych.
A l l a d i n jest, znaną od kilku lat, oryginalną serią p e t u n i i o g r o d o w e j (Petunia × hybrida) z grupy Grandiflora (wielkokwiatowa) odznaczającą się pofalowanymi płatkami kwiatów. Cecha ta pojawiła się przypadkiem i nie była początkowo pożądana przez hodowców Bodgera, ale powodzenie nowych form sprawiło, że stała się znakiem rozpoznawczym firmy, a nawet wzorem dla innych twórców odmian. W ubiegłym roku w serii Alladin, składającej się z kilkunastu odmian, przybyła 'A. Summer Ice', o łososiowych, czerwono żyłkowanych kwiatach.
Inne nietypowe, bo wyróżniające się stosunkowo dużymi kwiatami, petunie z tej samej "stajni" hodowlanej to seria C e l e b r i t y z grupy Multiflora (normalnie kojarzącej się z wyraźnie mniejszymi niż Grandiflora, a zarazem liczniejszymi kwiatami). W serii tej pojawiły się 3 dwubarwne nowości, między innymi 'C. Blue Crystal', o jasnoniebieskich kwiatach z granatowym środkiem.
W serii H a w a i i ż e n i s z k a m e k s y k a ń s k i e g o (Ageratum houstonianum) przybyła odmiana 'H. Shell Pink' (fot. 3), pierwsza różowo kwitnąca, a jednocześnie rzeczywiście wyrównana heterozyjna kreacja tego gatunku.

FOT. 3. ŻENISZEK MEKSYKAŃSKI 'SHELL PINK'


Seria A t l a n t i s a k s a m i t k i w z n i e s i o n e j (Tagetes erecta) należy do najlepszych na świecie, dzięki wczesności, a także odporności na choroby grzybowe porażające kwiatostany (obły kształt koszyczków sprawia, że woda nie zatrzymuje się na ich powierzchni, co zapobiega rozwojowi patogenów). Ostatnio uzupełniono tę serię o dwie nowe kreacje — 'A. Gold' oraz 'A. Primrose', tak więc obecnie składa się z 4 odmian.
Do heterozyjnej serii S u n d i a l p o r t u l a k i w i e l k o k w i a t o w e j (Portulaca grandiflora), o licznych kwiatach, długo otwartych (nawet przy dość niskim natężeniu światła), dodano pomarańczową odmianę 'S. Tangerine', która wspaniale się prezentuje.

- Dćhnfeldt. W ubiegłym roku to duńskie przedsiębiorstwo (wcielone niedawno do amerykańskiego koncernu Emergent Genetics) obchodziło 150-lecie. Najbardziej znaczącym osiągnięciem firmy w hodowli roślin ozdobnych było otrzymanie w 1954 r. heterozyjnej odmiany 'Bella' b e g o n i i stale kwitnącej. Także obecnie rodzaj Begonia pozostaje jedną z wizytówek Dćhnfeldta. Przy okazji wspomnianej rocznicy wprowadzono do oferty dwie nowe odmiany B. × tuberhybrida z serii F o r t u n e — 'F. Golden Shades' (ciemnożółta, cieniowana) i 'F. Apricot Orange Shades' (jasnopomarańczowa, cieniowana).
R o z w a r w i e l k o k w i a t o w y (Platycodon grandiflora) to bylina o ładnych dzwonkowatych kwiatach. Seria Astra tego gatunku jest już powszechnie znana. Ostatnio została wzbogacona o dwie nowe odmiany — 'A. Blue', o typowym dla rozwaru, niebieskim kolorze kwiatów, które jednak są pełne, i 'A. Pink' (różowa). Roślina nadaje się zarówno na rabaty, jak i do uprawy doniczkowej. Ma duże wymagania świetlne, toteż w północnej Europie nie powinno się rozpoczynać produkcji (wysiewać nasion) wcześniej niż w marcu. W przypadku odmian niebiesko kwitnących zaleca się sadzić rośliny po jednej do doniczek 9–11-centymetrowych, a — słabiej rosnąca — odmiana 'A. Pink' wymaga umieszczania dwóch roślin w pojemniku.

- Floranova. To brytyjskie przedsiębiorstwo skupiło się, po licznych zmianach organizacyjnych, na hodowli 16 gatunków, wśród których ostatnio zwrócił szczególną uwagę t y t o ń Sandera (Nicotiana × sanderae). Otóż pierwsza przedstawicielka nowej, karłowej serii A v a l o n — odmiana 'A. Bright Pink', o jasnoróżowych kwiatach — została wyróżniona w ubiegłym roku złotym medalem Fleuroselectu (patrz HO 8/2000). Zalety serii, która wkrótce zostanie rozbudowana, to dobre krzewienie się i kulisty pokrój roślin (hodowcom udało się ograniczyć dominację wierzchołkową głównego pędu).
Do serii S i z z l e r s z a ł w i i b ł y s z c z ą c e j (Salvia splendens) dołączyło kilka nowości, wśród których zdecydowanie wyróżnia się 'S. Orange' — o pomarańczowym, naprawdę znakomitym kolorze kwiatów. Ciekawa jest również przyszła, dwubarwna odmiana — 'S. Stripe' (fot. 4).

FOT. 4. SZAŁWIA BŁYSZCZĄCA 'SILZZLER STRIPE'


Nazywane "minibratkami" f i o ł k i z serii A n g e l, przyporządkowanej do gatunku Viola × williamsii, mają dobrze znosić zimę i kwitnąć wczesną wiosną. Łączą one cechy bratka (kształt kwiatu) i fiołka rogatego (V. cornuta), od którego pochodzi wielkość i pokrój roślin. Interesującą nowością, której należy się niedługo spodziewać na rynku (pokazywana była na razie jako kreacja "eksperymentalna"), jest 'A. Red Flame' — pierwszy fiołek o czerwonych kwiatach.

- Goldsmith Seeds. Najbardziej interesującą nowością, jaka miała w tej firmie premierę ubiegłego roku, była mieszańcowa seria S u p e r P a r f a i t g o ź d z i k a c h i ń s k i e g o (Dianthus chinensis), która składa się na razie z dwóch odmian — 'S. P. Strawberry' i 'S. P. Raspberry' (patrz HO 4/2001).
Nowa jest też wielkokwiatowa p e t u n i a 'U l t r a Salmon Morn', która zwraca uwagę ze względu na bardzo oryginalny kolor kwiatów (łososioworóżowy z ciemniejszym wzorem) i zwarty pokrój roślin.
W serii B a n n e r b r a t k a pojawiły się trzy nowe odmiany: bardzo ładna 'B. Purple' (fioletowa), 'B. Purple Picotee' (fioletowa z białym brzegiem) oraz 'B. Black Beauty', co znaczy "czarna piękność" i rzeczywiście oddaje walory roślin (HO 4/2001).

- Hamer Plant. Jest to jeden z największych w Holandii, a zarazem na świecie, producentów materiału wyjściowego — ukorzenionych sadzonek i rozsad roślin ozdobnych. Do niedawna bazował wyłącznie na gatunkach oraz odmianach pochodzących ze znanych firm hodowlanych. Jednak niedawno stał się aktywnym uczestnikiem biznesu hodowlano-nasiennego kupując niemiecką firmę J. Wagner i udziały w przedsiębiorstwie Kieft Seeds (czyt. obok), zatrudniając hodowców z Quedlinburg Samen, tworząc z Waltzem spółkę Florensis. Bardzo szybko widoczne stały się postępy hodowlane firmy Hamer, głównie w dziedzinie roślin rozmnażanych wegetatywnie, na przykład osteospermum. Pokazane ubiegłego roku przyszłe odmiany tej rośliny (na razie bez nazwy, jako kreacje "eksperymentalne") są obiecujące, między innymi dzięki wczesnemu kwitnieniu i szerokiej gamie barw. Także prace hodowców wywodzących się od Wagnera, a dotyczące uczepu (Bidens sp.), diascji, sanwitalii, sutery (czyli tzw. bakopy), heliotropu, przyniosły ciekawe efekty — wiele z prezentowanych protoplastów odmian z tej grupy roślin balkonowych wydawało się lepsze od kreacji obecnych na rynku.

- Kieft Seeds. To holenderskie przedsiębiorstwo specjalizuje się w hodowli bylin, spośród roślin jednorocznych oferuje raczej odmiany mniejszych hodowców, którzy samodzielnie nie byliby w stanie zaistnieć w międzynarodowej konkurencji. W znanej od 3 lat serii K o n t i k i g a z a n i i, o wyrównanym wzroście, zwartym pokroju, wczesnym i obfitym kwitnieniu, tegoroczną nowością są trzy odmiany (dostępne wcześniej tylko jako elementy mieszanki) — 'K. Orange' (pomarańczowa), 'K. Yellow' (żółta), 'K. White' (biała).
Heterozyjna seria S k i p p y f i o ł k a r o g a t e g o bardzo szybko podbiła rynek, dzięki wyrównaniu roślin, obfitości kwitnienia oraz odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ostatnio poszerzono tę serię o trzy odmiany — białą, lila oraz fioletoworóżową — i obecnie dostępne jest ich 15, przy czym zapowiada się kilka następnych.
Wprowadzona w 1999 r. seria S p l a s h w e r b e n y rozmnażanej wegetatywnie składa się z 6 odmian — zarówno o wzniesionym, jak i płożącym pokroju. Wspólną cechą tych kreacji jest natomiast niepospolite ubarwienie kwiatów (HO 4/2000) oraz wigor roślin, dzięki któremu bardzo dobrze wyglądają w ogrodzie czy na balkonie.
Kieft wyselekcjonował grupę gatunków i odmian bylin, którą objęto wspólną nazwą "Spring Holiday Plants", polecanych jako uzupełnienie produkcji "rabatówki". Byliny te, rozmnażane z nasion, uprawia się w cyklu jesienno-wiosennym, pod osłonami, otrzymując rośliny gotowe do doniczkowania po 6–8 tygodniach od siewu. Z oferty firmy Kieft do tego typu produkcji nadają się między innymi: Aquilegia 'Winky', Arenaria montana 'Avalanche', Armeria 'Joystick' (patrz HO 10/99), Delphinium nudicaule 'Redcap', Heuchera micrantha 'Palace Purple', Scabiosa japonica 'Blue Diamond'.

- Novartis Seeds (obecnie Syngenta Seeds). Ciekawym osiągnięciem hodowców tego przedsiębiorstwa jest l a k p o s p o l i t y (Cheiranthus cheiri) z heterozyjnej serii A i d a, który nie wymaga okresu przechłodzenia dla zainicjowania kwiatów. Oznacza to, iż rośliny te — uprawiane dotychczas tylko jako dwuletnie — mogą zakwitać w tym samym roku, w którym są wysiewane. Seria Aida wyróżnia się ponadto zwartym pokrojem, silnym krzewieniem się roślin, które osiągają do 20–25 cm wysokości, a także ładnymi kolorami kwiatów: ciemnożółtym, kremowożółtym, karminowym i szkarłatnym.
Seria Delta wielkokwiatowych bratków stała się wzorcem dla innych hodowców. Novartis wprowadził jednak nową serię, D e l t a P r e m i u m, której główną zaletą ma być duża odporność roślin na wybieganie podczas zbyt ciepłej jesieni lub wiosny. Cechę tę potwierdziły doświadczenia porównawcze prowadzone w 2000 r. we Francji. Na razie dostępne jest 10 odmian — 6 z oczkiem i 4 jednobarwne. Nowością w obrębie tego samego gatunku jest także 5-odmianowa seria o ogromnych kwiatach, nazwana C o l o s s u s, która wydaje się lepiej przystosowana do cieplejszego klimatu (czyt. też str. 88 — red.).
Odzyskuje popularność o z d o b n a p a p r y k a, przeznaczona do uprawy w doniczkach. Do atrakcyjnych odmian, które nadają się do tego celu, należą: 'Ember' (brązowolistna z fioletowymi owocami), 'Ignite' (zielonolistna z pomarańczowymi owocami), 'Blast' (obficie wytwarzająca małe, żółte owoce).

- PanAmerican Seed. Firma ta, wyróżniający się na świecie hodowca w y ż l i n u w i ę k s z e g o, czyli lwiej paszczy (Antirrhinum majus), poszerzyła swą ofertę o serię S o l s t i c e, która charakteryzuje się średnio silnym wzrostem (do 50 cm wysokości). Podstawową zaletą tej serii jest to, że rośliny zawiązują kwiaty w warunkach krótkiego dnia, a więc nadają się do uprawy szklarniowej w doniczkach, na kwitnienie od lutego. Według hodowcy, produkcja trwa 8–10 tygodni od wysiewu nasion, czyli do dwóch tygodni krócej niż dotychczas dostępnych odmian wyżlinu.
G a z a n i a 'D a y b r e a k R o s e S t r i p e' (fot. 5) to bardzo atrakcyjny dodatek do sławnej serii Daybreak, której przedstawicielki wyróżniane były złotymi medalami Fleuroselectu (patrz HO 7/96 i 7/97). Nowa odmiana ma większe kwiaty od podobnej kreacji z, opisywanej powyżej, serii Kontiki.

FOT. 5. GAZANIA LŚNIĄCA 'DAYBREAK ROSE STRIPE'


- Sahin Seeds. Założyciel tego holenderskiego przedsiębiorstwa, Kees Sahin, jest niestrudzonym "łowcą" roślin. Asortyment odmian, które ma do zaoferowania, należy więc do największych, a zarazem najciekawszych na świecie i zawiera, między innymi, stare, zapomniane taksony. Są to zresztą nie tylko gatunki balkonowo-rabatowe, ale również sporo jest roślin doniczkowych (czyt. str. 90).
Wśród odkrytych, a właściwie wyselekcjonowanych, na nowo ciekawostek znalazły się k o l e u s y z serii G i a n t E x h i b i t i o n, która wywodzi się z końca XIX wieku. Oprócz znanych kiedyś 11 odmian, Sahin proponuje też nową — 'G. E. Lime Green', o kremowo-zielonych liściach.
Niezwykłą, ale zupełnie nową propozycją jest seria W a n d e r i n g płożącej l o b u l a r i i n a d m o r s k i e j (Lobularia maritima, syn. Alyssum maritimum), bardzo dobra do wiszących pojemników, skrzynek balkonowych, alpinariów. Składa się z 4 odmian: 'W. Apricot' (morelowa barwa kwiatów), 'W. Lemon' (cytrynowa), 'W. Pink' (ciemnoróżowa), 'W. Rose' (jasnoróżowa), 'W. Red' (czerwona).
Sławna seria C i n d e r e l l a l e w k o n i i l e t n i e j (Matthiola incana) została wzbogacona o 5 nowości (m.in. 'C. Hot Pink', o jaskraworóżowych kwiatach) i obecnie składa się z 15 odmian, z których kilka zostało wyróżnione przez międzynarodowe branżowe gremia ekspertów.
F o u r S e a s o n s to seria odmian f i o ł k a W i l l i a m s a (Viola × williamsiana), miniaturowego krewnego bratka, odznaczająca się płożącym pokrojem oraz odpornością na mróz. Oprócz niej, Sahin wprowadził ostatnio do swojej oferty szereg innych oryginalnych kreacji z rodzaju Viola, na przykład V. 'Fuji Dawn' — o pstrych liściach i licznych, fioletowobordowych kwiatach.
Hodowca ten, w odpowiedzi na potrzeby rynku, przygotowuje też kolekcję, rozmnażanych z nasion, bylinowych ziół, a także paproci gruntowych.

- Sakata Seed. Dużym osiągnięciem tej japońskiej firmy było stworzenie heterozyjnej serii D y n a m i t e b r a t k a, która nadaje się do uprawy jednorocznej (rośliny nie wymagają przechłodzenia dla zawiązania kwiatów). Oprócz tej korzystnej cechy, nowe odmiany — których na razie jest 11 — posiadają i inne zalety: zwarty pokrój, wczesność (ich uprawa trwa o 7–10 dni krócej niż serii Regal, Royal czy Crown).
D i a m o n d to z kolei nowa, 6-odmianowa, seria międzygatunkowych mieszańców g o ź d z i k a (Dianthus chinensis × D. barbatus), która ma konkurować z podobnymi kreacjami innych hodowców (Ideal z firmy Elidia, Marquis z Syngenty, Princess z Goldsmitha, Telstar z Takii). Jedną z głównych zalet serii Diamond jest długie, nieprzerwane kwitnienie — zarówno na głównych, jak i bocznych pędach.
Po wcześniejszych zapowiedziach i wielu latach oczekiwań wprowadzono w końcu na rynek serię D o l l y f l o k s a D r u m m o n d a (Phlox drummondii), która składa się na razie z 6 odmian. Dość powiedzieć, że warto było czekać!
Podobną opinię można wygłosić o nowej, wielkokwiatowej serii E a g l e p e t u n i i (fot. 6). Składa się ona z 7 odmian, o podstawowych dla tej rośliny kolorach kwiatów, i jest o parę dni wcześniejsza od serii Falcon. Zachowuje zwarty pokrój przez cały okres wegetacji, a poszczególne odmiany są wyrównane w obrębie serii.

FOT. 6. PETUNIA 'EAGLE PASTEL PINK'


W ubiegłym roku pokazano też serię sześciu przyszłych (na razie "eksperymentalnych") odmian kaskadowej petunii, które wzbudziły duże zainteresowanie. Szczególnie interesująca wydaje się kreacja o białych kwiatach z zieloną gardzielą. Te nowe petunie Sakaty przyrównywano do podobnych z innych firm — serii Wave (Kirin) czy Opera (Takii).

- Takii. Najciekawszą nową propozycją tego japońskiego przedsiębiorstwa okazały się fiołki (bratki "mini") z 7-odmianowej serii N a t u r e. Jako dość odporną na mróz w Holandii poleca się ją zarówno do produkcji w cyklu letnio-jesiennym, jak i zimowo-wiosennym. Rośliny bardzo obficie kwitną, a poszczególne odmiany są w obrębie serii idealnie wyrównane pod względem terminu kwitnienia.
Z serii J e w e l wielkokwiatowych bratków, która sprawdziła się — między innymi w holenderskich doświadczeniach porównawczych — jako wyjątkowo odporna na niesprzyjającą pogodę, przybyły kolejne dwie odmiany, jasnoniebieska oraz cytrynowa. Obecnie jest ich osiem.
Dopiero w tym roku ma być wprowadzona na rynek nowa, 5-odmianowa seria l o b e l i i p r z y l ą d k o w e j (Lobelia erinus), w 2000 r. zaprezentowana jeszcze jako "eksperymentalna" (fot. 7). Ma być wcześniejsza od innych, konkurencyjnych serii z tego gatunku (jak Riviera, Moon, Palace, Rapid), ale, prawdę mówiąc, nie był chyba celowy wysiłek hodowców Takii, przy tak już dużym doborze odmian lobelii na światowym rynku.

FOT. 7. PRZYSZŁE ODMIANY LOBELII Z FIRMY TAKII


Chlubią się oni natomiast efektem prac nad innym, mniej znanym w kwiaciarstwie gatunkiem, l n i c ą m a r o k a ń s k ą (Linaria maroccana), a konkretnie serią L a c e, która przeznaczona jest do uprawy szklarniowej na kwiaty cięte. Przypominają one kwiaty wyżlinu w miniaturze. U dostępnych odmian mają barwy: żółtą, fioletową, białą i cyklamenową. Na rabaty, zwłaszcza do szybkiego wypełnienia pustych przestrzeni, polecana jest z kolei karłowa seria F a n t a s y lnicy, także przydatna do wiszących pojemników.

- Waller Genetics. To amerykańskie przedsiębiorstwo jest liderem w hodowli k a t a r a n t u s a, zwanego dawniej barwinkiem (Catharanthus roseus, syn. Vinca rosea), który w północnej Europie wciąż kojarzony jest raczej z uprawą doniczkową niż rabatową. Wielkokwiatowa seria P a c i f i c a tego gatunku została uzupełniona o dwie odmiany — 'P. Cherry Red' (wiśniowoczerwona) i 'P. Burgundy' (karminowa). Natomiast w serii M e d i t e r r a n e a n, o kaskadowym wzroście, przybyły 3 nowe kreacje, tak że obecnie jest ona 9-odmianowa.
Seria S o r b e t f i o ł k a r o g a t e g o (fot. 8), którą wzbogacono ostatnio o dwie odmiany (szczególnie atrakcyjna jest 'S. Lilac Ice', o lilaróżowych kwiatach), składa się już z 16 "kolorów" i chyba nie będzie powiększana. Waller wprowadza więc na rynek nową serię, B a b y f a c e, której odmiany jako pierwsze w obrębie tego gatunku mają kwiaty z oczkiem. Rewelacją jest odmiana 'B. Ruby and Gold' (czerwono-żółta).

FOT. 8. FIOŁEK 'SORBET SUNNY ROYALE'


Odmiany z serii 2 1st C e n t u r y f l o k s a D r u m m o n d a uważane są za pierwsze heterozyjne kreacje tego gatunku. Od ubiegłego roku oferowane są nasiona 4 odrębnych odmian, wcześniej dostępna była tylko mieszanka (6 kolorów). Floksy te nie zdobyły jednak w Europie większej popularności. Przyczyną są niepowodzenia w uprawie rabatowej, związane z błędami, jakie popełnia się na pierwszym etapie produkcji, w szklarni (niedostatecznie wykształcony system korzeniowy), oraz pochmurna pogoda na północy kontynentu (floksy wymagają co najmniej 6 godzin słońca dziennie).
Specjalnie dla potrzeb klientów z chłodnej północno-zachodniej Europy firma Waller stworzyła nową serię N o r t h e r n C r e s t e d a k s a m i t k i r o z p i e r z c h ł e j (Tagetes patula), charakteryzującą się większym wigorem niż polecana w USA seria Janie. Nowe aksamitki, proponowane w 5 odmianach, mogą być konkurencją dla tych z serii Hero czy Bonanza.
Nowością była też seria I c e l a n d m a k u n a g o ł o d y g o w e g o (Papaver nudicaule), o wielkich kwiatach — pomarańczowych, różowych, białych i żółtych.

William Krause jest niezależnym dziennikarzem z Wielkiej Brytanii